NEWS
VALFRESCO 4 S
Booktiga 2024

DND Poreč predstavilo projekt “Stihovi ne priznaju granice”

press početak
16.01.2015. 08:34; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / DND Poreč predstavilo projekt “Stihovi ne priznaju granice”

Jučer, 15. siječnja Društvo Naša djeca održalo konferenciju za medije povodom predstavljanja projekta “Stihovi ne priznaju granice”. Konferenciju su održale Sonja Kotur Lovreković, predsjednica i Vesna Milanović, voditeljica projektnih aktivnosti.

Projekt „Stihovi ne priznaju granice“ sufinanciran je sredstvima Natječaja za male projekte u Zajednici „Mali projekti za bolje sutra“ Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva na temelju Sporazuma o partnerstvu sa Gradovima i Općinama članovima Fonda gradova i općina. LOGO_Zaklada.jpeg

Projekt je započeo 8.1. a trajati će do 20.4.2015. godine. Ukupna vrijednost projekta je 15.825 kn, a od Zaklade nam je odobreno 8.000 kn. Razliku ćemo osigurati volonterskim radom i donacijama.

Ciljevi projekta su:

– promoviranje interkulturalnosti i multikulturalnosti u suživotu različitih etničkih grupa kao najveće vrijednosti suvremenog društva,

– povećati svijest djece i mladih kao i lokalnog stanovništva o važnosti suživota i njegovanja kulture tolerancije i prijateljstva prihvaćanjem i uvažavanjem kulturalnih i nacionalnih različitosti i ljudskih prava

– poticanje djece na pisanje poezije na jezicima kojima govore stanovnici Poreča i poreštine, a međusobno su različiti – na standardnom hrvatskom, na čakavskom dijalektu, na talijanskom, albanskom i slovenskom jeziku i samim time pridonositi bogatstvu i raznolikosti društvenog života u Poreču.

Interkulturalnost, multikulturalnost i multietničnost su veliko bogatstvo koje treba stalno njegovati i razvijati, bogatstvo na čijem se održavanju treba stalno raditi kako se ne bi od „grumena zlata“ pretvorilo u „kamen spoticanja“. Istarska županija je potrebu održavanja tog bogatstva ugradila u Županijsku razvojnu strategiju 2011. – 2013. i to preko strateškog cilja 5, prioritet 5.3. – Razvoj višekulturalizma (plurikulturalizma) i multikulturalizma. Poreč kao grad u kojem sužive različite etničke skupine izložen je velikom riziku netrpeljivosti i netolerancije. Potreba razvijanja suživota i partnerstva ugrađena je u Statut grada Poreča-Parenzo u članku 7. i članku 9. Projektom podižemo svijest zajednice o kontinuiranoj nužnosti rada na preveniranju problema netrpeljivosti između različitih etničkih skupina koje žive u Poreču, promoviramo interkulturalnost, multikulturalnost, multietničnost i partnerstvo, odbacivanje stereotipa, prihvaćanje različitosti, te stvaramo otvorenu, zdravu i tolerantnu zajednicu.

Našim projektom biti će obuhvaćene dvije osnovne škole iz Poreča – OŠ Poreč i TOŠ-SEI Bernardo Parentin, osnovna škola Tar – Vabriga i Slovensko kulturno društvo Oljka iz Poreča. Djeca će biti poticana na pisanje stihova na standardnom hrvatskom jeziku, čakavskom dijalektu, talijanskom i slovenskom jeziku, te polaznici nastave albanskog jezika na albanskom jeziku. Projektom je planirano obuhvatiti 115 djece.

Voditelji i voditeljice aktivnosti i djeca će selekcijom doći do dvadeset najboljih (cca. pet pjesama po jeziku). Autori odabranih pjesama će sudjelovati na radionici „Stihovi priznaju srce“ na kojoj će biti upoznati s važnošću razvijanja interkulturalnosti, uvažavanja i tolerancije u svim sferama života, na kojoj će se međusobno upoznati, na kojoj će učiti drugačije jezike od onih koje poznaju i na kojoj će naučiti da je srce uvijek srce, ljubav uvijek ljubav bilo na kojem jeziku bila napisana.

Glavni događaj projekta je druženje „Stihovi ne priznaju granice“ kojeg smo vezali za Svjetski dan pjesništva 21. ožujka na kojem će mladi autori čitati odabrane stihove na različitim jezicima u prisutnosti multietničke publike koja će aktivno sudjelovati u događanju time što će pokušati prevesti i razumjeti te stihove koji će biti projicirani na veliko platno.

Najljepši stihovi po izboru samih autora će potom, za vrijeme proljetnih školskih praznika uz muziku i dobru zabavu biti grafitima napisani na zidovima dvorišta starog remonta, popularnom okupljalištu kreativnih mladih ljudi Poreča.

Kao rezultat našeg projekta očekujemo otvoreniju i zdraviju zajednica u kojoj je interkulturalnost prirodan način života i funkcioniranja, više tolerancije i uvažavanja različitosti među pripadnicima etničkih grupa koje sužive u Poreču.

Našim projektom ćemo pokazati da se i pisanjem stihova, koji je intiman, individualan čin, može napraviti događaj i akcija kojima ćemo dati priliku da se stihovi napisani na različitim jezicima javno pročitaju, razumiju i na zidovima zapišu, poslati ćemo jaku poruku da se stihovima može razvijati kultura tolerancije i prijateljstva prihvaćanjem i uvažavanjem kulturalnih i nacionalnih različitosti i ljudskih prava kao najvećih vrijednosti suvremenog društva.

DND Poreč je po svojem dosadašnjem radum za djecu i sa djecom prepoznat i na nacionalnoj razini, a ta kvaliteta je ove godine podržana i od Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva. Upravni odbor Nacionalne zaklade nam je dodijelio Institucionalnu podršku stabilizaciji i /ili razvoju udruge koja traje tri godine. Podrška nam omogućava razvoj aktivnosti Društva, omogućava nam zapošljavanje nove osobe koja će se baviti projektnim aktivnostima Društva i promocijom Društva.

Uz dosadašnju financijsku podršku koju za svoj rad dobivamo i od ostalih donatora – Grad Poreč, trgovačkih društava i roditelja djece koja sudjeluju u našim aktivnostima, te sudjelovanjem na natječajima za projekte, osigurati ćemo stabilnost udruge i pokretanje novih kvalitetnih programa i aktivnosti za djecu i sa djecom.

 

Društvo Naša djeca Poreč
Sonja Kotur Lovreković, predsjednica

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email