NEWS
Advent 24 S
VALFRESCO 1224 S

Edo Kos i dalje krči teren za Bassovu megagrađevinu

21.04.2006. 00:00; ; Početna / Politika / Edo Kos i dalje krči teren za Bassovu megagrađevinu
703XO052038.jpg

Nakon što je u drugostupanjskom postupku građevinska dozvola iz svibnja prošle godine za apart-hotel u Novom naselju ukinuta i predmet vraćen u porečku ispostavu Ureda državne uprave na ponovni postupak, izdana je u ožujku ove godine druga dozvola na koju se žalio, kao i prvi put, samo Riko Benazić, susjed budućeg hotela. Podsjetimo, investitor je Franco Basso, a njegov opunomoćenik Edo Kos, čija je tvrtka Arhetip 21 pripremila projekt i dokumentaciju za građevinsku dozvolu. Kos je lani izabran za predsjednika porečkog IDS-a, ušao je u Gradsko poglavarstvo u kojem je zadužen za resor prostornog uređenja, a Robert Rabac iz Kosove projektantske tvrtke Arhetip 21 vodi gradski Odbor za prostorno uređenje u novom sazivu.

Zaboravljena žalba

Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća vijećnica Snježana Mekota (SDP) pitala je zašto se Grad nije žalio na prvu građevinsku dozvolu, kada nije dao suglasnost na projekt i kani li se žaliti na drugu dozvolu prije nego što istekne rok. Vijećnici je obećan pisani odgovor, uz napomenu predsjednika Vijeća Eđidija Kodana da treba voditi računa o rokovima. Ali žalbeni rok je prošao, a odgovor nije napisan. Pitali smo gradonačelnika Edija Štifanića što kani poduzeti i zašto se Grad nije žalio na drugu dozvolu, ako je na prvu žalbu zaboravljeno u gužvi nakon lokalnih izbora (izdana je dva dana prije izbora), premda to u jednoj ozbiljnoj gradskoj upravi ne bi smio biti nikakav argument za oprost.

– Ne znam što bih o tome rekao, jer stručne službe mi nisu dostavile odgovor na pitanje vijećnice. Mogu samo načelno reći da je važećim planom dozvoljena gradnja na tom mjestu, da Grad mora štititi i interes investitora, ali ne znam detalje da bih mogao dati jasan odgovor, rekao je gradonačelnik. Na naše pitanje je li svjestan da će građani takav njegov stav protumačiti kao naklonjenost stranačkom šefu Kosu, Štifanić je rekao da mu je to jasno, ali da ni na taj, kao ni na druge sporne slučajeve ne gleda kroz prizmu stranačkih kolega ili prijatelja, već nastoji na temelju činjenica donijeti pravednu odluku. Koristi li Grad činjenicu da se Benazić žalio, pa se tako IDS-ovci ne moraju zamjerati stranačkom šefu, Štifanić nije komentirao. A u cijeloj priči zanimljivo je da bivši gradonačelnik Maras, koji je navodno bio oštar oponent Kosu, nije smatrao važnim podsjetiti nekoga u upravi da bi se trebalo žaliti jer dozvola ne uvažava mišljenje Gradskog vijeća. Zapravo, Marasovo nezanimanje za vijećničke odluke ne začuđuje jer se on, dok je bio gradonačelnik, oglušio na peticiju s 327 potpisa građana Novog naselja, odnosno Mjesnog odbora Anke Butorac.

Treba reći da je Benazić bezuspješno pokušavao od svibnja prošle godine, kada je izdana prva dozvola, dobiti iste one sugrađane koji su potpisali peticiju na sastanak MO-a o toj temi. U prosincu prošle godine pisao je gradonačelniku Štifaniću i predsjedniku Vijeća Kodanu. »Od njih nisam još dobio odgovor, ali mi je jedan vijećnik neslužbeno rekao da predsjednik Kodan ne smatra da bi Vijeće o tome trebalo raspravljati«, kaže Benazić.

Službenici »ispravili grešku«

Podsjetimo, Basso je zemljište u Novom naselju kupio od privatne osobe, na toj je velikoj parceli dozvoljena velika izgrađenost važećim planom, ali je Odbor za prostorno uređenje Grada Poreča u ranijem sazivu o projektu apart-hotela, koji je izradio Kosov Arhetip 21, rekao da se ne uklapa oblikovno ni morfološki u karakteristike postojećeg naselja, što je Grad proslijedio pododsjeku za prostorno uređenje i graditeljstvo kao svoj stav u upravnom postupku izdavanja građevinske dozvole. Za »višenamjensku stambeno-poslovnu zgradu s apart-hotelom« dozvolu je 13. svibnja prošle godine potpisao Dragan Miletović, kojega smo željeli pitati na temelju kojih elemenata je za projekt, za koji je gradski Odbor ocijenio da se oblikovno i morfološki ne uklapa, on zaključio da se uklapa. Ali, Miletović nam je rekao da nema ovlasti razgovarati s novinarima. Dakle, u ovoj savršeno zamišljenoj državi trebali bismo o Miletovićevim stručnim ocjenama razgovarati s njegovim šefom. Budući da je iz sličnih slučajeva jasno koliko bismo precizan odgovor mogli dobiti, na primjer od Radovana Juričića, koji do danas nije odgovorio na pitanje potpisane novinarke na temelju čega je potpisao građevinsku dozvolu za objekt IMG-a, odnosno Steve Žufića, nismo to niti pokušavali.

Iz stručnih krugova neslužbeno saznajemo da je moguće da je referent koji izdaje dozvole procijenio razlog za uskraćivanje suglasnosti nedorečenim, odnosno preopćenitim. Međutim, nakon što se Benazić žalio, dozvola nije »pala« iz tog suštinskog razloga, nego zbog krivog izvoda iz plana – uz projektnu dokumentaciju je izvod koji u pisanom dijelu govori o nadogradnji umjesto o novogradnji, premda na toj čestici nikada nije postojala zgrada. Niti jedan drugi element žalbe drugostupanjsko tijelo nije razmatralo.

Nova građevinska dozvola izdana je 7. ožujka, ispravljen je tekstualni dio izvoda iz plana i promijenjen datum izrade projekta. Ta dva detalja osnova su Benazićeve druge žalbe. Službenici tumače da im je dozvoljeno »ispraviti grešku« bez potrebe obnavljanja postupka jer se ništa u suštini ne mijenja, a da je datum na projektu morao biti promijenjen iz formalnih razloga, jer ne može biti stariji od izvoda iz plana. Međutim, Benazićev odvjetnik u žalbi na drugu građevinsku dozvolu kaže da Ured državne uprave nema zakonsku ovlast ispravljati grešku, te tvrdi da je to kazneno djelo.

Hoće li dozvola ponovno »pasti«?

Benazić ponovno navodi niz elemenata na koje se žalio i prvi put: da je kupoprodajni ugovor temeljen na neistini, da mu je uknjižbom oduzeto pravo služnosti, da je poziv na uvid u projektnu dokumentaciju ostavljen na travi parcele… žali se na bitne povrede pravila upravnog postupka, pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, pogrešnu primjenu materijalnog prava…

Hoće li se za neki od tih elemenata zalijepiti oko nekoga od službenika u drugostupanjskom postupku, pa će dozvola ponovno »pasti«? Lako moguće. Isto je tako lako moguće da će se izdavanje nove dozvole i njeno poništavanje ponoviti, možda i više puta. Sve dok investitor ne odluči da mu je dosta, pa tužbom pokuša umiriti susjeda koji mu ometa investiciju. Jer mu to zakon dozvoljava. I onda će Benazić biti optužen umjesto nesavjesnih službenika, koji od drveća ne vide šumu, odnosno od forme ne vide sadržaj, pa ne donesu konačno rješenje.

Prema tome, kako stvari sada stoje, nesporno je na jedinoj velikoj parceli u Novom naselju moguća velika izgrađenost, ali nije jasno kako je ugostiteljstvo pretvoreno u turizam, odnosno kako se apart-hotel može uklopiti u odredbu iz plana koja spominje poslovnu zgradu s uslužnim djelatnostima i mogućnosti stanovanja i zašto Grad ne inzistira da na tom mjestu bude sagrađena upravo onakva zgrada kakvu je sugerirao njegov stručni odbor u ranijem sastavu – ne jedan veliki volumen, nego nekoliko manjih povezanih, koji bi se potpuno uklopili u stambeno naselje. Osim toga, da je pravo služnosti Rika Benazića bilo upisano, kako je trebalo biti, onda bi i građevinska čestica za novogradnju bila manja. Pitanje je ne bi li Ministarstvo graditeljstva, koje ima nadzor nad planom, trebalo dati svoje tumačenje u slučaju tog prava služnosti koje ima karakter »nestajanja«, odnosno građevinske parcele čija površina varira? U svakom slučaju, priča o apart-hotelu Franca Bassija i Ede Kosa očito još nije blizu finala, a što se dalje kotrlja, to se više zapliće

Kosov čvrsti stisak

Ide li gradska vlast, u kojoj i sam sudjeluje, na ruku Edi Kosu možda može posvjedočiti i najsvježiji primjer detaljnog plana koji će za koji dan u proceduru javne rasprave, a Poglavarstvo ga je prihvatilo 18. travnja. Radi se o DPU-u Servisne zone – područje II, izrađivač je Kosova tvrtka Arhetip 21, voditelj izrade je direktor Arhetipa Robert Rabac, ujedno predsjednik gradskog Odbora za prostorno planiranje koji »prati i usmjerava izradu plana«, a od tri planera suradnika jedan je Edo Kos, član Poglavarstva zadužen za prostorno uređenje grada.

Može biti da Kos i njegova ekipa stvarno najbolje znaju što i kako u gradu treba učiniti, ali i da su diplome zaslužili na prestižnom američkom MIT-u, teško bi im u ovoj konstelaciji političkih i ekonomskih snaga bilo vjerovati. Doduše, Arhetipova ponuda prihvaćena je na kraju mandata bivšeg gradonačelnika Marasa, koji je tada još bio u IDS-u, u travnju prošle godine, ali je ugovor potpisao sadašnji IDS-ov gradonačelnik Edi Štifanić.

S. Matejčić, Glas Istre

Galerija slika uz članak