NEWS
Valfresco Uskrs S

Što će istarski Gradovi s bivšim vojnim objektima: nekretnine u Umagu, Poreču i Pazinu još uvijek na čekanju

teritorijalna-zgrada
20.10.2014. 08:49; ; Početna / Politika / Što će istarski Gradovi s bivšim vojnim objektima: nekretnine u Umagu, Poreču i Pazinu još uvijek na čekanju

Sve nekretnine u Poreču, Umagu i Pazinu ~ kojima je upravljalo Ministarstvo obrane, predane su Državnom uredu za upravijanje državnom imovinom, nadležnom za sve nekretnine u vlasništvu RH. Ministarstvo obrane koristi još samo dio zgrade u Pazinu u kojem je smješten Područni odjel za poslove obrane Pazin e U Gradu Rovinju su potvrdili kako na njihovom području nema bivših vojnih nekretnina

Bivši vojni objekti u istarskim gradovima još uvijek čekaju svoju namjenu. Nakon odlaska vojske ostali su tek napušteni hangari i hale koji zjape prazni, a gradovi već godinama bezuspješno čekaju preuzimanje. Istražili smo se što se sve od vojnog nasljeđa nalazi u Rovinju, Umagu, Poreču i Pazinu i kakvi su planovi gradova za njihovu namjenu te jesu li prostornim planovima već definirali sadržaje.

Sve nekretnine u Poreču, Umagu, Rovinju i Pazinu kojima je prije upravljala vojska, odnosno nadležno Ministarstvo obrane (MORH) predane su Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUUDI), nadležnom za sve nekretnine u vlasništvu RH, potvrdili su nam iz MORH-a, dodajući da to ministarstvo koristi još samo dio zgrade u Pazinu u kojem je smješten Područni odjel za poslove obrane Pazin.

Poslovna zgrada u centru Poreča

Na području Grada Poreča nekretnina koja se nalazi u vlasništvu Republike Hrvatske i posjedu Ministarstva obrane je poslovna zgrada i dvorište u Girnnastičkoj ulici, u samom centru grada. U vrijeme Domovinskog rata, zgrada je služila potrebama MORH-a, Hrvatske vojske, Grada Poreča, civilne zaštite i policije. U tom kompleksu nalaze se uredi i skladišta koji zbog nekorištenja propadaju.

– S obzirom na poziciju zgrade i dvorišta, 2009. godine je Grad zatražio korištenje dvorišta za deponiranje nepropisno parkiranih vozila koje premješta “pauk” služba, te je tada Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom dao suglasnost za ‘ njegovo korištenje uz naknadu od dvije tisuće kuna mjesečno. U praksi se to pokazalo kao izvrsno i funkcionalno rješenje jer se taj prostor nalazi u neposrednoj blizini Policijske postaje i Prekršajnog suda, te je pojednostavljeno djelovanje službi i osoba vezanih uz navedenu djelatnost, kazala je Vedrana Habereiter viša stručna suradnica za odnose s javnošću i protokol u Gradu Poreču.

Po njenim riječima, uspješno rješavanje problema smještaja nepropisno parkiranih vozila dodatno je motiviralo Grad da konačno revidira potrebe za poslovnim prostorima gradskih, županijskih i državnih službi, te organizirano i namjenski smjesti odredene službe na poziciju.

– Grad je u više navrata slao zahtjeve i molbe koje bi precizirale uvjete pod kojima bi mogao koristiti tu zgradu. Budući da službe Grada, kao i županijske i državne službe rade u prilično skučenim uvjetima, želja je da se ti prostori stave u funkciju. Treba spomenuti i da država plaća zakup za prostore svojih službi, dok njihova zgrada propada stoga je Grad Agenciji za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) 26. rujna 2012. godine poslao dopis da se riješi taj gorući problem, odnosno da se Gradu ustupi vlasništvo nad ovom nekretninom jer na taj način zgrada ne bi propadala, stavila bi se u funkciju i riješio bi se problem prostora za gradske i druge javne službe, no konkretnog odgovora nije bilo, istaknula je Habereiter.

Potom je Grad isti dopis proslijedio i Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom, no ni njihov odgovor još nisu dobili.

U Gradu Rovinju su potvrdili kako na njihovom području nema bivših vojnih nekretnina.

VIŠE U TISKANOM IZDANJU GLASA ISTRE

Dnijela Bašić Palković, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email