Cirkus u gradu!
Stigao je cirkus u naš grad!
Među djecom je nastalo sveopće zanimanje i veselje, odrasli mudro proučavaju plakate i planiraju koji im termin najviše odgovara, i naravno za koji vrijedi navedenih 50% popusta.
Dugo naš grad nije bio domaćin cirkusa i srećom neke se stvari mijenjaju. U cirkusu nema divljih životinja! Neki su od nas zbog toga vrlo zadovoljni, drugi razočarani. Stoga želim samo iznijeti nekoliko činjenica koje će možda biti od koristi.
Prvi moderni cirkus osnovao je 1768. Pilip Astley i u njemu su jahači na konjima bili jedna od glavnih atrakcija. Od tada većina gledatelja u cirkusu očekuje predstave koje uključuju životinje. Možemo biti ponosni što je Hrvatska jedna od naprednih zemalja koja u svojem Zakonu o zaštiti životinja (NN 135/06, članak 53), ima izričito navedeno da je zabranjeno držanje divljih životinja u cirkusima te njihovo korištenje u cirkuskim i drugim predstavama. Naime, mišljenje je stručnjaka da je nemoguće osigurati dostojanstven i zdrav život nekih životinjskih vrsta u uvjetima rada cirkusa. Dokazano je da se to posebno odnosi na životinje poput slonova i velikih zvijeri (tigrovi, lavovi, leopardi i sl.). Neki idu i dalje od toga, te predlažu zabranu držanja i nastupanja svih životinja, divljih i domaćih. No definicija patnje, boli i straha mijenja se u odnosu na percepciju divljih životinja i ono što je neprirodno za divlje životinje ne mora izazivati strah i nelagodu u domaćih životinja. Dalje, postupanja s domaćim životinjama u cirkusu vjerojatno ne premašuje njihova ostala iskustva s čovjekom tj. ona vezana za stupanj socijalizacije koji se može povećati stalnim radom tj. komunikacijom sa životinjama (tzv. dresurom) kao ni ono koje ne premašuje njihove fizičke mogućnosti ne treba smatrati negativnim za domaće životinje ako su za isto prilagođene i pripremljene. Vjerojatno mnoge domaće životinje ne žive u boljim uvjetima od onih koje im pruža cirkus.
U EU ne postoji zasebna regulativa koja propisuje dozvoljene i nedozvoljene radnje u cirkusima, no životinje u cirkusima podliježu mnogim drugim regulativama koje štite njihova prava. Osim toga, djeluju brojna udruženja cirkusa koja osiguravaju dobrobit svih koji rade u cirkusima (obrazovanje djece, uvjeti života, držanje i dresura životinja). Njihov je cilj da cirkus nastavi očaravati, obrazovati i zabavljati odrasle i djecu svih uzrasta. To uključuje sve vrste cirkusa, putujuće i stalne, velike i male, razne umjetnike, akrobate, zabavljače i dresirane životinje.
Stoga je možda dovoljno objasniti djeci da nema tigrova jer im u cirkusu baš i nije bilo jako lijepo i uživati u ostalim atrakcijama.
Barbara Sladonja, dipl.ing.biol.