Benzin kupljen na crpki u Taru potamnio i zamutio se
"Znaju li na Ininoj crpki u Taru što prodaju?", pita se Petar Pribetić iz Kaštelira, koji je prije desetak dana tamo kupio pet litara benzina super 95. S gorivom je isprva bilo sve u redu – donio ga je kući u plastičnoj kanti, dio potrošio radeći kosilicom tijekom iduća dva dana, a onda ga spremio u prostoriju gdje i inače drži više vrsta goriva, te otišao na put. Kanistar je, naravno, zatvorio.
Kad se tjedan dana kasnije vratio u spremište, imao je što vidjeti – isprva svijetlo gorivo je potamnilo, zamutilo se i čak stvorilo talog. Usporedbe radi, pokazuje nam gorivo istog tipa kupljeno na drugoj crpki – svijetlo je, prozirno i drukčijeg mirisa, a "ležanje" u sličnom plastičnom kanistru nije mu promijenilo boju. Tamno gorivo više nije koristio, strahujući od kvara na stroju.
O možebitnom riziku od nekvalitetnog proizvoda želio je obavijestiti druge potrošače. Tim više što ga je, kako kaže, slična situacija zadesila i prije mjesec dana – u pitanju je bila ista crpka i ista vrsta goriva. Tada je ovlaš upozorio prodavača, no ovaj nije imao nikakvih saznanja da s benzinom nešto nije u redu, niti mu je mogao razjasniti zbog čega je promijenio boju. Upitani o ovom slučaju, iz Ine odgovaraju da, po propisima, benzine treba skladištiti u zatvorenim i neprozirnim posudama, jer u protivnom pod utjecajem svjetlosti može doći do fizičkih promjena.
"U slučaju čuvanja benzina u prozirnoj ambalaži (kao i u konkretnom slučaju) moguća je promjena boje goriva i pojavljivanje manje količine taloga ili čestica", piše u priopćenju Ininog sektora korporativnih komunikacija. Razlog tome je, kako navode, u totoosjetljivosti aditiva koji se u propisanim količinama dodaje benzinu, jer mu poboljšava svojstva. Međutim, promjena boje goriva ne utječe na njegovu kvalitetu.
"Analizama uzoraka motornog benzina u akreditiranim laboratorijima u kojima je uočena navedena promjena aditiva pod utjecajem svjetlosti, potvrđeno je da nije došlo do promjena značajki kvalitete goriva, odnosno sve značajke su bile u propisanim granicama", poručuju iz Ine.
M. DODIĆ , Glas Istre
Sumnjive uzorke prijaviti Državnom inspektoratu
Kad god postoji sumnja da kupljeno gorivo nije adekvatne kvalitete, uzorak treba izdvojiti u posebnu posudu te ga dati na analizu putem Državnog inspektorata, pojašnjavaju u pulskom savjetovalištu udruge Potrošač, koje pokriva Istarsku, Primorsko-goransku i Ličko-senjsku županiju.
lako u ovom slučaju gorivo nije prouzročilo štetu na stroju, nije naodmet spomenuti da je savjetovalište tijekom 2009. na svom području zabilježilo dva slučaja kvara na automobilu, uzrokovana upravo gorivom loše kvalitete. U oba slučaja vozilo se pokvarilo nedugo po odlasku kupca s benzinske crpke. U prvom slučaju tvrtka je oštećenici odmah platila štetu, dok u drugome odšteta (zasad) nije plaćena zbog teškoća o dokazivanju uzroka kvara jer oštećena strana nije propisno odvojila gorivo za analizu.