NEWS
Valfresco S1124

Aktualni vijećnički sat 39. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo

07.11.2012. 00:00; ; Početna / Novosti / Iz Grada Poreča / Aktualni vijećnički sat 39. sjednice Gradskog vijeća Grada Poreča – Parenzo
762grad-porec.jpg

Aktualni vijećnički sat započeo je pitanjima vijećnika Lorisa Peršurića koja se odnose na MO Mate Balote i MO Žbandaj. Mještani Finide traže da li bi se mogle postaviti ploče sa imenima ulica i kućnim brojevima kao što je primjer u naselju Bolnica.
Razlog postavljanja ovih ploča je, kako navode mještani najviše zbog turista koji dolaze u privatni smještaj tijekom turističke sezone. Inicijativa za financiranje upućena je Gradu Poreču – Parenzo i TZ-u Grada Poreča.
Pročelnik UO za komunalni sustav Milan Laković odgovorio je da su ulice obilježene, ali budući da ima više smjerova potrebno je dodatno obilježiti apartmane, kuće koje turisti traže. Ukoliko TZ Grada Poreča pomogne sufinancirati te radove onda će se sredstva u Proračunu moći uložiti u nešto drugo, a ako ne, inicijativu treba podržati i uvrstiti je u financijski plan za iduću godinu.

Iz MO Žbandaj dolazi upit može li se urediti dječje igralište u mjestu Radoši na jednoj od gradskih parcela. Mještani su spremni o svom trošku očistiti teren, ali od Grada traže igralo koje bi se postavilo na tom prostoru. U Radošima postoji potreba za igralištem, rekao je pročelnik Laković, dodavši da Grad ima određene parcele na tom području. Nakon što se odobri parcela, predlažem da se uvrsti u Plan opremanja i organizacije pogotovo ukoliko postoji volja mještana da samostalno urede parcelu, odgovorio je Laković.

Treće pitanje odnosilo se na promet, odnosno može li se na državnoj cesti, na predjelu ulaza u Kadume postaviti signalno – svjetlosno upozorenje s ciljem smanjenja brzine i upozorenja pješačkog prijelaza jer se na tom dijelu ceste vozi velikom brzinom. Pitanje će se uputiti Hrvatskim cestama.

Država se nastoji uknjižiti na imovinu jedinica lokalne samouprave u Rovinju i Puli. Postoji li kod nas takva opasnost i možemo li reagirati unaprijed, pitala je vijećnica Snježana Mekota. Umjesto da nas država nagradi što iz vlastitog Proračuna financiramo gradnju škola, Doma za starije i nemoćne osobe, imamo problema zbog Hrvatskih šuma, pa smo morali kupovati državnu zemlju na primjer kao za gradnju doma, zaključila je vijećnica. Grad Poreč nije još primio nikakav prijedlog da predamo nešto u vlasništvo RH i mislim da to neće biti slučaj jer je u izmjeni ´85. godine taj problem riješen. Sve što je bilo u šumskoj osnovi bilo je društveno vlasništvo na koje se Grad Poreč nije mogao ni knjižiti, a sve van katastarske općine Poreč, mislim da unutar građevinskih područja nije bilo u planu gospodarenja šumama to predviđeno, tako da mi za sada ne očekujemo takav primjer, odgovorio je Đulijano Petrović, pročelnik UO za upravljanje gradskom imovinom. Vlada je u lipnju donijela odluku da se svi sporovi u kojima je RH jedna od strana u sporu, rješavaju mirenjem, a preporuka je da to učine i općine, gradovi i županije. U ugovorima se na kraju navodi nadležnost u slučaju spora, a uobičajeno je navesti neki općinski ili trgovački sud, ali može se dogovoriti da to bude arbitraža ili mirenje, ako se stranke slože. Mi imamo klauzulu mirenja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, odnosno u ugovorima se umjesto rješavanja sporova preko sudova određuju mirenja putem arbitražnih i mirovnih vijeća Hrvatske gospodarske komore, kazao je Petrović.

Zadnje pitanje vijećnice Mekote bilo je vezano uz držanje pasa, odnosno da su se mnogi iznajmljivači pobunili da su im turisti odlazili upravo zbog laveža pasa čiji vlasnici ne vode računa o gradskim odlukama u vezi držanja životinja. Kazala je kako je dobila odgovor da su redari učinili sve što su mogli i što im dopuštaju ovlasti, a to je da vlasnike pasa upozore na ponašanje, ali se to nije baš pokazalo učinkovitim. Potreba za javnim redom i mirom je itekako velika na području grada i svatko na to gleda sa svog aspekta. Ako nema kulture, komunikacije, suradnje i ljudskosti ne može se očekivati da će represivni aparati to riješiti. Ako želimo napraviti reda u našem gradu, a imamo dva komunalna redara, predlažem da zaposlimo više redara pa ćemo sigurno biti učinkovitiji, puno više na terenu i na raspolaganju. Ne mogu reći da se po pitanju držanja pasa, ništa nije napravilo jer smo imali intervencije i neki su pomaci napravljeni. Naravno negdje je to nemoguće zbog nekulture naših građana, zaključio je pročelnik UO za komunalni sustav Milan Laković.

Vijećnicu Danijelu Banko Štokovac interesiralo je hoće li izvedbeno stanje odnosno donji ulaz – izlaz iz Baderne kod benzinske stanice koji je zatvoren biti stalno ili privremeno rješenje. Izlaz je za sve stanovnike Baderne problematičan i pokušat ćemo pronaći neko idejno rješenje prema kojem bi Hrvatske ceste postupile i kako bi se taj ulaz odnosno izlaz na neki način opet aktivirao za upotrebu stanovnika, odgovorio je gradonačelnik Edi Štifanić.

Tri pitanja imala je i vijećnica Sanja Oplanić. Prvo pitanje odnosilo se na prijevoz srednjoškolaca. Kako je kazala, Ministarstvo je donijelo odluku da će se srednjoškolcima subvencionirati prijevoz, da će biti besplatan, međutim to je došlo na nekih 75%, a mnogi gradovi imaju problema, pa ju je zanimalo hoće li Grad moći zatvoriti financijsku konstrukciju s obzirom da je prije nekoliko godina sufinancirao prijevoz. Sagledat ćemo sve mogućnosti u našem Proračun i vidjeti je li moguće tu razliku od 75% do 100% popuniti sa sredstvom Proračuna Grada s time da će prije toga sigurno biti koordinacija svih gradonačelnika gdje ćemo zauzeti jedan zajednički stav, odgovorio je gradonačelnik Edi Štifanić.
Kada su kiše znaju se napraviti lokve na neasfaltiranom dijelu uz staro nogometno igralište gdje se besplatno parkira, pa ako je moguće bilo bi dobro da se na ta mjesta stavi kameni tampon kako bi se pješacima omogućila komunikacija. Taj se dio održava prema Programu održavanja objekata i uređaja komunalne infrastrukture i to ćemo raditi i dalje, odgovorio je Milan Laković, pročelnik UO za komunalni sustav.
Vijećnica Oplanić imala je apel na semafore u ulici županija Somogy (kod tri škole). Kazala je da su vrlo često semafori isključeni, a nema ni policije te je mišljenja da bi semafori trebali biti obavezno uključeni ne radi vozača nego radi učenika pješaka. Semafori su u nadležnosti grada. Nakon što su započeli radovi na kružnim raskrižjima, promet je preusmjeren i u određenim vremenima kada su najveće gužve, a to je od 7.00 do 8.30 i oko 15.00 dogovoreno je s policijom da se pokuša maksimalno povećati protočnost, a povećava se protočnost jer je jedan krak puno manje opterećen. U svim ostalim periodima semafori normalno rade i mišljenja sam da je stanje relativno dobro, ali i da se moramo strpjeti do kraja godine kada će rotori biti otvoreni za promet, rekao je Milan Laković, pročelnik UO za komunalni sustav.

Bilo je rečeno da će rušenje hotela Servo Mihalj uslijediti nakon donošenja Detaljnog plana, pa što je sa tim zanimalo je vijećnicu Manuelu Janko. Damir Hrvatin, pročelnik UO za prostorno planiranje i zaštitu okoliša, odgovorio je da je za rušenje te građevina izdana dozvola prije dvije godine. Tvrtka Alegeny financial koja je vlasnik te građevine tražila je produženje dozvole. Obzirom da je Ured za upravljanje imovinom zajedno sa Gradom prodao udjele u Malom Maju d.o.o. mi smo u izvještaju kojeg smo poslali Agenciji za upravljanje državnom imovinom tu činjenicu i naglasili  odnosno da se zatraži od tvrtke Alegeny da sruši tu građevinu. Grad Poreč je ispunio svoju obavezu donošenjem Plana i sada treba dalje ići prema tom Planu.
Također ju je zanimalo što je sa gradilištem tvrtke Tim 90 u Velom Maju. Gradilište nije osigurano, trenutno je izvor zaraze, vrlo je opasno i narušava izgled naselja. Tu su nadležnosti Grada male jer nadležnosti Grada mogu biti jedino ako se nešto događa na javnim površinama tada komunalno redarstvo može uredovati, međutim obzirom da postoji nezaštićena armatura, gradilište nije osigurano, da postoje sanitarni problemi trebalo bi postupiti po Zakonu o prostornom uređenju i zatražiti od građevinske inspekcije osiguranje gradilišta investitoru. Bilo bi dobro da Gradsko vijeće uputi jedan dopis građevinskoj inspekciji, a može se obratiti i Državnom inspektoratu jer zaista je građevina opasna za okolno stanovništvo, zaključio je Hrvatin.

Vijećnik Eđidio Roša obratio se u ime mještana Kukci koji apeliraju da se upali javna rasvjeta koja već duže vremena ne radi od rotora Kukci do rotora kod Elektrometala, a sve radi sigurnosti u prometu, ali i sigurnosti pješaka. Opasno je i uključenje iz naselja Kukci (kod Vile Male)na županijsku cestu pa mještani mole da se taj dio ceste zatvori zbog učestalih sudara. Ovi će apeli biti proslijeđeni Županijskoj upravi za ceste.

Vijećnik Lovra Šimić imao je dvije inicijative. Prva je da Grad ukoliko je u mogućnosti, nađe načina kako bi se došlo do nepovratnih sredstava – bilo to iz fondova EU ili od RH i to za subvencioniranje fizičkih osoba koje ulažu u obnovljive ili alternativne energetske izvore, npr. Solarni paneli i bojler za toplu vodu, peći na palete. Neki od gradova u RH već imaju subvencioniranje navedenog te smatra da bi Poreč također mogao pomoći svojim građanima da krenu tim ekonomskim putem. Druga je inicijativa bila vezana uz stanicu za tehnički pregled i policijsku postaju. Kako navodi Šimić, dosta se građana pitalo je li bi Grad mogao posredovati da se jedan policijski službenik, na nekoliko sati nalazi u stanici za tehnički pregled kako bi se na jednom mjestu napravila prijava/odjava automobila kao i registracija i tehnički pregled. Obje su inicijative prihvaćene. Vijećnik Azeglia Picca zanimalo je može li se postaviti jalovina na usku prometnicu koja ide preko Stancije Bečići jer mještani koriste taj dio kao izlaz kod Žatike dok se ne izgrade rotori.

Vijećnik Arduino Matošević apelirao je da se od Sportske zajednice do Grada da pokušamo riješiti probleme oko nogometnog kluba „Jadran“ kako se ne bi ugasio. Matošević je dao inicijativu da se Županijskoj upravi za ceste pošalje upit o saniranju asfalta kod rotora Veli Maj koji je već dosta uništen. Upit će biti proslijeđen ŽUC-u. Građani naselja Mate Balota mole da se staza prema Lacoopu uredi za osobe s poteškoćama u razvoju, jer kako je rekao Matošević tamo postoje dva rubnjaka koja im otežavaju kretanje pa građani mole ako bi se to moglo ukloniti. Službenici komunalnog odjela će pogledati što se može po tom pitanju napraviti i riješiti.

Grad Poreč