Agrolaguna neće otkupljivati grožđe
Općinski načelnik Enio Jugovac organizirao je sastanak vinogradara Kaštelirštine s direktorom Agrolagune Brunom Legovićem, a obvezao se pozvati i županijskog pročelnika za poljoprivredu Milana Antolovića (koji se ispričao zbog drugih obaveza) ne bi li dogovorili kako riješiti problem grožđa koje neće biti otkupljeno. U općinskoj vijećnici okupilo se 40-ak vinogradara, ali nažalost nisu čuli ništa što već nisu znali.
– Obvezao sam se organizirati ovaj sastanak da vinogradari osobno kažu što misle i kako vide ovaj problem. Drago mi je da je direktor Legović ovdje, jer poseban problem predstavlja činjenica da Agrolaguna neće grožđe otkupljivati ni od onih proizvođača s kojima ima ugovore do 2008. godine. U tim ugovorima stoji obaveza Agrolagune da od kooperanata otkupi svo grožđe koje proizvedu, mjesec dana prije berbe stručnjaci trebaju utvrditi kvalitetu uroda da bi se formirale cijene, a otkaz otkupa ugovorom je moguć tek uz najavu, dva mjeseca prije berbe. Dakle, oni koji imaju ovakve ugovore imaju i pravni temelj za zaštitu svojih prava, a Općina sa svoje strane može na vaš zahtjev angažirati odvjetnika koji će putem vaših punomoći tražiti poštivanje ugovora. Morate, međutim, razumjeti da Agrolaguna kao privatna firma nema nikakvih socijalnih obaveza prema proizvođačima grožđa s kojima nema ugovor, rekao je načelnik Jugovac.
Legović je rekao da mu je žao što je došlo do ovog problema, ali Agrolaguna nije promijenila odluku, odnosno otkupa neće biti. Doduše, očekuje da će ovoga tjedna Vlada, odnosno Ministarstvo poljoprivrede riješiti problem.
– Razmatramo i ugovore koje imamo s kooperantima, koje smo uvijek poštivali, i naći ćemo nekakvo rješenje da vas obeštetimo. Međutim, Agrolaguna neće otkupljivati grožđe jer na tržištu kao vinari ne možemo više opstati zbog ogromnih količina patvorenog i nelegalno uvezenog vina. Država tu mora napraviti reda, jer nećemo propasti samo mi, nego i vi. U svakom slučaju, očekujemo skore poteze države, rekao je Legović.
Na novinarsko pitanje kakvi bi ti potezi države trebali biti, Legović je rekao da ne zna i nije htio nagađati, ali je naznačio da se točno zna koliko je površina pod vinogradima, jer postoje detaljne satelitske snimke, te koliko se vina može u kojem kraju proizvesti i prodati. Država bi mogla jednim potezom uvesti reda na tržištu. Također, istaknuo je da treba saditi nove vinograde, na što su se vinari nasmijali i ispod glasa negodovali. »Ne ucjenjujemo ovim činom vinogradare niti pokušavamo sniziti otkupnu cijenu, već želimo natjerati državu da uvede red na tržištu vinom«, istaknuo je Legović.
Vinogradar Ecio Legović rekao je da bi na ovom sastanku ponajprije trebao biti Antolović: »Kao predstavnik Županije trebao je biti ovdje i reći nam zašto su nas poticali da sadimo kad nisu organizirali otkup i proizvodnju. Nas ne zanima problem tržišta koji ima Agrolaguna, nego da nam Županija kaže što ćemo s grožđem za čiju su nam proizvodnju isplaćivali poticaje. A ako Agrolaguna treba pomoć u zatvaranju podruma zbog patvorenog vina i uvoza, neka nas zove i pomoći ćemo. Oni koji su nas iz Županije poticali, moraju sada riješiti problem i to zauvijek, a ne do sljedeće godine«, rekao je Ecio Legović.
Načelnik Jugovac je istaknuo da Antolović nije kriv, jer su poticaji došli iz državne blagajne. »Ministarstvo daje šolde za dizanje novih nasada, a ne zna što će s grožđem. Ali, morate se i vi drugačije organizirati jer su zahtjevi tržišta drugačiji«, zaključio je Jugovac.
S. Matejčić, Glas Istre