NEWS
Valfresco Uskrs S

U čast Svetom Martinu

11.11.2005. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / U čast Svetom Martinu
7Sv-Martin1.jpg

Bagremov miris malvazije

Sortno obilježje malvazije istarske je miris bagremovog cvijeta, aroma što stiže iz kožice, dok se fermentacijskim metodama dobiva miris zelene jabuke, južnog voća. Uz našu se malvaziju općenito vezuje kompleksna voćno-cvjetna aroma. Vina malvazije istarske imaju 11-13 posto alkohola i blago su kisela. Boja ovisi o tehnološkom postupku prerade i njege – od slamnatožute s izraženom zelenkastom nijansom (moderna tehnologija proizvodnje) do tamnožutih tonova (tradicionalna proizvodnja). Ugodnog je mirisa. Izražene sortne karakteristike ovise o tehnologiji maceracije – na niskim temperaturama (od pet d…

Motovunski teran sve priznatije vino mlađih vinara

Pandan malvaziji istarskoj svakako je teran, također autohtona istarska sorta. Nekada nadaleko poznati motovunski teran danas je sve poznatije i priznatije vino mladih istarskih vinara i vinogradara. Intenzivne rubin crvene boje s mogućim ljubičastim tonovima, nenametljive, ali prepoznatljive arome, često podsjeća na miris maraske i malina. Teran je umjereno jako vino, pije se na sobnoj temperaturi (oko 18 stupnjeva), a relativno visok sadržaj ukupnih kiselina daje mu nijansu trpkoće. Sve to pridonosi karakterističnom okusu koji je stalno na granici između skladnog i robusnog. Kiselost je moguće ub…

Hrvatica – mogući istarski endem

Hrvaticu, pak, stručnjaci smatraju najvjerojatnijim istarskim endemom. Na to upućuju usporedbe s drugim sličnim sortama, a nije istovjetna ni s onom što je u Italiji zovu croattina. U prošlosti raširena po Istri i sjevernoj Italiji (croatizza, karbonera, corbina, cervina), hrvatica danas nije jako rasprostranjena.

Borgonja izvrsna i kao beaujolais

Od crnih autohtonih sorti svakako ne smijemo zaboraviti borgonju, koju se preporučuje u svim istarskim vinogorjima, pri čemu se kakvoćom ističe naročito u zapadnoistarskom području. Ovo umjereno do jako vino (11 do 12,5 stupnjeva) osvježavajuće kiselosti, ekstraktivno s umjerenom dozom trpkosti, fino ugrađeno u ostala organoleptička obilježja, od granatno do tamnocrvene boje, ima voćno-cvjetni miris tako karakterističan za crna vina, a podsjeća na miris šumskog voća, poglavito jagoda i ljubičica. I borgonja je prikladna za proizvodnju beaujolais vina, a pije se na temperaturi od 16 do 18 stupnjeva …

Vesna Medvede, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email