NEWS
VALFRESCO 4 S
Parenzana 2024-s

Formula na vodi iz Poreča seli u Šangaj

21.07.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Formula na vodi iz Poreča seli u Šangaj
940GO210224.jpg

Drugi ovogodišnji rebalans gradskog proračuna, kojim je porečka blagajna »podebljana« za gotovo 12 milijuna kuna pa s prošlogodišnjim viškom ukupno iznosi 253,14 milijuna, vijećnici su na preksinoćnjoj sjednici jednoglasno prihvatili. Prošli su i svi predloženi amandmani. Kompromisom između prijedloga Snježane Mekota (SDP), danog u ime gradskog Povjerenstva za ravnopravnost spolova, te Azeglia Picca (IDS), za sto tisuća kuna je povećan iznos predviđen za mamografske preglede žena starijih od 40 godina, dok je novih 40 tisuća namijenjeno Sigurnoj kući. Picco je sugerirao i da se za 110 tisuća kuna poveća iznos namijenjen uređenju potkrovlja Srednje škole Mate Balote te da se s 37 tisuća pokriju troškovi sudjelovanja Rukometnog kluba »Poreč« na Chalenger Cupu. Svi su iznosi skinuti iz stavke ranije rezervirane za organizaciju svjetskog prvenstva Formule 2000 na vodi, koje se na koncu neće održati u Poreču, već je prebačeno u Šangaj, kako je informirao gradonačelnik Edi Štifanić.


Velike projekte usporila afera s HFP-om

Po Piccovom prijedlogu tristo tisuća kuna je preusmjereno s proširenja fuškulinskog groblja, za koje u ovoj godini neće biti moguće dobiti potrebne dozvole, u asfaltiranje ceste između Fuškulina i Funtane. Vijećnici su podržali i dva amandmana gradonačelnika – rekonstrukciju prostora porečkog Poljoprivrednog odjela Veleučilišta u Rijeci sa 673 tisuće kuna, za što su sredstva uzeta iz razvitka GIS sustava i iz Formule 2000. Oduzeto je 900 tisuća kapitalnih pomoći gradskom poduzeću Parentium za izgradnju sportske dvorane, budući da je utvrđeno da će radovi koštati manje od predviđenog, i zatvorena je financijska konstrukcija za obnovu kazališta.

Snježana Mekota je konstatirala da se ostvaruje ono što je rekla tijekom donošenja proračuna, a to je da prihode od prodaje imovine neće biti tako jednostavno realizirati. Rekla je također da nije istina da su SDP-ovci protiv investicija, već im se to podmeće. »Mi smo samo protiv odricanja subvencioniranja koja smo mogli dobiti, primjerice u slučaju dvorane, i prevelikog ulaganja u tuđu imovinu«, zaključila je. Na to je gradonačelnik rekao da se ne boji prihodovne strane proračuna i misli da će je ostvariti. Što se realizacije velikih projekata tiče, koje je usporio još nepotpisani ugovor s Hrvatskim fondom za privatizaciju za kupnju zemljišta na području Facinke, rekao je da će ih vjerojatno uspjeti sve započeti u ovoj godini.


Izvještaji o poslovanju gradskih tvrtki

U nastavku sjednice su direktori poduzeća čiji je Grad osnivač ili suosnivač – Adriaplus, Usluga, Dom, Parentium i Stan – podnijeli izvješća o poslovanju u 2006., a Parentium i Stan i financijski plan za ovu godinu. Sva su izvješća usvojena. Posebno je zanimljiva bila informacija o Adriaplusu, tvrtki osnovanoj za sanaciju deponija i zbrinjavanje otpadnih voda, koju su vijećnici dobili iz zapisnika s konstituirajuće sjednice Nadzornog odbora, održane početkom ovog mjeseca. Naime, u zaključcima piše da se to trgovačko društvo, sad potpuno u vlasništvu jedinog osnivača Grada, nakon dokapitalizacije i isplate austrijskih partnera stavlja u mirovanje te da gradonačelnik s dvojicom zaposlenika, Ugom Musizzom i Edom Jugovcem, treba obaviti razgovor o sporazumnom prekidu radnog odnosa.

Tijekom rasprave o Usluzi Mekota je rekla da pozdravljaju njeno pozitivno poslovanje, ali smatraju da ima još prostora za racionalizaciju. Upozorila je na probleme pri parkiranju, usprkos automatici i 13 zaposlenih, te da građani čekaju i po nekoliko dana za pražnjenje septičkih jama. Dunja Benčić (Nezavisna lista) skrenula je pažnju na tri rampe uz rivu koje su često u kvaru i problem prevelikog broja izdanih kartica za premali broj parkirališnih mjesta iza okrugle kule. Kosić je rekao da se trude držati sve pod kontrolom, podsjetio na probleme sa zlorabljenjem kartica i upotrebom lisica te rekao da mogu smanjiti broj kartica ako Grad tako odluči. Što se septičkih jama tiče istaknuo je da nastoje maksimalno iskoristiti tehničko-tehnološke mogućnosti uređaja i da radno vrijeme prilagođavaju građanima, koji ne čekaju više od tri dana, ali nisu u mogućnosti doći isti čas kad se netko sjeti.


Dosad 90 posto sredstava u Parentiumu odlazilo za plaće

Što se tiče Parentiuma, Mekota je kazala da su se nakon prošlogodišnjeg zapošljavanja novog djelatnika, kako je vidljivo iz izvješća, počeli pokretati projekti, poput dogradnje zgrade Pučkog otvorenog učilišta i izgradnje sportske dvorane na Žatiki. Ipak, pitala je može li jedan čovjek voditi projekte teške 230 milijun kuna. Pavla Ružića (HDZ) je zanimalo provode li se javni natječaji kako nalaže zakon o javnoj nabavi, što je Alen Benković iz Parentiuma potvrdio. Marijan Filipović (Nezavisna lista) je podsjetio na dokapitalizaciju tog poduzeća radi pokrivanja gubitaka i zaključio da se, ako firma ne može poslovati, treba obratiti tržištu. Damir Miloš (Nezavisna lista) je rekao da ne želi kritizirati Benkovića, koji je nedavno došao, ali je naglasio da se posluje s gubitkom i da je dosad 90 posto sredstava u Parentiumu odlazilo na plaće. Benković je rekao da je dokapitalizacija provedena 2002. i da je do 30. rujna prošle godine u poslovanju zabilježen minus od 218 tisuća kuna. »U prijedlogu programa za 2007. vidljivo je da bi poduzeće trebalo pozitivno poslovati, u suprotnom… zna se što slijedi«, rekao je izvijestivši da je u ožujku donesen pravilnik o sistematizaciji koji predviđa četvero zaposlenika i da iza realizacije projekta stoje svi gradski odjeli.

Ružić, a zatim i vijećnica Benčić rekli su da smatraju kako iza naknada za zaposlene i članove NO-a ne stoji adekvatna učinkovitost pri izgradnji Doma za starije.

– Izgradnja kasni pola godine, a još nije izvjesno kad će Dom biti stavljen u funkciju, istaknuo je Ružić. »Ne vidim potrebe da, kad se radi o gorećem socijalnom problemu, članovi NO-a dobivaju naknade«, naglasila je Benčić. Dodala je da se više ne bi trebali angažirati izrađivači projekte dokumentacije i drugi izvršitelji koji toliko kasne. Direktor Mario Laković iz Doma je rekao da izgradnja zapravo kasni tri mjeseca. Raspolaže li poduzeće Stan sredstvima od prodaje stanova korisnicima sa stanarskim pravom, zanimalo je Filipovića. Mirjana Tošić-Sloković iz Stana je rekla da su to proračunska sredstva Grada, a gradonačelnik da su lani prihodovali oko 1,2 milijuna kuna te da ti namjenski prihodi nisu potrošeni, već će njima, umjesto da kupuju stanove za građane u socijalnoj potrebi i time nastave pogodovati građevinskim lobijima, stanove graditi sami, vjerojatno upravo putem Stana.

K.Flegar, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email