NEWS
Valfresco Uskrs S

Zatvoreni apartmani u Dajli i Poreču te sobe Casi Svizzeri

02.07.2006. 00:00; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Zatvoreni apartmani u Dajli i Poreču te sobe Casi Svizzeri
602GO144225.jpg

Jučer i prekjučer četvero djelatnika gospodarske inspekcije porečke ispostave Područne jedinice iz Rijeke zapečatilo je četiri apartmana i tri sobe – po dva turistička stana u Dajli i Poreču, te tri sobe u Labincima. Na vrata ovih turističkih jedinica zalijepljena je traka s natpisom »Državni inspektorat« te njihov pečat s upozorenjem na kojem piše: »Tko skine ili povrijedi službeni pečat ili znak koji je ovlaštena službena osoba stavila radi osiguranja predmeta ili prostorije, ili tko bez skidanja ili povrede pečata ili znaka uđe u takvu prostoriju ili otvori osigurani predmet, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine«. Epilog je to akcije što su je inspektori vodili puna 49 sata i početak i najava novog rada inspektora koji će težište svog posla usmjeriti, za razliku od višegodišnje dosadašnje prakse, prema iznajmljivačima na crno.


Pod nadzorom 40 posto hrvatskih turističkih kapaciteta

– Izmjene Zakona o državnom inspektoratu što su stupile na snagu koncem prošle godine dale su nam puno veće ovlasti nego što smo ih imali do sada. Sada možemo, osnovom usmenog rješenja u slučajevima kada se utvrdi da se obavlja djelatnost bez upisa u propisani upisnik ili bez rješenja o ispunjavanju minimalnih uvjeta i rješenja o kategorizaciji, izaći na teren i zapečatiti neki apartman ili sobu, veli voditeljica porečke ispostave Eda Maras. Inspektori donose usmeno rješenje što se evidentira u zapisniku o obavljenom nadzoru osnovom ranije utvrđenih činjenica, primjerice – ako vlasnik vikend-kuće ili stana nije ovdje, a bavi se iznajmljivanjem, o čemu govore provjerene indicije. U tom slučaju inspektori podnose zahtjev prekršajnom sudu za ulazak u taj prostor, s njima dolaze i policajci koji imaju pravo pretresa, a inspektori dobivaju mogućnost uzimanja izjava gostiju koje su zatekli u stanu odnosno sobi.

Sve to u ova prva tri slučaja odradili su inspektori – osim Ede Maras, još Ivka Kraljević, Karmen Radetikio i Mladen Krizman.

Porečka ispostava ima veliki teren – pokriva područje od Bala do granice sa Slovenijom što, kako veli Krizman, čini 19 turističkih zajednica odnosno gotovo 40 posto hrvatskih turističkih kapaciteta. Za ovaj su se posao pripremali čitavu zimu, osim što su radili na naplati dugova privatnih iznajmljivača na račun boravišne pristojbe od prošle godine, pomno su studirali na koji način će pomoći privatnim iznajmljivačima koji rade legalno i iz godine u godinu sve više trpe od svojih susjeda, iznajmljivača na crno. Posebno stranih državljana koji svoje stanove – kuće za odmor, iznajmljuju svojim takozvanim prijateljima i rodbini. I na tomu vrlo dobro zarađuju. Primjerice, u porečkom slučaju, gosti iz Njemačke plaćali su, kako su naveli u razgovoru s inspektorima, čak 82 eura dnevno za dvokrevetni apartman!


Inspekcija zamalo ostala zaključana u vrtu

Jučer nešto prije podneva inspektori su se uputili u Ulicu Materada gdje su dan ranije zatekli više neprijavljenih gostiju u kući.

– Dok smo jučer razgovarali s turistima, vlasnica je u turističkoj zajednici prijavila njih desetero, a u kući smo ih zatekli četiri više. Provjerili smo sve podatke, u turističkoj zajednici do tada nitko nije bio prijavljen, a u Uredu za gospodarstvo dobili smo informaciju da gospođa ima prijavljen samo jedan apartman za pet osoba. U odnosu na obavljeni razgovor donijeli smo rješenje u kojem smo odlučili zapečatiti dva apartmana gostiju koji nisu bili prijavljeni. Dali smo rok od 24 sata da bi se gosti mogli snaći i smjestiti drugdje, a zanimljivo je kako su vlasnici brzi u reagiranju – primjerice, spomenuta gospođa pred nama je govorila gostima neka nam kažu da su njena rodbina, veli inspektorica Kraljević. U nevezanom razgovoru na ulici od susjeda smo doznali da umjesto jednog registriranog u kući ima čak osam apartmana.

Došli smo, dakle, u dogovoreno vrijeme, točno nakon 24 sata, ali kroz portun nismo mogli proći. Bio je zaključan. Nakon što su neko vrijeme čekali pred ulazom, inspektori su se uputili na drugi ulaz kroz koji su turisti nesmetano ulazili i izlazili na ulicu. Na pitanje gdje je vlasnica, nisu znali odgovoriti, i sami su je zvali: »Frau Maria«, ali iz njenog stana nitko se nije javljao premda su se dan ranije uredno najavili za ovo vrijeme. Inspektori su se potom dali na posao – izvadili su trake, rješenja, pečate, te stoički na paklenoj vrućini odradili svoj posao. Netko je u međuvremenu zaključao i drugi portun pa je bilo moguće da inspektori ostanu u vrtu ili da se penju preko ograde jer se Frau Marija i dalje nije pojavljivala. Srećom, na jednim se vratima pojavio još jedan gost u kući koji im je otključao vrata.

– Prije nego što izađemo s konačnom mjerom sve podatke vrlo pomno analiziramo i provjeravamo na terenu. Nakon dojave, odlazimo na adresu, gledamo ima li u njoj turista, jesu li stalni ili se izmjenjuju, kontaktiramo s policijom, sucima, prevoditeljima, djelatnicima službe gospodarstva, pratimo situaciju. Danas to više nije problem jer smo vrlo mobilni – na licu mjesta mobitelima smo povezani sa svim ovim službama tako da nam više nije problem dobiti sudsko rješenje, policijsku pratnju, prevoditelja i ući u neku kuću ili stan gdje smo se prethodno uvjerili da se radi protuzakonito, i to u samo nekoliko sati, veli inspektor Mladen Krizman. Pri tome posebno vode računa o maksimalnoj zaštiti gosta.


Kazne od 2.500 do 10.000 kuna

Kako veli inspektorica Ivka Kraljević, kazne za prekršitelje više nisu beznačajne. Fizička osoba plaća od 2.500 a pravna od 3.000 pa do 10.000 kuna. K tomu još ide zaštitna mjera – oduzimanje imovinske koristi te prijava sudu. Osim Frau Marije u Poreču, sve to odnosi se i na slovensku tvrtku u Dajli koja svojim radnicima iznajmljuje apartmane.

– Riječ je o bivšem slovenskom odmaralištu koje se nije uskladilo s našim propisima, a to znači da nisu registrirali trgovačko društvo i ishodovali potrebna odobrenja i rješenja. Riječ je o tvrtki Kurivo iz Nove Gorice kojoj smo jučer zapečatili dva stana u kojima su boravili njihovi bivši djelatnici kao turisti. Svoj su boravak plaćali spomenutoj tvrtki, a u turističkoj zajednici nisu bili prijavljeni. Naime, po novom Zakonu o boravišnoj pristojbi samo vlasnik kuće ili stana za odmor od 15. lipnja do 15. rujna, kada on osobno boravi u kući, dužan je kao pružatelj smještaja prijaviti svoje goste, veli inspektorica Kraljević.

Do kada će stanovi u Dajli i Poreču biti zapečaćeni? Kako vele inspektori, do daljnjega, sve dok vlasnici ne ishoduju potrebna rješenja odnosno dadu izjavu da se neće baviti iznajmljivanjem. No, to ne znači da više neće biti pod nadzorom, dapače, inspektori će i dalje kontrolirati sve one koji su već bili pod sankcijama te paralelno obrađivati nove slučajeve. Tijekom poslijepodneva odradili su još jedan posao – zapečatili su tri sobe u medijski poznatoj Casa Svizzera u selu Labinci pored Poreča. Vlasnik je registrirao saunu za koju ima i ovjeren cjenik, ali ne i uslugu smještaja.

Tijekom ovog vikenda osam ekipa i dvostruko toliko inspektora porečke ispostave od Bala do Savudrije uglavnom se koncentriralo na iznajmljivače bez označenih tablica o kategorizaciji. Svi oni koji žele da njihov posao bude učinkovit mogu anonimno prijaviti adrese »crnih« iznajmljivača, i to na telefon broj 429-010 odnosno faks 453-353, a oni će, vele, obraditi svaku anonimnu dojavu. Od jučer pa do konca kolovoza radit će svaki dan, i vikendom, svih osam ekipa paralelno, a jučer su sa sobama u Labincima zaključili ovaj dio akcije jer im je ponestalo trake. No, neka se ne veseli nitko, već su naručili nove dvije role koje stižu u ponedjeljak kada nastavljaju s poslom.

V. Medvedec, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email