NEWS
Valfresco Uskrs S

KLUB LIJEČENIH ALKOHOLIČARA POREČ: Bez kapi alkohola su više od 30 godina, a sada zdušno pomažu drugima

GO03520543
04.03.2018. 22:07; ; Početna / Novosti / KLUB LIJEČENIH ALKOHOLIČARA POREČ: Bez kapi alkohola su više od 30 godina, a sada zdušno pomažu drugima

Porečki Klub liječenih alkoholičara obilježio je 43. godišnjicu rada i tom je prigodom održana godišnja, a ujedno i izborna skupština na kojoj je za novog predsjednika izabran Jolando Poropat. S njim i njegovim zamjenikom Veničom Glavičićem razgovarali smo o njihovim aktivnostima, kao i rastućem problemu alkoholizma. Ono što posebno zabrinjava, kazali su, jest da je sve veći broj ovisnika mlađe dobi, među kojima ima sve više djevojaka.

Bolest koja može zadesiti svakoga

Danas je poznato da je alkoholizam, kao bolest koja može zadesiti svakoga, najveći javnozdravstveni problem u zapadnoj Europi iz sfere ovisnosti. Vezan je uz čitav niz tjelesnih i psihičkih teškoća, razara obitelji, a u kontekstu ranog pijenja mladih jedan je od najvećih rizika tijekom odrastanja. Dugotrajna konzumacija alkohola izaziva brojna oštećenja cijelog organizma kao, primjerice, živčanog sustava, iz čega proizlazi odumiranje moždanih stanica u kori mozga te posljedično moralno, umno propadanje, promjena osobnosti, nekritičnost i zaboravljivost. Nažalost, Hrvatska je već godinama na neslavnom europskom vrhu po konzumaciji alkohola. Ta je ovisnost, nažalost, danas jako raširena i među mladima.

– Deset posto hrvatske populacije ima problema s alkoholizmom. Članstvo u našem klubu zapravo je nastavak terapije. Međutim, ovisnici se teško uključuju u rad kluba, odnosno u grupne terapije, bez čega nema apstinencije, već se prije ili poslije pada u recidiv. Učlanjenje u klub smatra se sramotom. S druge strane, ljudi sami sebi teško priznaju da su ovisnici. Nekada su firme svoje radnike slale na liječenje kada bi se primijetilo da problem postoji, ali danas to čini sud, tj. kada se napravi neki prekršaj zbog čega slijedi obavezno liječenje, priča Poropat koji iza sebe ima teško iskustvo s ovim problemom. No, danas se može pohvaliti da je 30 godina bez kapi alkohola, dok je Glavičić kazao da već 37 godina apstinira. Potpredsjednik kluba naveo je da je u vrijeme pijenja dospio do dna, a onda su ga njegova tvrtka i supruga potaknuli na liječenje. Na tom teškom putu obojici je puno pomogao upravo njihov klub koji im je postao drugi dnevni boravak, ali veliku podršku mora dati i obitelj. Danas obojica pomažu drugima, posjećuju članove recidiviste i potiču ih na liječenje, ali sudjelovanjem u radu kluba ponajprije pomažu sebi.

Nastavak liječenja i pomaganje članovima

Podsjetili su da prva razmišljanja i ideje o potrebi osnivanja kluba datiraju još iz doba od 1972. do 1975., kada je naposljetku formirana prva terapijska grupa od šest liječenih alkoholičara koji su te godine održali prvu skupštinu. Zatim je u kolovozu prije 43 godine registriran kao pravna osoba. Od tada nije prestao s radom a sjedište ima pored Centra za socijalnu skrb, u Ulici Maura Gioseffija. Klub „pokriva“ područje Poreča i okolnih općina Vrsar, Funtana, Sv. Lovreč, Višnjan, Vižinada, Kaštelir-Labinci i Tar-Vabriga. Osnovan je s namjerom pojedinačnog i obiteljskog liječenja, rehabilitacije i resocijalizacije liječenih alkoholičara i članova njihovih obitelji. Sve njihove djelatnosti obavljaju se uz nadzor stručnih voditelja, a oni su prošle godine bili Mirko Gortan, socijalni radnik iz Centra za socijalnu skrb, te Jasenka Korlević, psihoterapeutica psihodramske orijentacije.

Poropat navodi da njihova udruga ima više zadataka. Neki od njih su nastavak liječenja, pomaganje članovima koje posjećuju i u njihovim domovima i ohrabruju, posebno u slučaju recidiva, pomoć pri ponovnoj uspostavi skladnih odnosa u obitelji koji su bili narušeni zbog alkoholizma, provođenje edukacija kako bi se članovi što više upoznali sa svojom bolešću i načinima liječenja, vježbanje odgovarajućih obrazaca komunikacije, kao i prepoznavanje, izbjegavanje i ovladavanje okidačima pijenja, te senzibiliziranje okoline o problemu ovisnosti o alkoholu. Prošle godine održana su 52 sastanka terapijske zajednice koji se odvijaju srijedom. U radu kluba uključeno je 30-ak članova, ali na terapijske sastanke dolazi ih od 10 do 15. Veći broj članova su samci a imaju i tri žene. Nakon dužeg izbivanja iz kluba, recidiva i povratka s produženog liječenja u Psihijatrijskoj bolnici na Rabu dva člana su se ponovno uključila u rad kluba.

Uvijek postoji način da se napravi

– Na sastancima terapijske zajednice pokazalo se kako je liječenje ovisničkog ponašanja jako zahtjevno. Osim prepoznavanja internih okidača pijenja, kao što su osjećaj inferiornosti, nesigurnosti, nezadovoljstva, frustracije, bespomoćnosti, srama, krivnje i drugo članove se poticalo na međusobno osnaživanje, podržavanje i razumijevanje da se angažmanom, trudom i radom mogu roditi nove ideje o tome kako da se klub pomladi i poboljša njegov rad.

– Jer, u svim situacijama, pa tako i kriznim, postoji način da se nešto napravi. Nekada je to bilo pijenje, a danas postoje zdravi i bolji načini do kojih se aktiviranjem i kvalitetnim radom svakog člana ponaosob može doći do novih članova kojima je potrebno liječenje, rekao je novopečeni predsjednik kluba.

– Dobro liječeni alkoholičari nikada ne prekidaju svoju borbu za bolji i kvalitetniji život. U toj cjeloživotnoj borbi glavno je „oružje“ osvještavanje snage u apstinenciji, kao i svjesnost o posljedicama ove ovisnosti, kazao je čelnik ove udruge.

Budući da je alkoholizam sve češća pojava među mladima, planiraju prirediti edukacije u srednjim školama. No, s obzirom da problem zahvaća sve mlađu djecu, misle da bi to morali raditi i s učenicima sedmih i osmih razreda.

(Tanja KOCIJANČIĆ, Glas Istre)

Print Friendly, PDF & Email