FRANCUSKI STRUČNJACI PREDSTAVILI STROJ ZA PROČIŠĆAVANJE ZRAKA U VINSKIM PODRUMIMA

03.02.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / FRANCUSKI STRUČNJACI PREDSTAVILI STROJ ZA PROČIŠĆAVANJE ZRAKA U VINSKIM PODRUMIMA

Istarskim je vinarima jučer u Institutu za poljoprivredu i turizam predstavljen sistem za pročišćavanje zraka u vinskim podrumima, što je jedan od većih problema kako svjetskih tako i domaćih vinara. Kako spriječiti loš okus vina, poznat kao »problem čepa«, česta je tema francuskih proizvođača, pa su predstavnici opatijske tvrtke Intel Trade u Poreč doveli nekoliko francuskih stručnjaka iz Odjela za vinovu lozu i vina Poljoprivredne komore Gironde (Bordeaux) te predstavnika CIAT-a, francuskog proizvođača opreme za klimatizaciju.

Na jednodnevnom stručnom predavanju govorili su francuski stručnjaci za proizvodnju vina i nove tehnologije pročišćavanja zraka u vinskim podrumima. Predstavili su svoja dosadašnja iskustva s mjerama protiv onečišćenja zraka u vinskim podrumima.

Prisutne je u ime domaćina pozdravio ravnatelj porečkog instituta dr. Đordano Perširić. Prof. dr. Ivan Viličić objasnio je značaj rješavanja zagađenosti vina kao sve češćeg i ozbiljnijeg problema s kojim se susreću naši vinari. Najčešće se govori o problemima s okusom i izgledom (zamućenost, talozi) vina te neugodnim mirisima i aromom. Kao najneugodniji ističe se pljesniv, odnosno odstajao okus, koji pogađa sve vrste vina, te je u posljednjih desetak godina, smatraju stručnjaci, sve učestaliji. Najčešći krivac za to su čepovi koji, nesumnjivo, ne moraju biti jedini uzrok. Problem se, naime, u velikom broju slučajeva pojavljuje prije nego što je vino flaširano, dok je bilo pohranjeno radi dozrijevanja u bačvama ili spremnicima.

Ako je suditi prema izvješćima brojnih francuskih organizacija koje se bave vinima, procjenjuje se da je godišnje u ovoj zemlji oko pola milijuna boca vina (do deset posto) pokvareno i to zahvaljujući lošem okusu. Obično se za štetu proziva loše skladištenje što je, smatra Jean Pierre Gervais, direktor Odjela za vinovu lozu i vina pri Poljoprivrednoj komori Gironde, neprihvatljivo. Današnji vinari raspolažu podrumima sa savršeno održavanim spremnicima i vrhunskom higijenom. Upravo zato stručnjaci moraju odrediti prirodu i porijeklo nedostataka zbog kojih bilo koji od brojnih kemijskih sastojaka može biti uzrok pljesnivog okusa.

Vino se može onečistiti na različite načine, rekli su francuski stručnjaci – skladištenjem, dozrijevanjem i suhima materijalima. U spremnicima je to moguće zbog kontakta vina i zraka, rada s crpkom ili promjene volumena. Najbolje je kada je boca začepljena i spremljena jer tada postoji najmanja mogućnost da zagađivač iz zraka prođe kroz čep i onečisti vino. Predavači upozoravaju – ne okrećite čep da biste začepili otvorenu bocu, jer može onečistiti grlo boce i pokvariti okus vina. I bačva može biti uzrok zahvaljujući prisutnosti zagađivača u zraku okoliša koji dolazi u kontakt s drvom bačve, a potom i s vinom. Inače su drvene konstrukcije koje su prilično česte u podrumima (grede, bačve, podovi, palete, zidne oplate) i pluto glavni krivci intenzivnom pljesnivom mirisu. Uzrok je tomu upotreba sredstava za čišćenje i dezinfekciju na bazi klora, što izaziva niz kemijskih reakcija u zraku, a upijaju ih različiti mikroporozni materijali (drvo, beton, karton, plastika).

Upravo stoga je francuska tvrtka CIAT razvila sustav filtriranja zraka na bazi kombinacije aktivnog ugljena i fotokatalizatora, o kojim su rezultatima govorili Francoise Dessaud i dr. Emanuel Rutman. Na taj su način, obrazložili su to dosadašnjim iskustvima iz francuskih vinskih podruma, eliminirani spomenuti zagađivači, što je izuzetno važno jer je moguće u podrumima zadržati konvencionalne materijale i opremu poput bačvi i pluta.

V. Medvedec, Glas Istre