NEWS
VALFRESCO 4 S
Parenzana 2024-s

Mali iznajmljivači pokreću tužbe zbog energetskih certifikata

2016-01-12_10h10_42
12.01.2016. 10:10; ; Početna / Gospodarstvo / Mali iznajmljivači pokreću tužbe zbog energetskih certifikata

Privatni iznajmljivači ne odustaju od svog uvjerenja da su protuzakonito morali plaćati energetske certifikate u razdoblju prije donošenja izmjena Pravilnika o energetskom certificiranju, što će na sudu pokušati dokazati Zajednica obiteljskog turizma Hrvatske gospodarske komore.

Kako otkriva predsjednik Zajednice Nedo Pinezić, u tijeku je prikupljanje dokaza za pokretanje prijave Državnom odvjetništvu zbog zlouporabe položaja i ovlasti zaposlenih u Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja s ciljem stjecanja nezakonite dobiti tvrtki ovlaštenih za certificiranje objekata, piše Poslovni dnevnik.

Na to ih upućuje, pojašnjava Pinezić, donošenje podzakonskih akata, odnosno Pravilnika o energetskom certificiranju, čije su izmjene u prosincu dokaz da na temelju prve verzije Pravilnika pružatelji usluga smještaja nisu morali raditi energetske certifikate. U prosincu je naime Pravilnik dopunjen, te su se uz najam, zakup i lizing našli i pružatelji usluga smještaja u domaćinstvima.

Temeljem neosnovanih tumačenja izvršen je pritisak na vlasnike objekata u domaćinstvu na temelju priopćenja Ministarstva, te su građani dovedeni u zabludu i naručivali certifikate po bilo kojem uvjetu čime su pretrpjeli štetu , pojašnjava Pinezić te dodaje da će predmet istrage biti i nezakonitost donošenja izmjena Pravilnika bez suglasnosti ministra turizma.

U obiteljskom smještaju smatraju da pružatelji usluga u domaćinstvima i obiteljskom turizmu nisu iznajmljivači jer ne iznajmljuju svoj stambeni prostor, a režije ne plaćaju gosti, i stoga im nije važno u koji energetski razred spada smještajni objekt. Investicija će obiteljski turistički smještaj ukupno stajati najmanje 40 milijuna kuna, izračun je udruga obiteljskog smještaja do kojeg su došli pomnoživši brojku od 67 tisuća iznajmljivača s trenutno najjeftinijom prosječnom ponudom od 600-tinjak kuna po certifikatu.

Ministar turizma Darko Lorencin međutim tvrdi da se radi o Zakonu i Pravilniku koji nisu u domeni Ministarstva turizma. Prilikom predstavljanja turističkih rezultata za prošlu godinu Lorencin je vrlo jasno dao do znanja da nema ništa protiv energetskih certifikata.

Tu se ne radi o zaštiti prava potrošača već se radi o zaštiti okoliša i energetskoj učinkovitosti. Zakoni jasno kažu da sve zgrade moraju imati certifikate, a za razliku od nekih drugih europskih zemalja Hrvatska je uvođenje certifikata odlučila provesti kroz dvije faze, pa su prvi na red došli oni koji se bave gospodarskom djelatnošću,a u narednom periodu će to trebati napraviti svi. Dakle tema je zaštita okoliša i tu nema puno dileme , kaže Lorencin, donosi Poslovni dnevnik

Print Friendly, PDF & Email