Batana Baby na suhom čeka svoje bolje dane
Na travnjaku na rivi, tik uz marinu pokraj Općinskog suda u Poreču, na nekoliko coka leži stara batana Baby – napuštena, devastirana i pomalo zaboravljena. Građani su više puta zadnjih godina reagirali tražeći da se drvena barka sredi i popravi, jer je predugo prepuštena zubu vremena, suncu, vjetru, kiši i divljaštvu nekih koji su se baš na njoj odlučili iskaliti.
Dar Danka Poropata
Batanu je prije šest godina gradu poklonio Danko Poropat. Takvi se primjerci danas ne sreću često, premda su nekad u Poreču brojne obitelji živjele upravo od ribarstva. Ribara ima i dalje, ali s puno većim brodovima. Potom je ribarstvo uvelike zamijenio turizam. Ta je batana smještena na vrlo prometnoj lokaciji u centru grada kojom će vrlo skoro prolaziti brojni turisti. Nije lijepi prizor da ih i ove godine dočeka taj simpatični simbol nekadašnjeg ribarskog života u tako jadnom stanju. Znali su priču male batane proteklih godina koristiti razni političari za potrebe dnevne politike, ali svi su je zaboravili, osim građana koji su višekratno alarmirali medije.
Iako se batana nalazi na području Mjesnog odbora Anke Butorac, o njenoj sudbini popričali smo s predsjednikom MO-a Joakim Rakovac Kristijanom Žužićem koji je rekao da će se za nju pobrinuti Grad te da je to već dogovoreno. To nam je potvrđeno u Gradu Poreču gdje kažu da će je sanirati i vratiti joj ponovno sjaj koji zaslužuje u suradnji s gradskom komunalnom tvrtkom Usluga.
– Grad je upoznat sa sudbinom batane koja je u zadnje vrijeme bila na meti noćnih pohoda vandala zbog čega je treba detaljno popraviti. S obzirom da je riječ o jednoj od posljednjih batana u Poreču i daru sugrađanina, Grad i Usluga nastojat će je u što skorijem roku sanirati i dovesti u prvobitno stanje.
Prijaviti počinitelje
Također, zajednički će se dogovoriti o načinu očuvanja i njenom održavanju u buduće, kako bi se sačuvala od propadanja te i dalje dostojno predstavljala jedan djelić porečke povijesti.
Ovo nažalost nije jedini primjer devastacije gradske imovine od strane nepoznatih počinitelja. Komunalni redari nerijetko nailaze na oštećena ili u potpunosti uništena dječja igrala, izbijene i izvijene prometne znakove, koševe za smeće, rasvjetna tijela, info ploče i drugo, veli je Ajna Temimović iz gradskog odjela za odnose s javnošću.
Iz gradske uprave podsjećaju da se sanacija i popravak oštećene imovine plaćaju iz zajedničke kase svih Porečana. Stoga apeliraju da građani sva uočena oštećenja ili one koji uništavaju javnu imovinu prijave policiji ili komunalnim redarima.
T. KOCIJANČiĆ, Glas Istre