"Carnet slao obavijest na nepostojeće e-mailove" – 10 000 hrvatskih web stranica će nestati s Interneta
U prijašnjem Carnetovom pravilniku nije međutim postojala obveza da korisnik domene mora imati i aktivnu e-mail adresu. "Stoga i prebacivanje krivnje na korisnika koji nikada nije imao e-mail adresu, (štoviše neki čak nemaju ni računalo), jer tobože nije ažurirao podatke iako je to dužan, je samo pranje ruku od traljavo odrađenog posla", komentira Monitorov čitatelj.
"Carnet svoje korisnike nije zvao telefonom niti slao pismene obavijesti već je samo slao e-mail na ´nepostojeće e-mail
adrese´", piše Monitorov posjetitelj u reakciju na CARnetovu najavu brisanja 10.000 .hr domena čiji korisnici im se nisu javili na mail.
Objašnjava nadalje da "prije donošenja novog pravilnika nije postojala obveza da korisnik domene mora imati i aktivnu e-mail adresu već je postojala mogućnost i da se rješenje dobije pismenim putem. Stoga i prebacivanje krivnje na korisnika koji nikada nije imao e-mail adresu, (štoviše neki čak nemaju ni računalo), jer tobože nije ažurirao podatke iako je to dužan, je samo pranje ruku od traljavo odrađenog posla u kojem nova baza nije ispravno napunjena starim podacima, za razliku od poduzeća OIB obrtnicima nije napunjen automatski iako je to bilo moguće jer je u bazi postojao JMBG vlasnika obrta i njegovo ime, administratorima je onemogućeno administriranje dns zapisa i produljenje domene zbog toga jer taj OIB nije upisan, korisnik koji nema e-mail adresu nije obaviješten pismenim putem, i sl."
Podsjeća nas i ne nekoliko nelogičnosti: "U Hrvatskoj se unatoč niskom standardu plaćaju najskuplje domene na svijetu iako se Carnet financira iz proračuna i veliki dio komunikacijskih resursa dobiva gratis; unatoč činjenici da je već dugi niz godina na snazi pravilnik po kojem nije moguće imati domenu s dva slova (npr. ht.hr) pojedine tvrtke i dalje imaju takvu domenu dok se drugima oduzima pravo na jednu jedinu besplatnu domenu jer se razlikuje od naziva tvrke – možda samo u jednom
slovu – iako su to pravo uredno stekli pisanjem obrazloženja u zahtjevu za dodjelu domene; od komercijalnih .hr domena najviše zarađuju stranci – jer je za posao "ovlaštenog registra" potrebno imati jamstvo banke koje košta 2500 kn godišnje".
monitor.hr
PRIOPĆENJE IZ CARNET-a
10 000 hrvatskih web stranica će nestati s Interneta
Zagreb, 14. listopad 2011. godine
Početkom godine Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet započela je postupak revizije registriranih internetskih .hr domena u cilju usklađivanja s novim Pravilnikom o ustrojstvu i upravljanju vršnom nacionalnom internetskom domenom.
Jedna od novosti koje donosi novi Pravilnik je da sve registrirane besplatne domene više nisu registrirane na neodređeno vrijeme, već korisnik domene jednom godišnje mora potvrditi točnost podataka u Registru .hr domena i tako produžiti registraciju domene na još godinu dana. Ovaj postupak je u potpunosti automatiziran i korisnici domena se na vrijeme putem elektroničke pošte o tome obavještavaju, dok se sam postupak produženja domena radi isključivo putem Interneta.
Unatoč brojnim pokušajima stupanja u kontakt s korisnicima domena, i dalje postoji preko 10 000 .hr domena kod kojih nisu ažurirani podaci o elektroničkoj pošti korisnika domena iako su korisnici dužni redovno ažurirati podatke u Registru .hr domena. Takvi korisnici ne primaju na vrijeme obavijesti o istjecanju domena pa se domene privremeno deaktiviraju na 15 dana, a nakon isteka ukupno 30 dana neprodužene domene automatski se brišu iz registra. Time web stranice, komunikacija putem elektroničke pošte, kao i svi drugi internetski servisi unutar te domene prestaju biti javno dostupni.
Još jednom pozivamo sve korisnike .hr domena da pristupe podacima u registru putem web stranice www.dns.hr i provjere svoje podatke i na taj način izbjegnu bilo kakav prekid u radu svojih internetskih servisa.