NEWS
Valfresco Uskrs S

Šetnica od parka Olge Ban do Picala nazvana Obala 154. brigade HV-a

cgal3331460
Darko Dika i Edi Štifanić otkrili ploču s nazivom nove šetnice
25.11.2016. 18:46; ; Početna / Lifestyle / Zanimljivosti / Šetnica od parka Olge Ban do Picala nazvana Obala 154. brigade HV-a

Velikom svečanošću na kojoj je promovirana nova monografija „3. bataljun 154. brigade Hrvatske vojske – Porečki prči u Domovinskom ratu 1991. – 1995.“, inauguracijom izložbe fotografija, a zatim i otvaranjem novouređene šetnice u uvali Peškera koja je dobila naziv Obala 154. brigade Hrvatske vojske, obilježena je danas 25. obljetnica formiranja tog porečkog bataljuna u sklopu 154. brigade.

– Posebna zahvaljujemo Gradu i gradonačelniku Ediju Štifaniću koji su odlučili ovu lijepu novu šetnicu nazvati imenom naše brigade i time javno i zauvijek odali priznanje i počast za njen doprinos u Domovinskom ratu. Želja mi je da sadašnje i buduće generacije nikada više ne grle u rovovima hladan čelik oružja, već da šećući ovom šetnicom grle svoje žene, djecu i unuke, riječi su Porečana i jednog od ratnih zapovjednika 154. brigade Drage Dike koji je zajedno s gradonačelnikom otkrio ploču s nazivom nove šetnice koja se proteže od Parka Olge Ban preko Peškere pa do gradskog kupališta Pical.

Na svečanosti održanoj u kazališnoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta brojni su okupljeni došli iskazati počast 3. bataljunu 154. brigade. Među njima su, uz njene časnike, dočasnike i vojnike, bili istarski župan Valter Flego, predstavnici Grada Poreča, kancelar porečko-pulske biskupije Sergije Jelenić i brojni drugi uzvanici.

– Iz vašeg ratnog puta moramo učiti. Svojim ste primjerom pokazali ste da se savjesnost, odlučnost, poštenje i skromnost isplati. Braneći svoj zavičaj sačuvali ste našu i budućnost naše djece. Nadamo se da ratnih strahota, koje se na našim prostorima nažalost ciklički ponavljaju, više neće biti. Europa, kojoj pripadamo, projekt je mira, iznio je župan.

Porečki gradonačelnik Edi Štifanić istaknuo je kako je izdavanje monografije jedan od najboljih načina da se ova obljetnica dostojno obilježi.

– Danas je važno zbog mlađih generacija objavljivati ovakva izdanja koja dokumentaristički i s vremenskim odmakom objektivno bilježe tijek Domovinskog rata. To je priča o vremenu u kojem je porečki bataljun pokazao kako se brani domovina i zato svi moramo biti ponosni na naše sugrađane koji su se iz rata vratili svojim obiteljima bez ijedne mrlje, riječi su Štifanića.

Jedan od ratnih zapovjednika Istarske brigade Mirko Buić podsjetio je na tijek ratnog puta 3. bataljuna kroz kojeg je prošlo oko 1.650 boraca s Poreštine, uz nažalost jednog poginulog i dvojice ranjenih. Kako je Buić napomenuo, odaziv ljudstva na mobilizaciju bio je uvijek veći od 85 posto. Naveo je da je cijela Poreština materijalno i moralno značajno pomagala svoje branitelje kako bi lakše podnijeli svoje ratne zadatke. Buić je rekao da nikada neće zaboraviti veličanstven doček koji je Poreč pripremio svojim braniteljima nakon povrata iz Oluje.  

Marijan Mužinić, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata Istarske županije kazao je da su dvije istarske brigade, 119. i 154., imale minimalni broj poginulih i ranjenih što je velik uspjeh zbog kojeg treba zahvaliti njenim zapovjednicima. Važno je da iza Istrana nisu ostali repovi i nikad nisu prozvani zbog nedjela u ratu.

– Istra je dala čak 15 tisuća branitelja, što je izuzetan broj, i imala je najveći odaziv na mobilizacije. Danas su branitelji udruženi u brojne udruge, a porečki ogranak UDVDR-a na čelu s Mirom Sošićem najaktivniji je u našoj podružnici, rekao je, uz čestitke, Mužinić.

Potom su monografiju predstavili Drago Dika, izvršni urednik Robert Buršić te grafički i urednik fotografije Vladimir Bugarin, koji su u uredništvu bili zajedno s Buićem i Mirom Sošićem. Nakladnik monografije, tiskane u tisuću primjeraka, je porečki UDVDR. Da bi bila tiskana pomogli su Grad Poreč, Ministarstvo branitelja, te općine Vrsar, Funtana, Vižinada, Sv. Lovreč i Tar-Vabriga. Dika, ko autor tekstova u devet poglavlja, kazao je da knjiga nema političke konotacije, već se radi o dokumentu vremena kada je porečki bataljun dao svoj doprinos u obrani domovine od agresora. Buršić je naveo da je knjiga izuzetna jer pokazuje dio života mladića i muževa provedenih u ratu kroz fotografije i dokumente. Opisana su mjesta gdje su bili tijekom ratnog puta, potom branitelji i njihove osobine. U predgovoru je bivši gradonačelnik Stevo Žufić pisao kako je Poreč bio i prva crta utočišta gdje je na tisuće ratnih prognanika prihvaćeno i zbrinuto. Bugarin je kao posebno uporne u traganju za podacima za knjigu naveo Mira Sošića i Borisa Šverka.

U kulturnom dijelu priredbe nastupio je ženski zbor Mendule iz Vrsara, zatim učenica Umjetničke škole Poreč Rikarda Labinac na harmonici i pjesnik Tomislav Milohanić, i sam pripadnik 3. bataljuna, koji je pročitao ratom inspirirane pjesme „Vidim rat u svakoj suzi“ i „Oluja karaguja“.

(T. KOCIJANČIĆ, Glas Istre)

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email