Dobar odnos RODITELJ- DIJETE zaštićuje dijete od ovisnosti – roditeljima poručuje dr. Slavko Sakoman
U Mjesecu borbe protiv ovisnosti dr. Sakoman u Poreču, iz godine u godinu, ne propušta priliku da se sretne s roditeljima, najčešće one djece kojoj se obratio putem škola, te da im ukaže na rizike i njihovu izuzetno važnu ulogu u zaštititi vlastite djece od ulaska u svijet ovisnosti.
Na predavanju dr. Sakomana, među ostalim, roditelji su mogli čuti o tome koja su djeca visoko rizična za razvoj ovisnosti. Navodio je kako su to motorički hiperaktivna djeca koja ne mogu predviđati ishod svog ponašanja i teško ih je kontrolirati, zatim neposlušna djeca i djeca koja imaju stalnu potrebu za dokazivanjem moći (agresivna djeca). Također je naveo rizik za ulazak u ovisnosti kod tzv. „neobične djece" koja bježe od realnosti te anksiozne i depresivne djece. Stoga je naglasio važnost uloge roditelja u prepoznavanju znakova koji upućuju na dječju sklonost rizicima kako bi na vrijeme potražili stručnu pomoć i podršku te umanjili rizik od razvoja neprihvatljivih oblika ponašanja u doba puberteta i adolescencije.
Govorio je i o pogreškama u odgojnim postupcima odnosno „obiteljskim greškama" koje pogoduju razvoju ovisnosti te je kao izraziti rizik izdvojio odrastanje djeteta u nezdravim obiteljskim odnosima (zlostavljanje, sukobi, svađe, depresija…) kao i pogrešne pristupe u odgoju (preliberalni odgoj i autoritarni odgoj) kao i patološko simbiotski odnos s roditeljima koji onemogućava dječje odrastanje i osamostaljivanje. U navedenom kontekstu važno je da roditelji sagledaju vlastitu odgovornost za osiguravanje uvjeta u kojima će teći dječji rast i razvoj. Ukoliko nisu u mogućnosti rješavati vlastite teškoće samostalnim naporima važno je da na vrijeme potraže pomoć stručnjaka.
Naglasio je da su droge dostupne. Podaci govore da će četrdesetak posto srednjoškolaca probati marihuanu, 5% učenika iz samo jedne generacije završit će na heroinu, još veći postotak na kokainu. Naša je zajednička briga da taj postotak bude što manji! Dakle brigu i odgovornost nose obitelji, škole, lokalna zajednica razvojem dostupnih, zaštitnih preventivnih programa i naravno čitavo društvo podržavanjem nacionalnih strategija.
„Djeca znaju da su droge štetne. Znanje nije presudno kod odluke hoće li mlada osoba eksperimentirati s ovisnostima ili neće", naglasio je dr. Sakoman, „Bitan je odnos dijete – roditelj. Odnos utemeljen na bezuvjetnoj ljubavi zaštićuje naše dijete od razvoja ovisnosti". To je ono što roditelji često ne znaju postići! Pitaju se kako ostvariti ravnotežu između postavljanja smislenih, zdravih i potrebnih granica djetetu te dopuštanja slobode primjerene dječjoj dobi? Roditeljska je vrlo česta muka upravo odnos kontrole i puštanja slobode uz traženje odgovornosti djeteta za vlastite izbore u ponašanju.
„Roditelji – Pojačajte nadzor na djecom, posebice sinovima! Postavljajte pitanja: Kuda ideš? S kime? Kad ćeš se vratiti? S kim ćeš se vratiti? …jer su ona potrebna i odraz su vaše brige za dijete. Vodite računa s kim se vaše dijete druži, pustite djetetova prijatelje u kuću kako biste ih upoznali…Nađite balans između kontrole i slobode koju dajete djeci jer će ih takav odnos zaštititi."-poručuje dr. Sakoman.
Zdravi grad Poreč