Brijuni rivijera: Hoće li njihov san postati naša noćna mora?
Prednatječajem će se tako utvrditi po dva najbolja ponuđača za navedene lokacije, da bi se potom njihove ponude ocjenjivale te se donio sud o najboljem i da bi se u roku od nekoliko mjeseci, ni više ni manje, krenulo s prvim radovima.
Osim toga, članovima Nadzornog odbora ove tvrtke predstavljen je koncept najbolje uporabe za sve te lokacije, a koja je “prema Ostojićevim riječima, usklađena s prostorno-programskim konceptom Brijuni rivijere”.
Bilo bi dobro kada bi direktor Ostojić javnosti objasnio i na koji je način raspisivanje prednatječaja za Muzil u skladu s Prostornim planom grada Pule donesenim u prosincu 2006. godine područje Muzila izostavljeno, tj. ostavljeno je u tzv. sivoj zoni, jer se u to određeno vrijeme nije znalo hoće li i kada vojska to područje napustiti.
Premda niti jedan oporbeni amandman tada nije usvojen pa su redom i šaptom zone poput Valovina, Stare klaonice i Saccorgiane pale u ruke turizma, to se s Muzilom (još) nije dogodilo pa bi javnost sigurno htjela znati na temelju kojih se pulskih prostorno-planskih dokumenata ta dosad netaknuta zona grada daje u turističku i golfersku svrhu.
Naime, Muzilu je Brijuni rivijera namijenila golf teren, hotele, apartmane i vile s čak 2.500 postelja, a na predstavljanju projekta (na koji naši novinari nisu bili pozvani) koje se održalo 11. svibnja ove godine, čak je i Antun Paunović iz Zavoda za prostorno planiranje (prema podacima dostupnim na http://www.ids-ddi.com/ids-ddi/vijesti/na-podrucju-pule-17000-postelja /), istaknuo da Muzil “može biti jedna od dominantnih točaka u sklopu Brijuni rivijere, a predložio je da se za to područje izradi zasebna studija koja bi definirala namjenu te lokacije”.
Dakle, ni u to vrijeme namjena nije bila striktno određena, a ukoliko nas pamćenje ne vara, još nisu donesene nikakve Izmjene i dopune Prostornog plana grada Pule.
Radoznali poput nas mogu posjetiti službene stranice gradske uprave i pod “info prostor” pogledati najnoviji pulski Prostorni plan za kojeg je pri donošenju rečeno “da je bolje ikakav, nego nikakav”, a njime je Muzil “tek” definiran kao neizgrađeni dio građevinskog područja. Za razliku od spomenutih Saccorgiane, Valovina i Stare klaonice koje su žigosane oznakom T1 (hoteli), Muzil nema ama baš nikakve turističke oznake.
Zanimljivo je u cijeloj ovoj apsurdnoj situaciji zamijetiti kako se u Puli primjenjuje obrnuti princip od onog, recimo, prisutnog u Balama, gdje je u svakom segmentu procesa u odlučivanju sudbine priobalja osluškivano bilo lokalnog stanovništva.
U Puli se, pak, prvo konzultiraju investitori kojima je, eto, jedini uvjet za gradnju broj postelja s kojim raspolaže prostorno-programska studija Brijuni rivijere. Oni će, pretpostavljamo, potom taj prostor okupirati hotelima i turističkim naseljima po želji jer nikakvim drugim prostorno-planskim smjernicama nisu ograničeni. Riječ je o ostvarenju sna svakog investitora u turizam, a hoće li taj san biti noćna mora za Puljane kada je riječ o prometu, kanalizaciji, potrošnji struje i uopće konceptu tog dijela priobalja – time se očito u Brijuni rivijeri ne zamaraju.
Više link: http://www.regionalmagazin.com