NEWS
Valfresco Uskrs S

Europskim novcem do golfera, ali bez izgradnje apartmana

Golf igralište može se graditi bez smještajnih kapaciteta (B. BAN)
03.10.2013. 09:25; ; Početna / Lifestyle / Ostalo / Europskim novcem do golfera, ali bez izgradnje apartmana

Ambiciozan plan Grada Poreča i Istarske županije da već ove godine na europske fondove kandidiraju prvo javno golf igralište u Hrvatskoj, što se najavljivalo početkom ove godine, ipak se neće ostvariti. Potrebna dokumentacija još uvijek nije spremna za traženje europskog novca koji bi na području Zelene lagune stvorio novi turistički proizvod – javno golf igralište s 18 rupa te golferskom i servisnom kućom. Kako sada stvari stoje, dokumentacija će biti spremna početkom iduće godine kada će se tražiti izvori financiranja.

Interes  investitora

– Očekujem da će u ovom mandatu Poreč dobiti igralište. Do kraja godine donijet će se Urbanistički plan uređenja za to područje, koji je trebao ići na ponovljenu javnu raspravu. S druge strane, gotova je studija utjecaja na okoliš, a povjerenstvo Ministarstva zaštite okoliša zasjeda ovih dana i vjerujem da će prihvatiti studiju da bi ona išla dalje na usvajanje i potpisivanje. Vjerujem da će do kraja ove godine biti riješen i taj dio priče. A onda bi se krenulo u izradu projekta za golf. Potom kreće kandidatura na strukturne fondove, uz podršku Ministarstva turizma, kaže porečki gradonačelnik Edi Štifanić.

Usprkos tome što se najavljuje da će golf biti javnog karaktera, u Grad se stalno javljaju investitori koji bi željeli uložiti svoj novac u projekt. Međutim, Štifanić je i dalje mišljenja da bi igralište trebalo biti javno. Riječ je o golf terenu koji će se prostirati na 70 hektara na području Plave i Zelene Lagune, uz uvalu Molindrio. Projekt je težak između četiri i pet milijuna eura, a zanimljivo je da nije predviđena gradnja smještajnih kapaciteta.  Što se tiče upravljanja budućim golf terenom, razmišlja se o javnoj ili javno-privatnoj ustanovi, no još nije definirano na koji će način funkcionirati jer će odgovore na to pitanje dati natječaji Europske unije.

Igralište u Poreču prostirat će se na 70 hektara, a realizacija će koštati izmedu četiri i pet milijuna eura

Curić: Bez financiranja iz javnih proračuna“Nažalost, javno golf igralište u Poreču nismo uspjeli kandidirati za europski novac ove godine. Nismo znali koja će nam sredstva u ovih šest mjeseci biti na raspolaganju, a pokazalo se da su ona išla na kraju za krupnu infrastrukturu, kao što su željeznice. Stoga ovaj projekt aktivno pripremamo za kandidiranje iduće godine u suradnji s Ministarstvom turizma, kaže nam županijski pročelnik za turizam Branko Curić. Ističe da podržavaju i novigradski projekt. Ipak, smatra da se ni jedan ni drugi ne bi trebali financirati iz gradskih i županijskog proračuna.

 

Solarna elektrana

Osim Porečana, želju za javnim golf terenom pokazali su i Novigrađani, koji bi na parceli od 16 hektara na poluotoku Karpinjan, točnije rtu Mujela, uredili vježbalište s 9 polja kraće i srednje dužine. Zanimljivo je da Novigrađani pri uređenju ovog igrališta žele koristiti alternativne izvore energije, poput solarne elektrane, dok za navodnjavanje razmišljaju o desalinizatoru, sakupljanju kišnice te korištenju pročišćenih otpadnih voda. Bilo bi to vježbalište koje bi sadržavalo sve potrebne sadržaje za učenje, vježbanje i treniranje.

– Sportsko-rekreativni centar – javno golf vježbalište Mujela sadrži sve osnovne sadržaje koji garantiraju kvalitetno učenje, vježbanje i igranje golfa, a predviđena je i gradnja golf kuće, gospodarskog prostora, pumpne stanice, nadstrešnice i parkirališta. Na ovih 9 polja istovremeno će moći igrati do 40 osoba, uglavnom kad se održavaju turniri ili vikendom. Maksimalni broj dnevnih igrača mogao bi dosezati i više od 100. Takvo igralište omogućiti će organizciju solidnih i brojnih natjecanja golfera svih kvaliteta i kategorija, a svojim javnim karakterom uvijek će imati klijentelu, informirao nas je o novom sadržaju novigradski gradonačelnik Anteo Milos.

Novigrađani na svom vježbalištu žele koristiti alternativne izvore energije, poput solarne elektrane

Što se tiče financiranja ove investicije o kojoj se već neko vrijeme govori, razmišlja se o sredstvima gradskog, županijskog i državnog proračuna, kreditu te novcu iz europskih fondova. Procjenjuje se da bi čitav projekt koštao oko 10,4 milijuna kuna.

Rok bez roka

Dosad je već izrađen dio dokumentacije, i to idejni i glavni projekt, poslovni plan te idejni projekt navodnjavanja. Pred njima je još mada studije o utjecaju zahvata na okoliš, izvedbenog projekta, izvedbenog arhitektonskog projekta golf centra, glavnog arhitektonskog projekta golf kuće, nadstrešnice i pumpne stanice, glavnog projekta navodnjavanja te idejnih i glavnih projekata rasvjete, pročistača otpadnih voda, sunčane elektrane i desalinizatora.

Milos nam kaže da će rokovi izgradnje ovisiti o financijsk.im sredstvima za dovršetak projektne dokumentacije te o uspješnosti kandidiranja projekta na fondove EU-a. No, jedno je sigurno – grad se namjerava javiti na nedavno objavljeni natječaj Ministarstva turizma “Turistički projekti za strukturne fondove” koji će financirati izradu projektne dokumentacije najboljima na natječaju.

Javno-privatno partnerstvo

Da golf igralište može poslovati i bez apartmanizacije, najveće opasnosti koja se povezuje uz izgradnju ovakvih sadržaja, te bitnijih promjena u okolišu, pokazuje austrijsko golf igralište u maloj općini Klöch kojeg je prošlog tjedna zajedno sa svojim suradnicima obišao ministar turizma Darko Lorencin. Riječ je o igralištu na 65 hektara na kojem su jedini objekti golf i servisna kuća. Zemljište je uzeto u zakup na 45 godina, a vlasnik igrališta su općina Köch te privatni investitor, i to u omjeru 55:45 posto. Uloženo je 3,5 milijuna eura, od čega je 1,4 milijuna osigurala pokrajina Štajerska i općina, dok je ostatak financirao sam investitor.
Zanimljivo je da su se u ovu investiciju uključili i lokalni hotelijeri koji su sukladno svom doprinosu dobili popust na dnevne karte za svoje goste. Ovom investicijom zaposleno je 16 djelatnika, a godišnje ima 7.500 golfera. I načelnik općine i investitor pohvalili su se da im sezona traje od ožujka do početka studenog te da je zbog toga porastao broj dnevnih gostiju u ovom kraju. Kada on bude dosegao svoj puni kapacitet, razmišljat će se o gradnji smještajnih kapaciteta u neposrednoj blizini. Inače, u štajerskoj je uređeno 25 golf igrališta, a u cijeloj Austriji njih 142. U Hrvatskoj se golf može igrati u Zagrebu, Zaprešiću, Umagu te na Brijunima.

Barbara Ban, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email