NEWS
Valfresco S1124

Aktualni vijećnički sat sa 21. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo

04.02.2011. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Aktualni vijećnički sat sa 21. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo
775grad-porec.jpg

Aktualni sat 21. sjednice Gradskog vijeća nije mogao stati u samo jedan sat jer je i ovaj put bilo mnogo pitanja, na koja su odgovarali Gradonačelnik i pročelnici.

Prije početka aktualnog sata, zamjenica gradonačelnika Nataša Basanić Čuš sve prisutne izvijestila je o izlasku knjige „ Obiteljska politika Grada Poreča“. Nema grada u RH koji ima strateški dokument i koji je donio svoju strategiju i obiteljsku politiku koja znači skup tehnologija, metoda, lokalnih, autorskih programa i svih nastojanja da se unaprijedi kvaliteta života, naglasila je Basanić Čuš. Knjiga je prezentirana na 2. Kongresu preventivne medicine održanoj u Zagrebu od 13. do 16. listopada 2010. godine.

Snježanu Mekotu, nezavisnu vijećnicu zanimao je nered sa vezovima u marini. Kazala je kako su joj se građani požalili da se sa vezovima trguje te da vez glasni na jednog vlasnika, a brodica na drugog kao i da se vez prodaje zajedno sa barkom, pa ponekad vikendaši dobiju prije vez nego domaće stanovništvo. Građani su također predložili, kazala je Mekota da se ograniči jedno mjesto po korisniku jer kada bi se poštivala ta pravila ispraznilo bi se sigurno desetak vezova.
Drugo njeno pitanje bilo je u ime stanovnika Lošinjske ulice koji negoduju da im se ulica ne čisti od lišća. Na oba pitanja vijećnici će biti odgovoreno pismenim putem.
Zašto nisu stigla Izvješća o radu gradskih poduzeća Usluge, Parentiuma i Sporta bilo je zadnje pitanje vijećnice Mekote. Izvješća poslovanja Usluge, Parentiuma i Sporta stigla su u Grad na vrijeme, ali smatram da bi bilo dobro da se ta izvješća za 2009., 2010. i financijski plan za 2011. godinu objedine u jedno cjelovito izvješće koje bi bilo prezentirano na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća, odgovorio je Gradonačelnik.

Vijećnika Lorisa Peršurića (IDS) zanimalo je stanje realizacije wireless mreže. Gradonačelnik Edi Štifanić odgovorio je da je u tijeku izrada tendera za objedinjavanje fiksne telefonije na području grada Poreča te da će u sklopu tog tendera biti raspisan i natječaj za wireless mrežu koja će pokrivati Trg slobode i dio Obale m. Tita. Natječaj će biti raspisan za desetak dana, a troškovi su procijenjeni na iznos između 70.000,00 i 100.000,00 kuna. Planirani rok izrade mreže je prije početka ove turističke sezone.Vijećnik je imao i jednu inicijativu prema Turističkoj zajednici Grada Poreča, a to je da se raspiše natječaj za izradu tipskog izvornog gradskog suvenira.

Nedavno je donesen Zakon o turističkom zemljištu kojim je definiran način raspodjele sredstava na način da 60% pripadne državnoj agenciji za turizam, a po 20% županiji i jedinicama lokalne samouprave. Mislim da bi bilo korektno da se ta sredstva koja trebaju pripasti državi vrate na one prostore gdje su i ostvareni na način da se investira u kapitalne projekte kao što je županijska bolnica, prometnice, kazao je vijećnik Azeglio Picco (IDS) te je kao inicijativu predložio da se političkim strankama, saborskim zastupnicima, županijskoj skupštini, županu, Ministarstvu turizma predloži pritisak na Vladu da sredstva koja će država ubrati prodajom  turističkog zemljišta vrate  županiji i jedinicama lokalne samouprave.
Gradonačelnik se osvrnuo na tu temu kazavši kako je Grad zajedno sa turističkim poduzećima Rivierom i Plavom Lagunom napravio plan koji je išao prema Ministarstvu turizma, a po kojem bi se određena državna zemljišta uzimala u koncesiju, što bi prema njihovim procjenama godišnje iznosilo između 45 i 50 milijuna kuna, od čega na području Poreštine između 15 i 18 milijuna. Naglasio je kako bi Poreč u proračunu od toga prihodovao između 700 i 800 tisuća kuna što smatra da je mali iznos, ali zakon je takav. Dodao je da bi bilo korektno da Vlada ta sredstva koja dolaze u Fond za razvoj turizma vrati jedinicama lokalne samouprave. Hoće li tako biti ne znam, ali treba inzistirati na svim nivoima i to je naš zajednički interes, osvrnuo se na kraju ovog pitanja Gradonačelnik.

Vijećnicu Terezu Radolović (IDS) zanimalo je kada će biti postavljena rasvjeta i asfaltirana cesta u St.Portun te kada će se riješiti pješačka staza prema trgovačkom centru Kaufland.
Pročelnik UO za komunalni sustav Milan Laković odgovorio je da će se to pokušati realizirati do kraja godine sukladno financijskim mogućnostima gradske blagajne.

Kada će St. Vodopija biti priključena na kanalizacijski mrežu te kakva je dinamika rješavanja otpadnih voda za cijelo područje Grada Poreča, zanimalo je vijećnicu Anđelku Prekalj (HSU).
Gradonačelnik je izvijestio da je Poreč ulaskom u Projekt Jadran iz strukturnih fondova Europske unije omogućio povlačenje sredstava za sanaciju crpnih stanica u iznosu od 61 milijun eura. U međuvremenu Hrvatske vode predložile su Poreč kao jedini projekt u Hrvatskoj koji je spreman kandidirati se za sredstva iz IPARD programa, što znači da se osim izgradnje uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i pristupnih kolektora možemo kandidirati i sa izgradnjom kanalizacijske mreže na području grada. U ponedjeljak će se održati sastanak u Hrvatskim vodama gdje će se točno definirati o kolikom se iznosu točno radi. Na raspolaganju iz IPARD programa, Hrvatska će imati oko 150 milijuna eura, a mi se nadamo da bi se mogli izboriti za nekih 70 – 75 milijuna eura namijenjenih za izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i izgradnju kanalizacijske mreže, rekao je Štifanić te dodao da su ta sredstva još povoljnija od onih iz ranije spomenutih fondova, jer bespovratni dio iznosi 80%. Dobili smo tu priliku, kazao je Gradonačelnik jer imamo dosta projekata u izradi, ukupno 14 uključujući i projekte okolnih općina. Sva predmetna dokumentacija mora biti završena do 31. prosinca 2011. godine, a u izgradnju kanalizacijske mreže okolnih naselja krenulo  bi se intenzivno sljedeće godine.    
Vijećnica je iznijela i prijedlog da Grad Poreč pristupi organizaciji premještaja zdravstvenog i mirovinskog osiguranja na dostupniju lokaciju te da se to uvrsti u gradske prioritete, jer je starijim osobama teško dolaziti na treći kat.

Vijećnik Dean Pauletić (IDS) iznio je problematiku građana koji su potpisali peticiju (220 potpisa), a vezano za repetitore mobilnih operatera koji su tri godine stajali na krovu trgovačkog centra Lacoop bez građevinske, lokacijske i uporabne dozvole, da bi ih danas bilo šest, a dozvole su u međuvremenu izdate. Pitanje je uputio pročelnici UO za prostorno uređenje i gradnju Nataši Simonelli koja će se o detaljima iz peticije očitovati pismenim putem.  

Vijećnik Darko Saftić (SDP) želio je pojašnjenje o vlasništvu nad zgradom teritorijalne obrane, budući je na ranijim sjednicama pročelnik Đulijano Petrović odgovarajući na vijećničko pitanje iznio podatak da se RH uknjižila na katastarsku česticu koja je bila u gradskom vlasništvu. Prema Saftiću vidljivo je da je uvidom u zemljišne knjige (pravosuđe. hr) vidljivo da je vlasnik predmetne čestice Grad Poreč te je vidljiva i zabilješka kojom je 24.11.2010. sud odbio zahtjev RH za uknjižbom na tu česticu.
Gradonačelnik Edi Štifanić objasnio je da je zgrada Teritorijalne obrane odavno uknjižena na Grad Poreč i to nikada nije bilo sporno, ali bila je u posjedu MORH-a. Puno je bilo pokušaja da se ta zgrada vrati, da mi kao vlasnici uđemo u svoju zgradu, ali zbog razno raznih okolnosti to nije bilo moguće. MORH se 1992. godine mogao uknjižiti na sve objekte od vojnog značaja, ali to zbog inertnosti sustava nije učinjeno. Bilo je mnogo pokušaja, mnogo razgovora, mnogo pisama prema Ministarstvu, Središnjem državnom uredu za upravljanje gradskom imovinom i zadnje što su nam bili rekli Grad MORH-u tu zgradu mora dati kako bi je MORH gradu mogao pokloniti, sukladno višegodišnjoj praksi po kojoj Ministarstvo obrane lokalnoj samoupravi poklanja vojne objekte za razne društvene djelatnosti. Dali smo im dozvolu da se uknjiže na objekt, a taj je slučaj vrlo blizu da bude na dnevnom redu sjednice Vlade kazao je Štifanić zaključivši kako vjeruje da će Grad zgradu uskoro dobiti na korištenje i upravljanje.
Saftićeva inicijativa je ažurnost podataka o gradskim tvrtkama u Sudskom registru, u kojem su navedeni stari članovi nadzornih odbora i predsjednici uprava.
Za riječ se javio vijećnik Loris Peršurić, koji je izvijestio vijećnika Saftića da je procedura ažuriranja podatka u Sudskom registru pokrenuta te bi trebala biti gotova kroz mjesec  dana, dok su na web stranicama Grada podaci već ažurirani kako svih članova nadzornog odbora tako i člana uprave.

Inicijativa vijećnika Lovre Šimića (HDZ) bila je da se bolje definira radno vrijeme  sportskih igralištima odnosno da se korištenje reflektora za rasvjetu ograniči do 22 sata. Pročelnik UO za komunalni sustav Milan Laković rekao je da će taj problem biti riješen.

Zadnje pitanje, bilo je pitanje vijećnika Eđidia Roše (IDS) koji je sve vijećnike izvijestio o peticiji protiv plaćanja naknade za izgradnju kanalizacije na području grada Poreča. Inicijatori ove peticije su Davor Trlević, Petar Trlević i Mate Bočkor, rekao je Roša.
Odgovor na to pitanje obradio se u 5. točci dnevnog reda kojom se donijela Odluka o naknadi za razvoj sustava javne odvodnje. 

Grad Poreč