Astronomsko društvo Višnjan poziva sve zainteresirane na predavanje „Tajne sunčeve svjetlosti“ u petak 14. veljače 2025.!
![479472547_1210596944402261_2135055437239317518_n 479472547_1210596944402261_2135055437239317518_n](https://porestina.info/wp-content/uploads/2025/02/479472547_1210596944402261_2135055437239317518_n-768x317.jpg)
13.02.2025. 19:47;
;
Početna / Obavijesti /
U sklopu ciklusa predavanja „Petkom u 7“ uvodno predavanje pod nazivom „Tajne sunčeve svjetlosti“ u petak, 14. veljače s početkom u 19.00 sati na Tičanu (Zvjezdarnica Višnjan) održati će Filip Matković, rodom iz mjesta Mekiši kod Kaštelira.
Matković je osnovnu školu završio u Kašteliru 2012. godine, nakon toga maturirao je u klasičnoj gimnaziji – Pazinski kolegij – klasična gimnazija s pravom javnosti 2016. godine te iste godine upisuje istraživački smjer fizike na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, gdje je i magistrirao 2021. godine na temu ”Radiogalaksije u polju COSMOS” pod mentorstvom prof. dr. sc. Vernese Smolčić. Iste godine upisuje doktorski studij astrofizike na Fizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta pod mentorstvom dr. sc. Romana Brajše i zapošljava se na Opservatoriju Hvar, Sveučilišta u Zagrebu – Geodetskog fakulteta kao asistent na znanstvenom projektu Hrvatske zaklade za znanost ”Razvoj karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti” pod projektom 7549 ”Millimeter and submillimeter observations of the solar chromosphere with ALMA” na temu istraživanja Sunčeve atmosfere i pojava u Sunčevoj atmosferi pomoću radioteleskopa ALMA.
Za vrijeme svog školovanja od osnovne do kraja srednje škole, bio je četverostruki prvak na državnom natjecanju iz astronomije (2010., 2013., 2015. i 2016.), za što je bio nagrađen nagradom “Oskar znanja”, uz jedno četvrto (2011.), treće (2012.) i drugo mjesto (2014.), na kojima je sudjelovao s praktičnim znanstvenim radom na teme meteora, meterskih potoka i asteroida. Tokom svog školovanja, osvojio je i visoka mjesta na državnim natjecanjima iz klasičnih jezika, redom, grčkog i latinskog. Tokom svog sveučilišnog školovanja bio je i demonstrator studentima Prirodoslovno-matematičkog fakulteta za kolegij ”Kvantna fizika”.
Glavna tema istraživanja u znanstvenom radu Matkovića je proučavanje Sunca, Sunčeve atmosfere i tamo prisutnih pojava poput aktivnih područja i Sunčevih pjega, koroninih šupljina, koroninih svijetlih točaka, prominencija/filamenata, te eruptivnih pojava poput bljeska i koroninih izbačaja mase kod aktivnih područja i koroninih svijetlih točaka. U svom istraživanju, Matković se koristio opažanjima modernih i vrhunskih instrumenata poput radioteleskopa Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) u Čileu i svemirskih teleskopa Solar Dynamics Observatory (SDO) i Solar Orbiter.
Za svoj doktorski rad, naslova „Opažanje Sunčeve atmosfere na mm i sub-mm valnim duljinama pomoću ALMA-e“, a čija se obrana očekuje u travnju 2025. godine, napravio je multifrekventno i multispektralno istraživanje pojava u Sunčevoj atmosferi opaženih ALMA-om i drugim instrumentima. U sklopu znanstvenog istraživanja kao doktorand objavio je ukupno 6 znanstvena rada, od toga 2 prvoautorska i 4 koautorska, do sada citirana ukupno 10 puta, u međunarodnim časopisima indeksiranim u ”Current Contents”, kao što su ”Astronomy & Astrophysics” (A&A), ”Solar Physics”, “The Astronomical Journal” i ”Astronomische Nachrichten”, gdje je prvoautorski članak u A&A prepoznat kao ”ALMA Science Highlight” u “European ARC Newsletter” za ožujak 2023.
Sudjelovao je na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama na kojima je prezentirao svoja istraživanja i objavio mnoge priloge, a 2022. godine bio je jedan od organizatora međunarodne znanstvene konferencije ”18th European Space Weather Week” u Zagrebu.
Osim na konferencijama, Filip Matković sudjelovao je i na brojnim ljetnim školama kao što su ”Višnjan School of Astronomy” (VSA) u Višnjanu, SOLARNET ljetna škola u Tatranskoj Lomnici (Slovačka) i Gyuli (Mađarska) te ” European Solar Physics Division” ljetna škola u Dubrovniku. Na ljetnoj školi VSA u Višnjanu više puta bio je mentor i asistent na znanstvenim projektima na teme meteora, zvijezda i ostalog. Kao dio popularizacije znanosti, tri godine za redom bio je i organizator Festivala znanosti i Dana otvorenih vrata na Opservatoriju Hvar te je održao javna predavanja na Festivalu Sunca i Svjetlosti u Ninu na temu ”Putovanje Sunčeve svjetlosti od Sunca do Zemlje” te na temu ”Koronine svijetle točke” u Zagrebačkoj zvjezdarnici. Od 2021. godine do danas član je i Hrvatskog astronomskog društva (HAD).
U ovom predavanju s „valentinovskim predznakom“ pod naslovom „Tajne sunčeve svjetlosti“ saznati ćemo kako nastaje Sunčeva svjetlost, kako promatramo Sunčevu svjetlost i što nam ona otkriva o našem Suncu i pojavama na njemu? Matković će nam otkriti koje sve tajne o našem Suncu skriva svjetlost koju ono sjaji. Kroz predavanje će posjetitelji imati priliku upoznati se s samom Sunčevom svjetlosti, kako ona nastaje na Suncu, kojim instrumentima opažamo samu svjetlost, kako Sunce izgleda i koje nam strukture i pojave (npr. Sunčeve pjege, aktivna područja, prominencije, koronine svijetle točke, erupcije, itd.) svjetlost otkriva u različitim dijelovima elektromagnetskog spektra od gama zračenja do radiovalova. U uvodnom dijelu krenuti će se sa Suncem u nama najbolje poznatoj vidljivoj svjetlosti koju ljudsko oko vidi te će se postepeno ući u manje poznate i tajnovitije kutke Sunca u vidljivoj svjetlosti, a potom i u UV, rendgenskom i gama zračenju pa sve do infracrvenog zračenja i radiovalova. Ovo putovanje kroz elektromagnetski spektar svjetlosti Sunca otkrit će posjetiteljima dio po dio cijele priče o Suncu kao nama najbližoj zvijezdi i pokazati će nam koliko je naše Sunce zapravo kompleksno.
Ulaz na predavanje je besplatan te nije potrebna prijava. Predavanje će se održati u grijanom prostoru geodetske kupole na Tičanu.