NEWS
Valfresco S1124

Crtice iz povijesti: Melioracijski radovi u porečkoj luci ( 1679. godine) – 5

06.02.2010. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Crtice iz povijesti: Melioracijski radovi u porečkoj luci ( 1679. godine) – 5
330PICT7228.jpg

Poznati istarski povjesničar Miroslav Bertoša je u svojoj knjizi "Mletačka Istra u XVI i XVII stoljeću" ( Istarska naklada 1986.) zapisuje:
" U tijeku višestoljetne vladavinw Mletačke Republike mnoge su luke na zapadnoj obali Istre služile kao etapne stanice na putu koji je vodio iz Venecije prema dalmatinskim i levantskim trgovačkim središtima i obratno.
Istodobno je mletačka vlada, kada su to dopuštale gospodarske i političke prilike, nastojala obnoviti i dograditi istarske luke, organizirati pilotažu radi sigurnosti plovidbe i patroliranja naoružanih barka".
Pod naslovom "Porečki kanal" ( Fosso di Parenzo ) na 233. stranici 2. knjige Bertoša citira iz dokumenata mletačkih rektora:
" U ožujku 1679. mletački je senat dukalom odobrio koparskom podestatu i kapetanu Priuliju da izvrši pripreme za iskopavanje kanala u porečkoj luci "sve do kamenog mosta" ( sino al ponte di pietra ) koji vodi u grad. Produbljeni kanal smješten ispod gradskih zidina, trebao bi poslužiti kao sklonište za manje barke, osobito ribarske, koje nemaju prikladna pristaništa, zaštićena od morskih valova. Priulijev nasljednik Pisani ističe u izvještaju vladi u Mletke 22. veljače 1680. da bi se reguliranjem tog dijela luke stvorili povoljniji uvjeti za razvoj ribarstva, a ujedno bi se otklonio i nezdravi zrak u gradu i omogućilo pritjecanje novoga žiteljstva u Poreč.
Zbog opasnosti da morski valovi obruše zemlju u kanal Pisani predlaže da se podigne zaštitni zid ( čija bi izrada, po stručnom proračunu, stajala oko 40 dukata ). Naredio je da upravitelj oružarne i glavar zidara ispituju zemljište i čvrstoću zaštitnih podupirača. Koparski je podestat i kapetan također dao načiniti popis potrebnog inventara za izgradnju kanala i crtež ( u boji ) s naznakom lokacije projekta.
Iskopavanje i gradnja porečkog 2fosso" obavit će se "korištenjem radne snage teritorijalaca, kojima će se u ime naknade dati malo dvopeka". Ponajviše će to biti seljaci ( villici ) kojima će se za neophodnu prehranu davati šesnaest unca biškota po glavi, dok druge hrane neće primati. Osim na izvođenju zemljišnih radova seljaci će sudjelovati i pri gradnji zaštitnog zida: prevozit će pijesak i kamene blokove iz okolnih porušenih i neuporabivih kuća. Stručni dio posla obavit će šestorica Furlana – "vična da rade lopatama u vodi". Njima će se plaćati 30 solda na dan ili će im se nadnica djelomično isplaćivati u novcu, a djelomično u biškotu.
Čitav će posao trebati dovršiti do konca ožujka, prije negoli nastupe vrućine i infektivne bolesti koje one izazivaju, savjetuje podestat i kapetan. On je također zamolio mletačku vladu da hitno pošalje u Poreč dvopeka i novac, kako bi radovi što prije započeli. Pisani smatra da bi trebalo dovesti naoružanu barku čiji će zapovjednik nadgledati radove i paziti da " svatko izvršava svoje obveze ".

Odabrao: R.V.Aleksić