NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Uskoro stiže nestašica ovog ploda i tu se ne može ništa učiniti

12.11.2013. 09:02; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Uskoro stiže nestašica ovog ploda i tu se ne može ništa učiniti
kakaovac

Rebro čokolade, čokoladna torta, kolači s preljevom od čokolade… Svi ti mali, slatki užici, koje si bez nekog velikog razmišljanja ponekad priuštimo, postat će za nekoliko godina luksuz ravan dimljenom lososu ili kavijaru.

Svijet će u sljedećih sedam godina, zbog sve veće potražnje, ostati bez kakaa, a vodeći proizvođači slastica tu ne mogu ništa učiniti. Na svijetu jednostavno nema dovoljno plantaža kakaovca koje bi mogle udovoljiti potražnji čokoladne industrije.

Treba dvostruko više

“Znamo da slijedi nestašica kakaa i tu ne možemo ništa učiniti. Svjetska proizvodnja trebala bi biti točno dvostruko veća nego što je danas da bi se čokolada i dalje mogla nesmetano proizvoditi”, kaže londonski kušač čokolade i ekspert za konditorsku industriju Angus Kennedy. Problem je prije svega u tome da uzgajivači kakaovca ne vide u ovome trenutku nikakvu računicu za nove nasade jer do prvog ploda trebaju proći četiri godine, a za to vrijeme oni nemaju prihod. Industrija čokolade izračunala je čak i datum kad će kakao na svjetskom tržištu postati gotovo nedostupan, a to je 2. listopada 2020. godine.

Kinezi ‘otkrili’ vino

“Imamo dotad još sedam godina, a industrija se već počela prilagođavati. Pravit će čokolade s većim udjelom žitarica ili lješnjaka, do kojih je lakše doći. Ipak, nestašica je neizbježna”, kazao je Kennedy.

Slična je situacija i s kokosom, još jednim vrlo popularnim sastojkom slastica. Dok potražnja za kokosom raste otprilike 10 posto godišnje, proizvodnja je čak pet puta sporija. Poseban problem predstavlja činjenica da su kokosove palme u pacifičkom obruču starije od pedeset godina, te da je njihova rodnost samo upola od one kakva bi trebala biti. Umjesto po 100 kilograma kokosovih oraha, one danas u prosjeku rađaju samo 40 do 50 kilograma ploda.

Uz ove dvije sirovine za konditorsku industriju, još jedan proizvod postat će gotovo skupocjena roba – vino. Naime, potražnja za vinom sve je veća, pogotovo otkad su Kinezi ‘otkrili’ taj napitak i prerasli u jedno od glavnih vinskih tržišta. Samo tijekom 2012. godine potražnja za vinom nadmašila je dotadašnji rekord za otprilike 300 milijuna sanduka butelja. Ipak, ovaj rast potražnje koliko-toliko prati i rast proizvodnje, pa je tijekom 2013. godine proizvedeno 281 milijun hektolitara vina, otprilike 10 posto više nego što je proizvedeno prošle godine.

M.P./Agencija VLM

Print Friendly, PDF & Email