Bivši i sadašnji direktor različito o prošlogodišnjem poslovanju porečkog komunalnog poduzeća
Direktor Usluge Milan Laković, koji je polovicom prošle godine zamijenio dotadašnjeg Rodoljuba Kosića, istaknuo je da je lani poduzeće zabilježilo najlošiji rezultat u dugom niza godina, posebice u prvom polugodištu kad je minus bio 8,7 milijuna kuna, ali u istom razdoblju ove godine poslovanje je pozitivno i vrlo uspješno.
“U prošloj je godini komunalno poduzeće Usluga zabilježilo najlošiji rezultat nakon dugog niza godina”, konstatirao je na nedavnoj sjednici porečkog gradskog vijeća njegov direktor Milan Laković, podastirući izvješće o radu i financijskom poslovanju za lanjsku godinu, koje je izazvalo dosta rasprave, ponajprije reakcije bivšeg direktora i sadašnjeg nezavisnog vijećnika Rodolju ba Kosića. No, iako je lanjska godina bila loša i turbulentna, kako je opisao Laković, pozitivna je informacija da je negativan trend prekinut i poduzeće je u prvoj polovici ove godine zabilježilo pozitivne rezultate i značajan uspjeh u poslovanju.
Broj zaposlenih smanjen s 260 na 186
Kako je u izvještaju istaknuo direktor, u 2012. ukupni su prihodi poduzeća iznosili 51, a rashodi 51,9 milijuna kuna, dok je minus bio 775 tisuća kuna. Na polovici prošle godine bilo je 17,6 milijuna kuna prihoda uz minus od 8,7 milijuna, a na kraju godine 50,2 milijuna kuna prihoda i minus od 4,2 milijuna kuna. Značajniji izdaci u protekloj godini nakon prvog polugodišta bili su troškovi za isplatu presude Županijskog suda u Rijeci i slučaju oko “napuhavanja troškova radova na Košambri”, otpremnine djelatnicima, troškovi poreza na javne površine, nabava radne odjeće i drugi.
Značajne promjene u poduzeću nastupile su nakon što je lanjskog 1. srpnja na čelo došla nova uprava i direktor, napravljeno restrukturiranje i racionalizacija poslovanja i smanjen broj djelatnika sa 260, krajem lanjskog lipnja, na 186 do kraja prošle godine. Smanjen je broj radnih jedinica s devet na pet, napravljena nova sistematizacija i izdvojena radna jedinica odvodnje u novo poduzeće što je bila zakonska obveza.
I ptičice znale o nelikvidnosti
S takvim će radom nastaviti i dalje, rekao je Laković, kroz smanjenje troškova, objedinjavanje javne nabave, kvalitetnije upravljanje ljudskim resursima, uz nastavak rada na ostalim projektima poput najvažnijeg, Projekta Poreč – sustava izgradnje pročistača i kanalizacije, zatim pretovarne stanice, projektiranja sortirnice i reciklažnog dvorišta i drugih.
– Uz sve promjene koje su se dogodile u društvu zajednička je odluka bila da ne idemo u podizanje cijena naših usluga dok se ne izvrše sve promjene i restrukturiranja u poduzeću. Smanjili smo broj djelatnika, ali kvalitetu usluga smo zadržali na istom nivou, kazao je Laković.
Kosić je na izvješće iznio niz primjedbi, ponajviše na lanjski minus, koji je rekao da se do kraja godine nije uspio smanjiti, te dodao da je minus u prvih šest mjeseci, kao i ranijih godina, postojao od “pamtivijeka”, od kada su turističke tvrtke počele plaćati odvoz otpada samo kada se odvozio, što je bila odluka izvršne vlasti. Dodao je kako je odnos Grada Poreča, kao većinskog vlasnika, prema komunalnom poduzeću bio neprimjeren, jer su, kako je rekao, “i ptičice na granama znale da Usluga kuburi sa likvidnošću” te da je stanje društva teško, prvenstveno zbog nemogućnosti Grada da izvrši svoje obaveze prema Uslugi.
Vijećnici prihvatili izvješće
Nije se složio s konstatacijom da je kvaliteta usluga poduzeća ostala ista s obzirom na smanjenje broja djelatnika, a ni s izradom novog loga koja je iziskivala troškove, te podsjetio kako je osobno, s mladom, ali vrlo dobrom ekipom suradnika pripremio Projekt Poreč, jedan od najvećih u povijesnom razvoju grada, s kojim se sada “poneki šepure” .
Odgovor je dobio u izvješću o poslovanju Usluge u prvom polugodištu 2014. koje je do 30. lipnja, kako je rekao Laković, 12 puta bolje u odnosu na isto razdoblje lani, uzimajući u obzir i odvajanje poduzeća Odvodnja.
– Ukupni prihodi društva veći su za 1,62 milijuna kuna unatoč činjenici da su cijene usluga ostale nepromijenjene. Razlozi povećanja prihoda su ažurno fakturiranje i povećan obim posla. Ukupni rashodi manji su za 4,93 milijuna kuna, napomenuo je Laković. Najznačajnije uštede učinjene su u bruto plaćama u iznosu od 2,1 milijun kuna, zbog smanjenja broja djelatnika, primjene kolektivnog ugovaranja i preraspodjele radnog vremena. U tekućem i investicijskom poslovanju troškovi su manji za milijun kuna zbog manje popravaka vozila, a ostali troškovi poslovanja za 605 tisuća kuna zbog manjih izdataka za reprezentacije, putne troškove i premija osiguranja
Izvješće su vijećnici prihvatili s 14 glasova za te po jednim protiv i suzdržanim.