Bivša upravna zgrada Riviere postaje hostel Papalinna
Rivierinom investicijom Poreč će dobiti novi turistički sadržaj vrlo popularan među mladim turistima u velikim gradovima, koji ranije nije postojao. Poznato je bilo tek jedno prenoćište u starom gradu koje odnedavno zatvoreno.
Početkom iduće sezone Poreč će postati bogatiji za još jedan turistički sadržaj – hostel u centru grada. Njega je ovih dana krenula uređivati najstarija porečka turistička tvrtka Riviera Adria koja posluje u sklopu grupacije Valamar. Sjedište hostela bit će atraktivna lokacija u Ulici VIadimiraNazora u centru grada, blizu kazališta i starogradske jezgre, gdje se do 2011. godine nalazilo bivše upravno sjedište Riviere Adrie.
Za drugačiji profil gostiju
Nakon što su svi uredi preselili u novo sjedište na Stanciji Kaligari, zgrada u centru ostala je prazna, a iako je kada se tvrtka selila bio raspisan natječaj za iskazivanje interesa za zakup ili prodaju, uz koji je trebalo ponuditi i program rada da bi se u zgradi ostvario kvalitetan sadržaj, nije pronađeno adekvatno rješenje. Zanimljivo je ime budućeg objekta – zvat će se Hostel Papalinna
Rivierinom investicijom grad će dobiti novi turistički sadržaj vrlo popularan među mladim turistima u velikim gradovima, koji ranije nije postojao. Poznato je bilo tekjedno prenoćište u starom gradu koje odnedavno zatvoreno. Na pitanje što ih je potaklo na odluku o otvaranju hostela, Martin Valić Vale, zadužen za razvoj ove investicije uRivieri Adriji, kaže da im je želja bila nova ponuda u destinaciji.
– Dodavanje nove ponude uvelike je bilo određeno time što su možda nepravedno zakinuti gosti generacije Y, a profil takvih gostiju je donekle različit od ostalih gostiju.
Generacijski gledano, gosti koji pohode hostele većinom su dobi od 18 do 35 godina i vođeni su htijenjem za povećanjem znanja putem upoznavanja novih kultura, sa snažno izraženom interakcijom između gostiju i domaćina te naravno zahtjevom za više zabave, ističe Valić.
Ova investicija Riviere Adrije teška je gotovo milijun eura. Trenutno su u tijeku radovi koje izvodi MD Inženjering iz Slavonskog Broda, a valja reći da se u sklopu uređenja neće zadirati u vanjski izgled zgrade, koja će ostati u dosadašnjim gabaritima te će zadržati izgled koji je imala još 1885. kada su postavljeni temelji. Unutarnje uređenje prepušteno je arhitektima i dizajnerima iz Studija Tissa iz Poreča.
Objekt s 22 sobe i desetak djelatnika
Unutar objekta nalazit će se dvadeset i dvije dizajnirane sobe koje će prilikom punog bookinga moći primiti 128 gostiju. Sobe će biti u dvije varijante – četverokrevetne i osmerokreventne, a u unutarnjem dvorištu zgrade bit će caffe bar s terasom. Novi će objekt zapošljavati desetak djelatnika.
Samo uređenje hostela trajat će oko pet mjeseci, a otvorenje je planirano 1. svibnja iduće godine. Planirano je da objekt bude otvoren tijekom turističke sezone, od proljeća do jeseni. Što se cijena tiče, iz Riviere Adrie ističu da će one biti u rangu slične hostelske ponude u regiji
Disco bar ostaje u najmu
Što se tiče prostora disco kluba koji se nalazi u podrumu zgrade, iz Riviere Adrije kažu da se on nalazi u najmu i njime raspolaže najmoprimac. Stoga taj prostor neće ući u ovu investiciju, a odluka o njegovom budućem radu ovisi o najmoprimcu.
Grad i TZ zadovoljni investicijom
“Podržavamo svaki projekt kojio znači da će se upotpuniti sadržaji i obogatiti turistička ponuda u gradu. Ovo je sigurno jedan pozitivni korak, jer hosteli imaju popularnu cijenu koja će privući goste mlađih generacija. Osim toga vrlo je važno da jedan ovako veliki prostor u gradu neće stajati neiskorišten”, kaže Nenad Velenik, direktor Turističke zajednice Grada Poreča.
Zadovoljstvo ovom investicijom izrazio je i gradonačelnik Edi Štifanić.
– Mislim da je dobro da se ovakav projekt dešava u našem gradu, pogotovo u starogradskoj jezgri. Poznato je da turisti mlađe generacije manje vole trošiti na smještaj, a više na vanpasionske sadržaje pa mislim da će od hostela profitirati i svi lokalni obrtnici. Dobro je što će se investicijom otvoriti i nova radna mjesta, kaže Štifanić.
Vedrana Habereiter, Glas Istre