NEWS
Valfresco Uskrs S

Kako tretirati upalu mišića?

10.01.2014. 09:05; ; Početna / Novosti / Svakodnevnica / Kako tretirati upalu mišića?
2014-01-10_09h07_27

Analgetici će ukloniti akutnu bol, ali s druge strane zaustavljaju sam oporavak mišića • Ako na dodir osjetite natečenost i bol, te mišić ne može napraviti puni pokret, potrebno je odmoriti još koji dan i bolje je takav mišić poštedjeti novih opterećenja.

ZASIGURNO ste jednom u životu osjetili blagu natečenost i bol u mišićima, dan ili dva po završetku neke aktivnosti.

Upala mišića nastaje uslijed mikrooštećenja na membranama mišićnih stanica, koja su posljedica opterećenja kojem ste podvrgnuli mišić na treningu i zapravo je znak da tijelo raznim procesima sanira nastalu štetu.

“Muskulfiber”, kako se još popularno naziva, nije negativna pojava, već sasvim uobičajna reakcija na sve vrste treninga visokog intenziteta ili u slučaju kada trenirate ili se bavite nekom aktivnošću vrlo rijetko. Kod jačih upala česta je, i jedina poduzeta mjera, uzimanje analgetika. Je li to ispravno?

Postoje li još neke bolje metode opravka?

Ono što definitivno ne bi trebali napraviti jest upravo konzumiranje lijekova za ublažavanje bolova jer su oni svojim djelovanjem kontraproduktivni. Analgetici će ukloniti akutnu bol, ali s druge strane zaustavljaju sam oporavak mišića. Za vrijeme oporavka priuštite si kvalitetan odmor; dovoljno sna, konzumirajte namirnice bogate proteinima, vitaminima i mineralima, te omega-3 masnim kiselinama.

Aktivnosti niskog intenziteta kao što su šetnja ili lagani jogging, istezanje i masiranje upaljenih mišića, također pomažu bržoj regeneraciji. Istraživanja su pokazala kako masiranje mišića, unutar nekoliko sati poslije treninga, smanjuje simptome upale za 30-40 posto.

Može li se trenirati upaljeni mišić?

Ako na dodir osjetite natečenost i bol, te mišić ne može napraviti puni pokret, potrebno je odmoriti još koji dan i bolje je takav mišić poštedjeti novih opterećenja. Ukoliko u mišićima osjetite tek laganu napetost, odradite trening uz adekvatno prethodno zagrijavanje koje bi se trebalo sastojati od kratke kardio aktivnosti, razgibavanja i dinamičkog istezanja. Kvalitetno zagrijavanje, između ostalog, smanjuje mogućnost od ozljeda prilikom treniranja, stoga ukoliko isto ne prakticirate-počnite!

MARCEL DE PRIVITELLIO / index.hr

Print Friendly, PDF & Email