Grad i dalje apsolutni vladar
Nakon izmjena i dopuna Statuta, usvojenih na sjednici Skupštine održanoj pod predsjedanjem Milana Markežića u sali za sastanke dvorane SRC »Veli Jože«, nikakve značajnije statutarne promjene nisu se dogodile u Zajednici sportskih udruga grada Poreča. Naime, famozni članak 26. Statuta, oko kojeg su se najviše »lomila koplja«, prema kojem glas predstavnika Grada Poreča u Skupštini ima vrijednost 51 posto ukupnih glasova i dalje je, i nakon devet godina od donošenja aktualnog Statuta, ostao na snazi.
Kako je članovima Skupštine prenio Markežić, čelnici Sportske zajednice Poreča obavili su određene razgovore s čelnicima gradske vlasti kako bi izvidjeli mogućnost ukidanja u Statutu odredbe »51 posto«. Međutim, gradski čelnici nisu pristali na ukidanje inkriminirane odredbe, čak ni na njeno eventualno preformuliranje, jer i dalje žele apsolutno kontrolirati situaciju u SZ-u, s obzirom da Grad iz proračuna daje najviše sredstava u financijski plan SZ-a i vlasnik je svih sportskih objekata koji su dani SZ-u na upravljanje.
Na ukidanju odredbe »51 posto« u ime svoje »izborne baze« inzistirao je Milan Žužić (plivanje), no prigodom glasovanja podržao ga je samo Vlado Aleksić (karate). Žužić je konstatirao da su u cijeloj Hrvatskoj sportski objekti vlasništva gradova i da se iz svih proračuna izdvajaju sredstva za sport, ali da niti u jednom gradu ne postoji nepovjerenje Grada prema SZ-u kao u Poreču, odnosno mehanizam zaštite imovine kao što je ova odredba »51 posto«.
Izmjene Statuta koje su usvojene više su »kozmetičke« naravi. Grad je tako i dalje zadržao apsolutan komoditet da podizanjem ruke samo svog člana u Skupštini može nadglasati ostala 23 člana Skupštine i tako zaštiti svoje interese, bolje reći, interese skupine koja je u pojedinom trenutku u gradu na vlasti.
Usvojene su izmjene financijskog plana SZ-a za tekuću godinu koji je sukladno dodatnim izdvajanjima za sport iz gradskog proračuna povećan za 394 tisuće kuna i sad iznosi gotovo sedam milijuna kuna. Od navedenog »viška« najviše sredstava, 325 tisuća kuna, utrošit će se na poboljšanje sportske infrastrukture kao što su poboljšanje uvjeta za aktivnosti jedriličarskog i budućeg veslačkog kluba, uređenje svlačionica i sanitarija na stadionu SRC »Veli Jože« i nabavka tatamija za borilačke sportove.
Usvojen je financijski plan za sljedeću godinu koji iznosi 11,2 milijuna kuna. Plan će se dostaviti Gradu Poreču kako bi se uvrstio u proračun za sljedeću godinu. Zanimljivo je da sportaši od Grada za sljedeću godinu traže čak 10,9 milijuna kuna, što je 4,4 milijuna kuna ili 40 posto više sredstava u odnosu na očekivano ostvarenje ovogodišnjeg financijskog plana. Preostalih 300-tinjak tisuća kuna SZ bi trebala ostvariti od vlastitih prihoda i donacija. Od željenog povećanja najviše sredstava, 2,6 milijuna kuna se namjerava utrošiti u ulaganja u sportsku infrastrukturu. Za zajedničke potrebe klubova, kao što su troškovi organizacija utakmica i natjecanja, usluge prijevoza, troškovi sudaca, članarina i kotizacija, namjerava se izdvojiti 1,5 milijuna kuna, a za redovnu djelatnost klubova i naknade trenerima koji rade s mlađim uzrastima po klubovima deset posto više nego ove godine. Međutim, kako financijski plan SZ-a u 97 postotnom obimu ovisi o izdvajanjima za sport iz gradskog proračuna, jasno je da je sudbina gradskog sporta za sljedeću godinu u rukama lokalnih političara na vlasti.
K.Klarić, Glas Istre