NEWS
Valfresco S1124

6. radionica Centra građanskih inicijativa iz Poreča

20.12.2007. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / 6. radionica Centra građanskih inicijativa iz Poreča

Centar Građanskih Inicijativa Poreč je tokom 2007. godine, a u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Istarske županije i Odjelom za zdravstvo i socijalnu skrb Istarske županije, provodio projekt „Stvaranje mreže međusektorske suradnje za potporu ženama žrtvama obiteljskog nasilja u lokalnoj zajednici".
U okviru projekta odrađena su dva kruga radionica (ukupno 6 radionica) s predstavnicima policije, centara za socijalnu skrb, zdravstva i pravosudnih tijela u Istarskoj županiji, te predstavnicama Sigurne kuće Istra, a s ciljem unapređenja suradnje i međusobne komunikacije u rješavanju problema i davanja podrške ženama žrtvama obiteljskog nasilja.
U radionicama je sudjelovalo ukupno 66 osoba.
Prvi krug radionica obuhvatio je rad sa stručnjacima pojedinih službi / institucija / tijela vlasti gdje je cilj bilo saznati detalje o primjeni Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji, drugim zakonskim okvirima rada, načinu rada, mogućnostima i ograničenjima u pružanju potpore ženama žrtvama obiteljskog nasilja.
Drugi krug radionica okupio je predstavnike/ice svih službi / institucija / tijela vlasti po lokalitetima, s ciljem poboljšanja suradnje u pružanju podrške ženama žrtvama obiteljskog nasilja u lokalnoj zajednici.
Na radionicama je povećano razumijevanje za specifičnosti rada pojedinih službi, te su uočeni problemi koji upućuju na potrebu dorade zakona o zaštiti od nasilja u obitelji (npr. Zakon ne obvezuje sudove da izvještavaju policiju i /ili centar za socijalnu skrb o puštanju na slobodu počinitelja nasilja u obitelji, kako bi oni mogli pravovremeno o tome informirati žrtvu ili poduzeti druge radnje).
Radionice su polučile, kao jedan od rezultata, Planove suradnje po gradovima koji obuhvaćaju ciljane sastanke radi rješavanja konkretnih slučajeva, polugodišnje sastanke radi razmjene informacija, te edukacije i razmjene iskustva.
Drugi važan rezultat radionica, a koji nije bio planiran projektom, je osmišljeni Hodogram hitnog sklanjanja u slučaju nasilja u obitelji, kojim rješavamo jedan od velikih problema s kojima se susreću djelatnici policije i drugih službi u rješavanju slučajeva nasilja u obitelji.
Treći rezultat radionica je plakat s porukom „Odlučila sam da nasilje prestane – tu će mi pomoći!" na kojem su popisane obaveze službi /institucija / tijela vlasti, te Sigurne kuće Istra koje proizlaze iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i Protokola o postupanju u slučaju nasilja u obitelji.Tekst je prilagođen svakodnevnom govoru i pisan je s aspekta što može konkretno žena žrtva nasilja očekivati od pojedine službe. Plakat smo distribuirali svim policijskim postajama, Centrima za socijalnu skrb, Domovima zdravlja, pravosudnim tijelima, te ženskim nevladinim organizacijama.
Od problema koje su istaknuti tokom zajedničkih radionica izdvajamo nemogućnost provedbe psihosocijalnog tretmana nasilnika, jer Ministarstvo pravosuđa još uvijek nije donijelo akte kojima bi stvorilo pretpostavku za provedbu ove, zakonom propisane mjere (zakon je na snazi od 07/2003.g.).
U veljači 2008.g. planiramo održati okrugli stol na koji ćemo pozvati predstavnike resornih ministarstava i sve sudionice i sudionike radionica radi razmjene informacija i komunikacije između onih koji kreiraju zakone i onih koji ih provode, a sve s dugoročnim ciljem stvaranja takvog zakonskog okvira koji će maksimalno podržati žene žrtve nasilja.

Biserka Momčinović, CGI; Danijela Lazarić Zec, ZZJZ