DJEČJI VRTIĆ VIŠNJAN SVE BLIŽE POČETKU RADA
Cijene boravka mališana u novom, samostalnom višnjanskom dječjem vrtiću, financijski
plan i osnovica za izračun plaća zaposlenika prošli su nedavno proceduru u Općinskom vijeću, čime je učinjen još jedan korak prema registraciji ove ustanove, čiji je početak rada planiran u siječnju. Po novom cjeniku, koji su vijećnici jednoglasno prihvatili, roditelji će mjesečni boravak djeteta u jaslicama plaćati 560 kuna, dok će za vrtićke mališane ta cijena iznositi 540 za cjelodnevni i 400 kuna za poludnevni boravak.
Cijene su šezdesetak do stotinu kuna više od dosadašnjih, a načelnik Angelo Mattich ovu je odluku obrazložio analizom iznosa participacije roditelja u dječjim vrtićima okolnih gradovima, kao i činjenicom da je porečki dječji vrtić Radost (u čijem se sastavu trenutno
nalaze višnjanske vrtićke grupe) podnio Gradu Poreču zahtjev za povećanjem cijena usluga. Puno je više rasprave izazvala osnovica za izračun plaće djelatnika u novoj ustanovi. Mattichev prijedlog da se ona smanji za više od tisuću kuna naišao je na negodovanje oporbenih vijećnika iz kluba IDS-a i HSS-a, ali i koalicijskog partnera, SDP-ovca Ljubomira Sirotića. Njihovih je šest glasova u odnosu na pet nezavisnih vijećnika
prevagnulo u krajnjoj odluci da plaće vrtićkih zaposlenika ostanu netaknute.
– Vrlo je teško skidati nekom iz džepa, znamo da i samo smanjenje plaća dovodi u pitanje kvalitetu usluga. Mišljenja smo da razina primanja mora ostati ista, rekao je IDS-ovac Bruno Radoš.
– Djelatnici područnog dječjeg vrtića u Višnjanu zaposlenici su porečkog vrtića Radost, gdje je osnovica za izračun plaće 3.225 kuna, što je velika razlika u odnosu na 2.062 kune kolika je osnovica za plaće djelatnika u Općini Višnjan. Predlaže se osnovica koja bi bila
između tih iznosa, a na snazi bi bila do donošenja kolektivnog ugovora za sve zaposlene u firmi koja je korisnik općinskog proračuna. Taj kolektivni ugovor planiramo donijeti u veljači. Nitko nije rekao da će sadašnji zaposlenici doći raditi u ustanovu. Ako žele prihvatiti ove uvjete mogu doći, ako ne, mogu ostati raditi u Poreču. Ima barem desetak ljudi koji čekaju na ova radna mjesta, odgovorio je Mattich vijećnicima.
Oporbeni vijećnici njegova obrazloženja nisu prihvatili pa je Mattich dodao da bi onda trebalo razmisliti da se i načelnikova plaća svede na razinu one u Gradu Poreču.
– Za plaće u vrtiću ovo pravilo vrijedi. Što to znači, da drugi zaposlenici u našoj Općini manje valjaju, komentirao je Mattich. Financijski plan predškolske ustanove za prvu godinu njezina rada predviđa budžet od 1,17 milijuna kuna.
V. HABEREITER, Glas Istre