NEWS

CIRCOLIVE INFO DAN U HRVATSKOJ – promicanje usvajanja kružnih poduzetničkih modela za valorizaciju otpada i nusproizvoda iz cijelog maslinarskog sektora u Hrvatskoj

24.09.2024. 19:29; ; Početna / Lifestyle / Ekologija / CIRCOLIVE INFO DAN U HRVATSKOJ – promicanje usvajanja kružnih poduzetničkih modela za valorizaciju otpada i nusproizvoda iz cijelog maslinarskog sektora u Hrvatskoj
COID1

Dana 23. rujna 2024. g.  održan je Info dan CIRCOLIVE projekta u hibridnom obliku, na Institutu za poljoprivredu i turizam u Poreču i on-line, gdje su se okupili brojni stručnjaci i znanstvenici u sektoru maslinarstva i uljarstva te pružatelji strukovnog obrazovanja i osposobljavanja.

CIRCOLIVE projekt, pod punim nazivom „Razvijanje vještina za uvođenje kružnih poslovnih modela i digitalnih tehnologija u sektoru maslinovog ulja“ sufinanciran je iz Programa ERASMUS+ te će se njegovom provedbom nastojati dati doprinos razvoju programa usavršavanja stručnjaka u području kružnih poslovnih vještina u sektoru maslinovog ulja u Španjolskoj, Italiji, Grčkoj, Portugalu i Hrvatskoj i promicati usvajanje kružnih poduzetničkih modela za valorizaciju otpada i nusproizvoda iz cijelog maslinarskog sektora. Projekt je službeno započeo s radom 1. veljače 2024. godine i trajati će 36 mjeseci, do 31. siječnja 2027. godine. Projekt sufinancira Europska izvršna agencija za obrazovanje i kulturu u iznosu od 80%, a ukupni budžet projekta iznosi 1.578.576,00 eura.

Vodeći partner i koordinator je Vakakis S.A. iz Grčke, a ostali projektni partneri, pored Instituta, su Agronomsko Sveučilište u Ateni (Grčka), Udruga Check-IN (Portugal), Agrifood Clust-ER (Italija), Centar za obuku i savjetovanje Gospodarske komore (Italija), Sveučilište u Bologni (Italija), Gospodarska komora Lleide (Španjolska), FUNDACIO EURECAT (Španjolska).

Ključni ciljevi CIRCOLIVE-a uključuju razvoj transnacionalnih kurikuluma za strukovno obrazovanje i osposobljavanje, edukaciju malih operatera osnovnim vještinama te poticanje suradnje između obrazovnih institucija, istraživačkih organizacija i dionika u industriji. Projekt će tijekom sljedeće tri godine provoditi sveobuhvatna istraživanja, pilot obrazovne programe i promovirati najbolju moguću praksu s ciljem osiguravanja dugoročne održivosti i konkurentnosti sektora maslinovog ulja.

Na otvaranju Info dana CIRCOLIVE projekta uvodnu riječ imali su ravnatelj Instituta, dr.sc. Dean Ban, voditeljica projekta na Institutu, dr.sc. Karolina Brkić Bubola te Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo, dr.sc. Ezio Pinzan. Dr.sc. Karolina Brkić Bubola sudionicima je predstavila projektne aktivnosti i očekivane rezultate projekta, a suradnici na projektu, dr.sc. Marin Krapac, dr.sc. Ana Čehić Marić i dr.sc. Marina Lukić, prikazali su preliminarne rezultate istraživanja provedenog u Hrvatskoj o trenutnom stanju maslinarskog sektora s naglaskom na nusproizvode/otpad od maslina. Prikaz vlastitih održivih praksi gospodarenja nusproizvodima/otpadom od maslina predstavili su Sandi Chiavalon (Chiavalon d.o.o.) te Sven Jeličić i Martin Valić (J.T. Energy d.o.o.). Po završetku programa Info dana sudionici su imali priliku posjetiti sustav bioreaktora za kompostiranje komine masline u sklopu Instituta za poljoprivredu i turizam koji je predstavio dr.sc. Marko Černe. 

O datumima održavanja budućih radionica u sklopu projekta CIRCOLIVE javnost će biti na vrijeme informirana putem medija.

Više informacija o projektu možete naći na službenoj web stranici https://circolive.eu/.

 

Galerija slika uz članak