Valfresco S1124

Dvije Zlatne žlice i prva nagrada za suvenir OPG-u supružnika Branka i Ivane Kovač iz Radoši

17.10.2013. 08:15; ; Početna / Gospodarstvo / Dvije Zlatne žlice i prva nagrada za suvenir OPG-u supružnika Branka i Ivane Kovač iz Radoši
PCELAR

Jedanaest istarskih pčelara uspješno je nastupilo na Danima meda u Hrvatskoj, koje je u Osijeku od 4. do 6. listopada organizirala županijska Hrvatska gospodarska komora Osijek u suorganizaciji Hrvatskog pčelarskog saveza, Saveza pčelara Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Osječko-baranjske županije, Prehrambeno-tehnološkog i Poljoprivrednog fakulteta iz Osijeka te Agronomskog fakulteta Zagreb. U sklopu manifestacije održano je 18. ocjenjivanje kvalitetnih sortih vrsta meda iz cijele Hrvatske i 12. ocjenjivanje pakovina meda i proizvoda na bazi meda. Pristiglo je dvjestotinjak uzoraka meda.

Ukupnim je pobjednikom proglašen Ivan Gračanin iz Ogulina za svoj medljikovac, a istarski su predstavnici osvojili pet zlatnih odličja, pet srebrnih i jedno brončano. Dvije zlatne žlice, za cvjetni med i medljikovac, zaslužio je OPG Branke i Ivana Kovača iz Radoši pokraj Poreča, koji je osvojio i prvu nagradu za suvenir – škrinjicu s pčelarskim proizvodima za sretan put iz Istre.

Zlato su dobili i OPG Massima Zugana iz Brtonigle za cvjetni med, Darko Močibob iz Karojbe za bagremov i Darko Koren iz Katuna Trviškog na Pazinštini za cvjetni.
Srebrom su se okitili Svetozar Janković iz Livada za medljikovac, Darko Koren za kestenov, Luka Ivić iz Potpićna za bagremov, pčelarstvo Peteani iz Vozilići za cvjetni i pčelarstvo Hrvatin iz Pazina za bagremov.
Janković je nagrađen broncom također za bagremov med.

– Izuzetno smo zadovoljni jer smo na Danima meda, koji okupljaju pčelare iz cijele Hrvatske, uvidjeli da naši proizvodi visoko kotiraju svojom kvalitetom i da imamo ujednačenu proizvodnju. Naš OPG je i 2010. godine proizveo šampionski med od kadulje na nacionalnoj razini. Osim toga, imali smo priliku na licu mjesta doznati kako funkcioniraju pčelarske udruge Slavonije i Baranje, gdje pčelari imaju i svoj klaster. Ovakvih bi manifestacija trebalo biti što više, ne samo kako bi pčelari predstavili svoj rad, već i kako bi se s njime upoznali korisnici za koje je to i svojevrsna garancija, budući da se ocjenjuju organo-leptičke kvalitete meda, ali se i peludnim zrncima utvrđuje njegovo porijeklo, električna provodljivost i postotak vode, koji za prvu kategoriju može iznositi od 16 do 18 posto, kazao je Ivan Kovač, koji je jedan od samo dvojice ekoloških proizvođača meda u Istri i tajnik je Hrvatskih ekoloških pčelara i porečke udruge pčelara Nektar.

K. FLEGAR, Glas Istre