Forbes je proglasio Poreč najboljim gradom među 20 onih koji su odabrani kao pokretači Hrvatske
Autor: Dragana Radusinović, Jutarnji List
Sve što dotaknu Porečani pretvore u turizam. Drugih značajnijih industrija u gradu osim Agrolagune, Agrokorove proizvodnje vina, zapravo i nemaju. Imaju pak 72,2 poduzetnika na tisuću stanovnika pa je po sklonosti stanovništva poduzetništvu od njih neznatno bolji samo susjedni Novigrad. Imaju kafiće, restorane, suvenirnice i sve ostalo za turiste, a biznis razvijaju uz duopol dviju velikih turističkih tvrtki, Plave Lagune i Rivijera Adrie. Stanovnici Poreča poduzetništvom su odgovorili na krizu jer ih je, prema podacima Fine, u 2011. godini u gradu bilo 16 posto više nego prije krize 2007., što se odrazilo na rast broja zaposlenih od 4,5 posto u 2011. u odnosu na 2007 godinu.
Hrvatsko izdanje časopisa Forbes proglasilo je Poreč ove godine najboljim gradom među dvadeset onih koji su odabrani kao pokretači Hrvatske. U posljednjih pet godina, koliko dugo Forbes rangira hrvatske gradove na osnovi poslovnog uspjeha kompanija koje u njima posluju i izvršenja gradskih proračuna, Poreč je uvijek bio blizu vrha liste. Ove godine na vrh se s lanjskog trećeg mjesta uspeo zahvaljujući svojoj uravnoteženosti jer je zaradio bodove u gotovo svim kriterijima prema kojima Forbes mjeri uspješnost.
Politička monokultura
Po ulaganjima u zdravstvo Poreč je odmah iza velikog Zagreba, njegov gradski proračun gotovo i ne prima pomoć iz središnje države, puno ulažu u unapređenje stanovanja, a udio rashoda za zaposlene u ukupnim rashodima gradske uprave je nizak. U razgovoru s Edijem Štifanićem, gradonačelnikom Poreča, Forbes donosi priču o gradu u kojem, uz poslovnu monokulturu u turizmu, vlada i politička monokultura IDS-a, stranke iz koje dolazi i aktualni gradonačelnik u lovu na još jedan mandat. Protukandidat mu je Rodoljub Kosić koji je nedavno istupio iz IDS-a i prešao u tabor Damira Kajina.
Sveta Nedelja, grad koji je dvije godine predvodio listu, pao je na drugo mjesto upravo zbog novog Forbesova kriterija sklonosti poduzetništvu jer ima dvostruko manje poduzetika na tisuću stanovnika od Poreča. Pad prihoda poduzetnika u 2011. u odnosu na pretkriznu 2007., manje zaposlenih nego prije početka krize i deficit gradske blagajne Zagrebu su donijeli pad s lanjske druge na ovogodišnju treću poziciju. Nju pak zadržava zahvaljujući svojoj veličini i ulaganjima u zdravstvo, stanovanje i obrazovanje te ostvarenoj neto dobiti svih poduzetnika u gradu.
S najvećim rastom broja zaposlenih 2011. u odnosu na 2010., rastom prihoda poduzetnika u istom razdoblju od 100 posto te prihodom gospodarstva po zaposlenom od 657.000 kuna u godini Knin je ušao na listu najboljih na peto mjesto. U Kninu hrvatsko gospodarstvo pokreću tvornica gipsanih ploča Knauf te tvornica DIV grupe.
CIJELI ČLANAK U JUTARNJEM LISTU
Koliko je ovaj članak točan ili nije, najbolje govore podaci koji u posljednje vrijeme izlaze u javnost u žaru predizborne kampanje na raznim Facebook profilima kandidata za gradonačelnika, udruga i slično. Ako je nama tako dobro, onda je zaista za zamisliti se kakav je život u ostatku Hrvatske.