NEWS
VALFRESCO 4 S
Parenzana 2024-s

O antifašizmu učiti djecu u školama

dsis3120996
27.07.2015. 00:13; ; Početna / Politika / O antifašizmu učiti djecu u školama

Kraj spomen obilježja u Rušnjaku kraj Baderne u nedjelju je susretom antifašističkih boraca i građana svečano obilježena 72. obljetnica prvog organiziranog odlaska u partizane. Baš na tome mjestu se 1943. godine okupilo 69 dragovoljaca koji su navečer, predvođeni Joakimom Rakovcem i naoružani jedna s jednim karabinom, šest lovačkih pušaka i tri pištolja, krenuli pridružiti se partizanskim jedinicama u Gorskom kotaru i Lici.

Ta se obljetnica svake godine obilježava u spomen na “časne ljude iz okupirane ali nikad pokorene zapadne Istre koji su ustali protiv velikog zla dvadesetog stoljeća”, rekao je prvi u nizu govornika, porečki gradonačelnik Edi Štifanić, posebno naglasivši kako je “Rušnjak simbol stoljetne borbe Istrana za pripojenje Hrvatskoj”, te kako se na ovakvim mjestima, kao “memorijalima i spomenicima herojstva, ne odaje počast vrijednostima koje se vežu uz rat, već vrijednostima koje se vežu uz ljudskost, žrtvu, herojstvo, predanost, za služnu miru”. Istarski župan Valter Flego u svom je govoru naglasio kako su antifašistički borci “utrli put prema Istri kakvu danas poznajemo: otvorenoj, multikulturalnoj, multietničkoj i naprednoj”, te da su istarski partizani “utjelovili univerzalne vrijednosti pravde, slobode i zajedništva kojima se vječno trebamo ponositi”.

Flego je upozorio na uznemirujući fenomen koji se javlja diljem Europe ali i Hrvatske, naime sve glasnijem govoru mržnje i netolerancije, neofašističkim težnjama te povijesnom revizionizmu, te podsjetio da “ne smijemo zaboraviti da je moderna Europa kojoj i mi pripadamo nastala na temeljima antifašizma i otpora nasilju, pa pokuša li netko antifašizam odbaciti kao dio naše povijesti, riskira da zapravo odbaci jedan od njezinih najsvjetlijih dijelova. Braniti antifašizam znači braniti izraz slobode našeg naroda i najveću živuću lekciju iz prošlosti”. Istrijani su čvrsto uvjereni u povijesnu vrijednost i političku važnost antifašizma, pa će se o njemu kao temeljnoj vrijednosti učiti i djecu u školama kroz nedavno uvedenu zavičajnu nastavu, zaključio je Flego.

Predsjednik porečke organizacije boraca i antifašista Božo Štifanić rekao je kako je “Istra svakom danom sve ljepša i bolja” čime se ostvaruje ono za što su se zalagali antifašistički borci, te naglasio uloge Joakima Rakovca, Vladimira Nazora i Josipa Broza Tita u nadahnuću i motiviranju istarskih boraca u Drugom svjetskom ratu.

Predsjednik istarske boračke organizacije Tomislav Ravnić je pak izrazio veliku zabrinutost zbog negiranja antifašističke borbe i antifašističkih vrijednosti u Hrvatskoj, i naglasio da se na predstojećim izborima treba suprotstaviti “velikom zlu za hrvatsko društvo”. Predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Poreštine, Miro Sošić, rekao je da će članovi ove udruge uvijek baštiniti antifašizam i ponositi se očevima i djedovima koji su se borili u Drugom svjetskom ratu, te naglasio: “Mi ne podržavamo antidemokratske pojave, poput onih koji su već 300 dana na ulici, jer oni nas ne predstavljaju, mi smatramo da se treba okrenuti radu i stvaranju”.

Bivši predsjednik Stjepan Mesić, vrlo srdačno dočekan, upozorio je da se protiv manifestacija neofašizma u Hrvatskoj ne oglašava ni crkva, koja sadašnju vlast smatra “nenarodnom i zločinačkom, a svejedno od nje uzima novce”. Mediji su zatrovani po se često nema dovoljno mogućnosti mladima objasniti o čemu se radi, no NDH-nostalgičari i slični provokatori su kratkog vijeka, zaključio je Mesić, istaknuvši na kraju kako je “Istra najtolerantniji dio Hrvatske i Europe”. Svečanost su svojim nastupima uljepšali Limena glazba i Folklorno društvo Matko Laginja iz Sv. Lovreča.

(Davor ŠIŠOVIĆ, Glas Istre) 

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email