Državna Revizija ocjenila učinkovitost financiranja izgradnje i upravljanja sportskom dvoranom Žatika
Troškovi gradnje znatno premašeni, održavanje preskupo, upravljanje neuredno, a sve ostale sportske potrebe pate, zaključuje se iz nalaza Državnog ureda za reviziju koji je analizirao financiranje izgradnje i upravljanje sportskom dvoranom Žatika.
Izvješće Državnog ureda za reviziju
Znatno premašena cijena gradnje
Revizija uvodno podsjeća da je dvorana izgrađena na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske za koje su Vlada i Grad Poreč zaključili ugovore o osnivanju prava građenja na 30 godina, a na isti je način riješeno i dodatno potrebno zemljište s Hrvatskim fondom za privatizaciju. Nadalje, Vlada je Gradu koncem rujna 2007. ustupila zemljište od 237.093 m2 za izgradnju servisno-poduzetničke zone, koje je Grad trebao prodati i tako zarađenim novcem financirati niz razvojnih projekata. Do vremena obavljanja revizije u siječnju ove godine, prodano je 51.105 m2, čime je zarađeno oko 97 milijuna kuna, a zadani projekti uglavnom nisu realizirani.
Što se tiče same gradnje dvorane, troškovi Grada od 2006. do 2013. ostvareni su u iznosu 15.226.361 kn, a odnose se na projektnu dokumentaciju i infrastrukturu, dok je prema ugovoru za izvođenje radova izgradnje dvorane iz studenog 2007. cijena gradnje trebala iznositi 72.875.692 kn, bez PDV-a. Zbog zahtjeva poduzeća Parentium d.o.o. na koje je preneseno pravo građenja, odnosno dodatnih radova, ukupna vrijednost ugovorenih radova iznosi 111.172.062 kn bez PDV-a. Troškovi opremanja dvorane ostvareni su u iznosu 12.150.874 kn. Ukupni troškovi Parentiuma, navodi Revizija, za izgradnju dvorane od 2008. do 2010. ostvareni su u iznosu 154.001.153 kn s PDV-om. Gradnja je, ističe Revizija, realizirana bez Studije isplativosti ulaganja.
Za izgradnju je Parentium 2007. uzeo kredit od 60 milijuna, koji je povećao na 75 milijuna, a potom je sljedeće godine uzeo još jedan kredit na 46 milijuna kuna. Preostala nedostajuća sredstva dobivena su iz gradskog proračuna.
Potom su krajem 2008. Grad i Parentium zaključili ugovor o zakupu dvorane, prema kojem su iznos, rokovi i uvjeti plaćanja zakupnine jednaki iznosima, rokovima i uvjetima otplate rata prvog kredita za izgradnju dvorane, dok bi se drugi trebao otplaćivati iz prodaje zemljišta. Dodatkom ugovora o zakupu iz travnja 2009. zakupnina je, međutim, uvećana i za otplatu drugog kredita.
S obzirom da od 2009. do konca 2013. Grad posluje s manjkom koji na koncu 2013. iznosi 57.654.693 kn i čini 45,9% ukupnih prihoda proračuna Grada u 2013. te s obzirom da Grad putem plaćanja zakupa dvorane u godišnjim iznosima od 7,8 do 16 milijuna otplaćuje kreditne obveze društva kojima je financirana izgradnja dvorane, Državni ured za reviziju predlaže Gradu izraditi prijedlog mjera za otplatu drugog kredita od 46 milijuna kn, koji je vezan uz prodaju zemljišta. Glavnica tog kredita nije, naime, otplaćivana od 2012. nadalje.
Neuredno i neučinkovito upravljanje
Upravljačka naknada s Parentiumom ugovorena je u visini 1,5% ukupne vrijednosti izgradnje dvorane, odnosno ukupno 1.860.000 kn uvećano za PDV za obavljanje poslova vezanih uz zakup i otplatu kredita.
Nakon srpnja 2009. Grad je upravljanje povjerio Sportskoj zajednici, koja sa svojih čak 17 zaposlenika upravlja i ostalim sportskim objektima u Poreču, a preciznije odredbe za upravljanje utvrđene su tek 2011.
Ukupni troškovi upravljanja od 2009. do 2013. iznose 72.325.783 kn i financirani su sredstvima proračuna Grada. S obzirom na dugoročne obveze po kreditima te kako Grad zadnjih godina posluje s manjkom, potrebno je planirati druge izvore financiranja, preporuča Revizija.
Upravljanje dvoranom u najmanju je ruku kaotično – nema Plana upravljanja, a Sportska zajednica nema utjecaja na održavanje izvansportskih manifestacija. O tome odlučuje Grad, koji, međutim, nije donio uvjete i kriterije, a u slučajevima davanja dvorane na korištenje bez naknade, nije uređeno financiranje troškova koji se pojavljuju uz određene manifestacije.
Od 2009. do 2014. u dvorani je održano ukupno 159 događanja, od čega najviše sportskih – 108. Od ukupno 159 događanja, za 112 događanja je dvorana dana u zakup bez naknade, a za 47 događanja je bila u zakupu uz obračunanu naknadu. Određene manifestacije komercijalnog karaktera se održavaju svake godine (sajam vinara, sajam ugostiteljske opreme za hotele, Svjetsko prvenstvo u plesu, festival tanga), ali je u pojedinim godinama obračunavana zakupnina, dok u drugim godinama nije. U pojedinim slučajevima se obračun odnosi na podmirenje troškova vode i struje ili podmirenje drugih troškova. Također, uobičajeno je da se za održavanje glazbenih koncerata naplaćuje zakupnina, dok za jedan koncert nije bila ugovorena naknada, navodi Revizija.
Nadalje, u promatranom razdoblju od 2009. do 2014., Sportska zajednica je zaključila s raznim zakupnicima 12 ugovora o zakupu dvorane. Ukupno ugovorena vrijednost zakupa iznosi 335.000 kn i odnosi se na devet ugovora za komercijalno korištenje dvorane te jedan ugovor na korištenje javne površine ispred dvorane (parkirališta) i prostorije u dvorani. Prema ugovoru iz rujna 2011., dvorana je zakupljena za organiziranje glazbeno zabavnog koncerta bez naknade, a u ugovoru iz prosinca 2012. dvorana je, zajedno s drugom dvoranom, zakupljena za organiziranje rukometnog turnira te je utvrđena cijena zakupa po satu, ali ne i ugovorena vrijednost. Kod zakupa dvorane za održavanje tri koncerta i jednog sajma u 2009. i 2011 ., zakupnina je obračunana i naplaćena za 53.000 kn manje od ugovorene, dok za koncert održan tijekom 2010. nije obračunana ni naplaćena zakupnina ugovorena u iznosu 30.000 kn. Također, u pojedinim slučajevima je navedeno da će se, uz zakupninu, obračunati troškovi vode i struje, što nije učinjeno, izdvajaju revizori.
Zbog Žatike zakinut sport u Poreču
Pored financijskih troškova i načina upravljanja, Revizija je analizirala i značaj i utjecaj Žatike na okruženje, a rezultati nisu povoljni. Utvrđeno je da je prije izgradnje dvorane, odnosno 2008., program javnih potreba u sportu na području Grada ostvaren u iznosu 11,9 milijuna kuna, a za 2013. u iznosu od 14,5 milijuna kuna. Od toga je na zakup i održavanje dvorane potrošeno 8,7 milijuna, a na druge javne potrebe u sportu 5,8 milijuna kuna, što je dva puta manje u odnosu na 2008. Također, u odnosu na 2008., u 2013. nije bilo ulaganja u druge sportske objekte i sportsku opremu, kao ni u rad s mladima, za koji je u 2008. utrošeno više od 3 milijuna kuna.
Gotovo 3 milijuna kuna manje u odnosu na 2008. izdvojeno je u 2013. za redovne djelatnosti klubova, zajedničke potrebe klubova, održavanje drugih sportskih objekata i održavanje raznih sportskih manifestacija.
Doznačavanje novca Sportskoj zajednici kasni, a potraga za sponzorima nije do konca 2014. urodila plodom. Revizija također navodi upitnu opravdanost ugovora Grada Poreča s Hrvatskim olimpijskim odborom.
Revizori naložili ozbiljne promjene
Zbog svega navedenog Državni ured za reviziju, između ostalog, preporuča Gradu Poreču da prije donošenja odluka o projektima koji se financiraju iz proračunskih sredstava Grada izrade studiju isplativosti i izradi prijedlog mjera za otplatu drugog kredita za dvoranu, koji je vezan uz prodaju zemljišta u vlasništvu Grada, a rok za otplatu je listopad 2018. godine. Preporuča da se posebno uredi upravljanje Žatikom i donese plan upravljanja koji bi sadržavao provođenje programa javnih potreba u sportu Grada, plan održavanja priredbi, sajmova, izložbi i sličnih manifestacija, zaključivanje ugovora o korištenju i kontrolu korištenja dvorane, zaštitu i osiguranje imovine, plan održavanja, te izvore financiranja upravljanja dvoranom.
Također, u cilju učinkovitijeg financiranja upravljanja dvoranom treba sastaviti plan financiranja svih troškova upravljanja po godinama do konca otplate kredita te planirati i druge izvore financiranja, uz jasno kriterije za dodjelu dvorane bez naknade, te uz plan komercijalnog korištenja dvorane.
Sportskoj zajednici revizija preporuča da zakupninu i druge naknade obračunava i naplaćuje u skladu sa zaključenim ugovorom, dok je Parentiumu preporučeno da poduzme mjere za uspostavu i provođenje sustavnog i kontinuiranog upravljanja energijom u dvorani te dobivanje sredstava iz fondova Europske u nije za povećanje energetske učinkovitosti.
Grad Poreč, Sportska zajednica i Parentium obećali su da će postupiti po preporukama.