NEWS
Valfresco Uskrs S

Vruća stolica sportskog tajnika

19.01.2006. 00:00; ; Početna / Politika / Vruća stolica sportskog tajnika

Kada »škripi« u sportu, nerijetko su u pozadini problema političke priče. Je li tako i u procesu izbora tajnika lokalne Zajednice sportova? Natječaj za izbor tajnika sportske zajednice zatvoren je 11. siječnja, a bio je objavljen samo na oglasnoj ploči, neki kažu »iza kafe aparata«. Prema Statutu Zajednice sportova, tajnik se bira na mandat od četiri godine s mogućnošću reizbora. Sadašnjemu tajniku Borisu Hrastu bliži se kraj drugog mandata, a u međuvremenu se i razbolio.

Za mjesto tajnika Statutom je propisana visoka ili viša stručna sprema (bez obzira na usmjerenje) i najmanje tri godine iskustva na sličnim rukovodećim poslovima. Sportskim i političkim kuloarima kruže priče o izboru tajnika, što ne čudi, jer su neki od politički najutjecajnijih Porečana i funkcionari u sportskim klubovima – suparnička se koplja lome između rukometa i nogometa. Dosadašnjemu tajniku Hrastu na dušu se stavlja preferiranje rukometa i činjenica da je uz radno mjesto tajnika sačuvao volontersku poziciju potpredsjednika Rukometnog kluba »Poreč«. Osim toga, mjesto tajnika dobio je u vrijeme kada je lokalni IDS vodila skupina IDS-ovaca koji su sada u »drugoj ligi«, a novoj prvoj ligi stranačkih kolega Hrast, navodno, nije po volji. Možda i zato što je nova prva liga u vrhu vodstva Nogometnoga kluba »Jadran«.

Sve u svemu, priče se već i na osnovi ovih detalja lijepo daju »isplesti«, a ima i dodatnih političkih i inih začina. Navodno su politika i nogometni lobi imali svog kandidata, ali se on nije javio na natječaj. Od Milana Markežića, predsjednika Izvršnog odbora Zajednice sportova, koji raspisuje natječaj i izabire najboljeg kandidata, saznali smo da je stiglo jedanaest molbi, među kojima i Hrastova. Izvršni će odbor, kaže Markežić, u ponedjeljak najvjerojatnije donijeti odluku, ali će sigurno voditi računa o zdravstvenom stanju sadašnjeg tajnika. »Više od toga sada ne mogu reći«, zaključio je Markežić.

»Ćakule« smo testirali i u razgovoru s gradonačelnikom Edijem Štifanićem, koji, koliko je poznato, nije u rukovodstvu ni jednog kluba niti preferira koji sport, osim boćanja s potvrđeno povlaštenim statusom autohtonog sporta unutar Zajednice sportova. »O tome tko će biti tajnik odluku samostalno donosi Izvršni odbor i osobno ću se oduprijeti miješanju politike u to. Doduše, i prije raspisivanja natječaja rekao sam da treba pitati klubove da ocijene rad dosadašnjeg tajnika, pa da se tek nakon toga poduzmu potrebni koraci. Na tome ću i dalje inzistirati, jer je važno mišljenje sportaša. Vjerujem da neće biti lako izabrati najboljega kandidata«, rekao nam je gradonačelnik.

Osobe koje iznutra poznaju rad Zajednice sportova kažu, ne ocjenjujući kvalitetu rada dosadašnjeg tajnika, da obavlja posao koji bi u punom radnom vremenu moglo podijeliti dvoje-troje ljudi. Za taj posao nije predviđena posebna stručnost, pa dok neki tumače da bi ga trebala raditi visokoobrazovana osoba s diplomom DIF-a, drugi kažu da je prvenstveno riječ o organizacijskim sposobnostima i novcu, pa bi najbolje odgovarao ekonomist. Što će na temelju jedanaest molbi s natječaja »iskemijati« Izvršni odbor, teško je predvidjeli, možda i zato što su nogometno-rukometne snage u njemu podjednako jake. A nije teško posumnjati da će posljednju riječ ipak imati politika, jer je u Izvršnom odboru i prvi IDS-ovac Poreštine, Edo Kos, član Predsjedništva NK-a »Jadran«.

S. MATEJČIĆ

Kako se radilo ranije

Nagađa se da bi natječaj zatvoren 11. siječnja mogao biti poništen, jer ni jedan kandidat ne odgovara »politici«, što bi donijelo mogućnost dosadašnjemu tajniku da ostane još neko vrijeme kao v.d. tajnika. Ne bi to bilo prvi put. Negdje 1990. godine također je poništen natječaj, a potom je na mjesto tajnika primljen tada 20-godišnji Roberto Fatorić, nećak uglednoga turističkog menadžera. Nije imao ni traženu stručnu spremu, ni radno iskustvo, pa je jedan od kandidata s poništenog natječaja tražio sudski pravorijek. No budući da je s tužbom zakasnio nekoliko dana, Fatorić je ostao na mjestu tajnika.

Šest godina kasnije Fatorić više nije imao podršku lokalne politike, ostao je bez posla, a prije raspisivanja natječaja promijenjen je Statut zajednice – nije više trebala visoka stručna sprema, nego je mogao zadovoljiti i kandidat s višom, nije uvjet bila diploma DIF-a, a kandidati nisu morali izraditi ni program rada. Promjenom Statuta u listopadu 1997. Grad u Skupštini zajednice ima 51 posto glasova. Na natječaj prema novim uvjetima javio se kandidat koji je ranije pokušao sudskim putem doći do pravde, ali je umjesto njega posao dobio Hrast.

Print Friendly, PDF & Email