50-ak zainteresiranih na radionici o rezidbi maslina u organizaciji porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam
U srijedu, 22. siječnja 2025. održana je, povodom obilježavanja 150. godišnjice Instituta za poljoprivredu i turizam, pokazna radionica rezidbe maslina. Radionica je održana u kolekcijskom nasadu maslina na imanju Instituta. Na početku radionice dr. sc. Marin Krapac, viši znanstveni suradnik upoznao je sudionike o važnosti kolekcijskih nasada za očuvanje autohtonog genofonda maslina. Na imanju Instituta za poljoprivredu i turizam osim kolekcijskih nasada maslina, koji se održavaju potporama Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu, postoje i pokusni nasadi u kojima znanstvenici provode poljske pokuse i istraživanja.
U sklopu radionice dr. sc. Krapac naveo je ciljeve i osnovna načela rezidbe, prikazao ulogu pojedinih grana, formiranje uzgojnog oblika polikonične vaze i gospodarenje ostacima od rezidbe maslina. Djelatnici instituta Matija Pamić, Sandi Berneš i Petar Žiković prezentirali su rezidbu rodnog stabla masline korištenjem akumulatorskih alata i demonstrirali rad sjeckalice za usitnjavanje ostataka od rezidbe, dok je Marica Vukmirović, dipl. ing. agr. naglasila važnost zaštite velikih reznih površina voćarskih voskom te potrebu prskanja bakrenim preparatima zbog dezinfekcije svih oštećenja grana i grančica nakon provedene rezidbe.
Na radionicu se odazvalo 50-ak zainteresiranih maslinarki i maslinara te učenica i učenika SŠ Mate Balota. Veliki interes je pokazao kolika je potreba za ovakvom vrstom edukacija i drago nam je što smo svoje znanje i iskustvo mogli prenijeti polaznicima radionice.
Povodom obilježavanja 150. godišnjice Institut za poljoprivredu i turizam nastavlja s aktivnostima edukacije, transfera znanja i popularizacije znanosti o čemu će javnost biti informirana putem sredstava javnog priopćavanja.
IPTPO