Valfresco S1124

Brand San Gurmano za svjetske sladokusce

17.03.2010. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Brand San Gurmano za svjetske sladokusce
77dkadum.jpg

UlIje koje se treću godinu pojavljuje na tržištu pod brandom San Gurmano, proizvod je županijskog poduzeća MIH začet prije I5-ak godina, kada je krenula regionalna kampanja sadnje maslina. San Gurmano na tržište stiže u dvije inačice – intenzivna i blaga mješavina. To će se ulje ove godine nuditi u šezdesetak specijaliziranih prodavaonica u Sjedinjenim američkim državama – mahom u Chicagu i New Yorku, te u web prodavaonicama delikatesa, saznajemo od direktora MlH-a Darka Kaduma.
MIH ima desetak kooperanata u Istri, od kojih već nekoliko godina otkupljuje ulje. "Zapravo, otkupljujerno plodove maslina, jer želimo kontrolirati njihovu kvalitetu, kao i kvalitetu prerade", kaže Kadum. Ulje po sortama prerađuju u uljari tvrtke Leoni na umaštini. Svaka se sorta ulja čuva posebno u inoks bačvama, pa se naknadno ulja miješaju za dva San Gurmano okusa. za to je zadužena agronomkinja Melinda Cossetto, koja je napravila i posebnu kupažu za restoran Bevandu.
"Poslali su mi jelovnike na temelju kojih sam predložila kupažu, koja uz prepoznatljivu San Gurmano markicu ima i onu resotorana. Naravno, garantiramo da isti okus neće biti ponovljen ni za kojeg drugog naručitelja", kaže Cossetto.

MIH svake godine preradi približno 80 tona plodova. Prvi kontingent od 500 litara ulja već je otpremljen prema SAD-u, a računaju do kraja godine isporučiti par tisuća litara. Ulje otpremaju u bocama i pod vlastitim brandom. Pola litre, kaže Kadum, košta do američke luke 10 američkih dolara, prodavači ga kupuju za 16, a prodaju za dvostruko više. Isto to ulje ali rinfuzo, prvi puta ove godine plasiraju na francusko tržište. Francuskog uvoznika litra ulja košta iz Poreča osam eura, u Francuskoj ga stavlja u boce sa svojom robnom markom, na kojoj, doduše, piše od kuda je proizvod. To isto ulje francuski uvoznik distribuira u vlastite dućane u Europi i SAD-u – njegova cijena pod francuskom brandom je 55 dolara za pola litre. "Naravno da nam se financijski više isplati plasirati San Gurmano preko Francuza, ali to znači gubljenje identiteta. Pod svojom robnom markom u SAD-u ne možemo postići bolju cijenu kao nepoznati, novi proizvod iz nepoznate zemlje. Ali, ovo je zapravo ispitivanje tržišta. Ne možemo niti računati na neki značajni izvozni posao dok ne osiguramo ozbiljne količine. A za to treba osigurati infrastrukturu, prvenstveno podrum, neku vrstu zadružnog podruma. Imamo sve pretpostavke za to, a i maslinari su zainteresirani.
Petnaest godina povećavamo nasade, posljednjih pet godina posebno intenzivno,a tek je 50-ak posto maslina došlo u rod i već se pojavljuju robni viškovi. Za dvije-tri godine kada sve budu u rodu, moramo imati pripremljeno tržište za visoko kvalitetna ulja. Ovo što radimo zapravo je istraživanje tržišta i mogućih ozbiljnih poslova, a računamo i dalje na podršku županije i države. Upravo pregovaramo s mogućim partnerima iz Rusije i Velike Britanije. Poslali smo im uzorke i čekamo povratne informacije", kaže Kadum.
Okrupnjivanje proizvodnje je očiti imperativ. Ali, ne samo zbog izvoza. Treba raditi i na domaćem tržištu. U Hrvatskoj se godišnje po stanovniku potroši samo litra i pol maslinova ulja (u obalnom dijelu oko četiri litre), dok naši susjedi Talijani troše 17 litara po stanovniku. Istra proizvede godišnje 600-njak tisuća litara iznimno kvalitetnog ulja, saznajemo uMIH-u.
Ove godine MIH je na tržište poslao još jedan proizvod za koji postoji zanimanje na američkom tržištu: pod robnom markom San Bucco skriva se ocat od bazge. A iza octa od bazge stoji kooperant MIH-a Franko Zgrabljić iz Svetog Petra, koji ima nasad bazge i recept supetarskih pavlina.
"Amerikanci su odmah pokazali zanimanje za taj proizvod koji je blažeg okusa i ugodnijih kiselina od vinskog octa. U proizvodnji nema kemije, radi se o prirodnoj fermentaciji, što znači da nema ni tragova sumpora, kao kod vinskog octa, a bazga je, osim toga, bogata željezom", kaže Cossetto. Za ovu godinu imaju tek 400- njak litara, a dozvola za stavljanje u promet je s kraja prošle godine. Već je dogovoreno eksperimentalno ostavljanje octa u hrastovim bačvama radi oplemenjivanja okusa. Ali, ocat od bazge već sada ima cijenu od 30 kuna za bočicu od jednog decilitra.

Sniježana Matejčić, Glas Istre