Čaroban krug hrvatske birokracije: Mlijeko i pića u povratnoj ambalaži skuplji još za kunu

30.11.2007. 00:00; ; Početna / Politika / Čaroban krug hrvatske birokracije: Mlijeko i pića u povratnoj ambalaži skuplji još za kunu
770NO088207.jpg

Nakon poskupljenja mlijeka i mliječnih proizvoda od osam do 15 posto počev od 1. prosinca ove godine, prvog dana siječnja 2008. uslijedit će novo poskupljenje, kako mlijeka i mliječnih napitaka, tako i svih ostalih pića, i to od 30 lipa do jedne kune, plus PDV. To najavljuju proizvođači i uvoznici pića i napitaka koji će od tog datuma u državnu blagajnu morati uplaćivati još i ekološku naknadu za zbrinjavanje ambalažnog otpada, točnije poticajnu naknadu za korištenje višekratne staklene umjesto jednokratne PET, staklene i limene ambalaže.

Naknada proizlazi iz Pravilnika o ambalažnom otpadu koji je stupio na snagu 2006. godine, uvodeći plaćanje povratne naknade od pola kune za svaku bocu i limenku, uzrokujući time »prvu rundu« poskupljenja pića i napitaka. Proizvođači pića moraju plaćati četiri vrste naknada za zbrinjavanje ambalažnog otpada, pri čemu naplata poticajne naknade u punom iznosu kreće od 1. siječnja iduće godine. Za svaku plastičnu (PET) ili nepovratnu staklenu bocu zapremine do 0,25 litara proizvođač će plaćati 30 lipa, odnosno pola kune za boce od 0,25 do pola litre, 70 lipa za boce od pola do litre i pol te jednu kunu za boce zapremine veće od 1,5 litara. Za svaku limenku na tržištu, bez obzira na zapreminu, plaćat će po jednu kunu. Svaka od tih naknada, najavljuju proizvođači, značit će upravo toliko poskupljenje njihovog proizvoda, plus PDV. To znači da će, primjerice, piće u ambalaži od pola litre koje je do sada koštalo šest kuna poskupjeti za 70 lipa naknade, plus 15 lipa PDV-a, i dosegnuti cijenu od 6,85 kuna, što je poskupljenje od 14 posto. Litra trajnog mlijeka koje sada košta, primjerice, 6,99 kuna, zbog porasta otkupne cijene mlijeka od stočara, od 1. prosinca će poskupjeti na 7,62 kune, ali će s dodatnih 0,85 kuna nove naknade dosegnuti konačnu cijenu od 8,47 kuna, što je 21 posto više!

Poticajnu naknadu trebali bi plaćati samo proizvođači koji uopće nemaju povratne, višekratne ambalaže, ili je nemaju dovoljno. Osim velikih proizvođača poput Coca-Cole, Jamnice, Studene i još nekolicine njih, svi ostali, pogotovo mali proizvođači, te kvote ne zadovoljavaju, i povećat će sve svoje cijene, čime će povećati i svoju nekonkurentnost, no neke će proizvode, za koje ne zadovoljavaju kvote, morati poskupjeti i veliki.

Proizvođači pića, u njihovim interesnim udruženjima, napominju da su u nekoliko navrata tražili sastanak u Ministarstvu zaštite okoliša da bi dogovorili ukidanje poticajne naknade koja je, prema njihovom uvjerenju, potpuni apsurd. Prema riječima Dragice Bagarić, direktorice udruženja proizvođača pića Eko Ozra, poticajna naknada nema smisla kad se apsolutno sva postojeća ambalaža već vraća u reciklažu.

B.Mrvoš, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email