NEWS

Gotovo dva desetljeća zgrada teritorijalne obrane u Poreču neiskorištena i propada

18.07.2013. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Gotovo dva desetljeća zgrada teritorijalne obrane u Poreču neiskorištena i propada
366teritorijalna.jpg

Gradonačelnik Edi Štifanić prošlog je tjedna bio u Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) u Zagrebu zbog rješavanja pitanja zgrade štaba teritorijalne obrane, ali kako nam je rekao, nikakvi konkretni odgovori niti zaključci nisu donijeti. Održavanje sastanka potvrdila nam je predstojnica ureda ravnatelja AUDIO-a zadužena za odnose s javnošću Mihaela Fleker.
– Nisam osobno sudjelovala na sastanku, ali mogu reći da je Grad Poreč iskazao interes za ovu nekretninu. Dogovoreno je da se kompletira dokumentacija sa svih strana, uključujući i Ministarstvo obrane, te da se ponovno održi sastanak i dogovori kako sve to provesti i pokrenuti proceduru za stavljanje zgrade u funkciju, rekla je Felker.

Veliki planovi
Zgrada u kojoj je nekada bilo sjedište štaba teritorijalne obrane od rata stoji neiskorištena i propada, iako gradske vlasti za nju imaju velike planove i tražili su od države da im se dodijeli na korištenje i riješi nekoliko gorućih problema smještaja javnih službi.
O zgradi štaba teritorijalne obrane, na frekventnoj lokaciji između policijske postaje i naselja Mate Balota, više smo puta pisali u našem listu, mahom zato jer ju je gradila ondašnja Općina Poreč na zemljištu u društvenom vlasništvu, ali je početkom 90-tih godina prošlog stoljeća Ministarstvo obrane objekt zabilježilo kao svoj, iako ga formalno nije koristilo. Prije nekoliko godina intenzivirani su pregovori između Grada i Ministarstva, ali do danas nije postignut dogovor.
Zgrada je javne namjene i uz pripadajuće je dvorište u sadašnjem vlasništvu Republike Hrvatske i u posjedu Ministarstva obrane. U vrijeme domovinskog rata služila je potrebama MORH-a, Hrvatske vojske, Grada Poreča, civilne zaštite i policije. Otkada su posljednji korisnici napustili zgradu, ona nepovratno propada. S nje padaju komadi fasade, zub vremena nagriza metalna sjenila na prozorima, niču grafiti, a da postane okupljalište beskućnika vjerojatno priječi samo blizina policijske postaje.

Dvorište za pauka
Objekt se sastoji od prizemlja i kata, uključuje i pripadajuće sklonište, i tlocrtno zauzima bruto površinu od 400 kvadrata, odnosno ukupno 800 kvadrata, te dvorište. U njoj se nalazi više poslovnih prostora različite namjene, od ureda do skladišta, doznajemo od pročelnika gradskog odjela za upravljanje gradskom imovinom Đulijana Petrovića.
Prije četiri godine, Grad je zatražio korištenje dvorišta za deponiranje nepropisno parkiranih vozila koje diže "pauk", te je Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom dao suglasnost za njegovo korištenje, uz naknadu od dvije tisuće kuna mjesečno. U praksi se to pokazalo kao vrlo dobro i funkcionalno rješenje jer se dvorište kao i cijela zgrada nalaze u neposrednoj blizini Policijske postaje i Prekršajnog suda. Upravo zbog povoljnog položaja zgrada bi bila pogodna i za druge javne službe.
"Grad je u više navrata slao zahtjeve i molbe koje bi precizirale uvjete pod kojima bi mogao koristiti zgradu. Budući da službe Grada, kao i županijske i državne službe rade u prilično skučenim uvjetima, želja je da se ti prostori stave u funkciju. Treba spomenuti i da država plaća zakup za prostore svojih službi, dok njihova zgrada propada, stoji u odgovoru Petrovića. Dodaje da je Grad AUDIO-u poslao dopis da se riješi taj gorući problem, odnosno da se Gradu ustupi vlasništvo nad ovom nekretninom jer na taj način zgrada ne bi propadala, stavila bi se u funkciju i riješio bi se problem prostora za gradske službe, komunalno redarstvo, gradska poduzeća i druge službe, no konkretnog odgovora nije bilo.

Često na meti vijećniih pitanja i prijedloga 
Bilo je niz molbi vijećnika da se zgrada teritorijalne obrane stavi u funkciju, a jedna od prijedloga bio je da se u njoj nađe mjesta i za Fond mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, koji sada ima urede na trećem katu, te su u nekoliko navrata vjećnici predlagali da se presele u prizemlje. Bilo je i prijedloga da se u zgradu smjesti skladište Crvenog križa u kojem bi deponirali doniranu robu. Gradonačelnik je iznio prijedlog i da se u zgradu premjesti Općinski sud i Prekršajni sud, budući da ima prostora za nadogradnju, no sve je ostalo samo na prijedlozima.

Vedrana Habereiter, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email