NEWS
VALFRESCO 4 S
Parenzana 2024-s

Državna revizija analizirala investicije oko izgradnje porečke dvorane Žatika i naišla na nekoliko nepravilnosti i izjvestila tijela gradske vlasti

dvorana-zatika-15
foto: Milivoj Mijošek, Glas Istre
01.12.2015. 09:30; ; Početna / Gospodarstvo / Državna revizija analizirala investicije oko izgradnje porečke dvorane Žatika i naišla na nekoliko nepravilnosti i izjvestila tijela gradske vlasti

piše: Elio Velan, Glas Istre

Državna revizija je analizirajući investicije oko izgradnje porečke dvorane Žatika naišla na nekoliko nepravilnosti oko konačnog iznosa investicije, o čemu je dala iscrpno izvješće tijelima gradske vlasti. Ta je analiza investicija bila predmetom javnog istupa porečke oporbe u gradskom vijeću što je opet aktualiziralo pitanje koliko je u stvari ova dvorana koštala. I dok oporba govori jedno, porečka vlast, točnije gradonačelnik Edi Štifanić tvrdi da je sve bilo u skladu sa zakonom.

Štifanić prihvatio rezultate revizije

Na pretposljednjoj sjednici gradskog vijeća, na vijećničko pitanje oporbe, gradonačelnik Štifanić odgovorio je da prihvaća “afirmativno” rezultate državne revizije. Iz izvještaja revizije oporba je izvukla podatak koji, kako smatraju, zavrjeđuje komentar gradonačelnika, jer se tiče života građana te posebice sportskih aktivnosti u gradu. Tijekom presice grupe vijećnika Istarskih demokrata iznijet je podatak iz spomenutog izvještaja koji kaže da je prije izgradnje dvorane, dakle 2008. godine, program javnih potreba u sportu iznosio je 11.916.482 kuna. U 2013. godini javne potrebe u sportu iznosile su 14.533.000 kuna, od čega je za održavanje dvorane Žatika otpalo je 8.697.000 kuna pa su prema tome javne potrebe u sportu iznosile u konačnici 5.835.600 kuna.

Prošlog je tjedna, na posljednjoj sjednici vijeća, gradonačelnik Štifanić obavijestio je vijećnike da je natječaj za izgradnju nove osnovne škole u Finidi zaključen, a da se nitko nije prijavio. Time je plan izgradnje nove zgrade po receptu javno – privatnog partnerstva koji je predložen i od vijeća usvojen krajem prošle godine, definitivno obustavljen nakon višekratnih pokušaja pronalaska zainteresiranih privatnika.

Nastava se održava u dvije smjene

No, krenimo redom i vratimo se na početak priče. Nedavno sam posjetio porečku osnovnu školu, primio me ravnatelj Edi Zarli. Škola je izgrađena 1978. godine, sredstvima iz samodoprinosa građana, pod krovom je oko 4.300 kvadratnih metara. Škola ugošćuje 878 učenika od prvog do osmog razreda osnovne škole, područne škole u Velom Maju, Žbandaju i Novoj Vasi primaju dodatnih 199 učenika. Škola je povezana sa sportskom dvoranom Veli Jože u kojoj djeca imaju nastavu iz tjelesnog odgoja.

– S dvije škole sve bi bilo jednostavnije, nadam se da će jednog dana obećanja postati zbilja, veli nam ravnatelj koji priču o izgradnji druge škole prebacuje na osnivača, odnosno na Grad Poreč što je razumljivo jer, kako kaže, on se bavi nastavom, organizacijom posla i poslovima održavanja zgrade ili eventualnih nadogradnji.

Pozdravili smo se s Zarlijem i uputili se nekoliko stotina metara dalje do dvorane Žatike, za neke ponos Poreča, za neke plod nečije megalomanije. Na dan otvaranja tog zdanja u studenom 2008. gradonačelnik Štifanić je izjavio: “Danas je ostvarena stara i davna želja Porečana – otvaramo hram sporta koji je po veličini i monumentalnosti dostojan dvornilenijskog Poreča. Ovo je prvi dio planiranog sportskog parka Žatika i jamčim vam da ćemo izgraditi još bazen i nogometno igralište”.

Uzgred, Porečani još čekaju na bazen i nogometno igralište. Kao što je poznato izgradnja Žatike tempirana je za potrebe svjetskog rukometnog prvenstva koje je održano u Hrvatskoj 2009. godine. Cijela financijska konstrukcija izgradnje Žatike plod je inicijative tadašnjeg istarskog Župana Ivana Jakovčića koji je premijeru  Sanaderu ponudio novi oblik partnerstva “javno – javno” u smislu – država, nama zemljište a mi (jedinica lokalne samouprave) nama i vama dvoranu dostojnu manifestaciji i uz to veliki razvojni program za cijeli Poreč.

Škole još nema, a dvorana zjapi prazna

Slijedom partnerstva javno-javno Poreč je od države dobio u poklon oko 20 hektara zemlje na predjelu Facinka te tridesetogodišnje pravo gradnje na državnom zemljištu u Žatiki. Prodajom zemljišta na Facinki trebao se financirati veliki razvojni projekt. Na sjednici gradskog vijeća iz studenog 2007. godine ponuđen je vijećnicima proračun za slijedeću 2008. godinu težak 440.697.000 kuna s količinom planiranih investicija u vrijednosti od 307 milijuna kuna. Vijećnicima se objasnilo se da se radilo o proračunu koji je “izrazito razvojno orijentiran”. U sklopu te razvojne orijentacije odlučeno je da će se graditi dva kapitalna objekta, Osnovna škola Finida sa sportskom dvoranom i područna Osnovna škola Žbandaj. U biti, u samom sporazumu s Vladom, porečka se politička gamitura pismeno obvezala izgraditi, uz dvoranu Žatika, još i osnovnu školu.
Bilo je još toga u sporazumu ali sad se valja zadržati na školi koja bi stvarno značila veliki pomak u porečkom društvenom standardu.
Kao što je poznato djeca i dalje pohađaju nastavu u dvije smjene dok je dvorana Žatika tu. Pitanje je li Žatika progutala i novac koji se trebao izdvojiti za gore navedene kapitalne objekte. Gradonačelnika Štifanića smo pitali koliko je stvarno koštala, odnosno će u konačnici koštati Žatika s obzirom da Grad i dalje isplaćuje dva kredita od po 75 i 46 milijuna kuna.

Najbolja sportska infrastruktura

Gradonačelnik Štifanić kaže da Poreč spada među gradove s najboljom sportskom infrastrukturom u Hrvatskoj.
– Kao sportska destinacija, uviđamo važnost sporta i rekreacije ne samo za aktivnost stanovnika, već i kao mogućnost za privlačenje gostiju van glavne turističke sezone. Upravo iz tog razloga, Grad Poreč izdvaja četiri posto svog proračuna za sport što odgovara iznosu kojeg smo izdvajali 2008. godine, odnosno jednako iznosu kojeg izdvajaju gradovi slične veličine, poput Rovinja ili Umaga. Napominjem, u ovaj iznos ne ulaze troškovi održavanja sportskih objekata. Zbog velikog broja sportaša i rekreativaca u gradu, do izgradnje nove dvorane Žatike godišnje smo plaćali više od milijun kuna za najam dvorana kako bi svim klubovima omogućili adekvatne uvjete za rad. Izgradnjom dvorane na Žatici omogućili smo prostor za sve sportske klubove i samo za najam u idućih 30 godina uštedjet ćemo više od 40 milijuna kuna, kazao nam je Štifanić.

Žatika koštala 126 milijuna kuna

Zanimalo nas je koliko je dosad utrošeno na izgradnju Žatike i koliko će se još potrošiti da bi se isplatili krediti.

– Kao što piše u revizijskom izvješću, izgradnja dvorane je koštala 126.000.000 kuna plus PDV, a u cijenu ulaze troškovi izgradnje, pripremni radovi, sva oprema, nadzor, projekti i doprinosi. Naglašavam da smo kao kompenzaciju za gradnju dvorane od države dobili zemljište na Facinki. Do sada smo prodali jednu četvrtinu spomenutog zemljišta za što smo dobili 97 milijuna kuna, dok ćemo prodajom preostalog zemljišta pokriti sve troškove izgradnje i održavanja dvorane, te ćemo u konačnici ostvariti i višak prihoda. Ne zaboravimo da se u Žatici održavaju i brojne druge aktivnosti i manifestacije zahvaljujući kojima smo samo u 2015. godini ostvarili smo oko 100.000 noćenja. Ono što me posebno veseli jest činjenica da se više od trećine noćenja ostvarilo u privatnom smještaju. Ovakav broj noćenja znači da se godišnje samo od smještaja u našem gradu ostvari barem tri milijuna eura, odnosno u 30 godina 750 milijuna kuna, zaključio je Štifanić.

Kamen oko vrata Grada

Iz arhive našeg lista brojke tokom godina doživljavaju vrtoglave skokove prema gore. Počelo se 2007. godine s najavom da će ona koštati oko 60 milijuna kuna, godinu dana kasnije na dan otvaranja 21. studenog 2008. gradonačelnik je novinarima iznio podatak da je dvorana: ” koštala 117 milijuna kuna”.
Ne temelju izvršene državne revizije obavljene ove godine ispada da je dvorana koštala (tu je uključen i PDV) 158 milijuna kuna no, s obzirom na težinu podignutih kredita toj brojci valja dodati i pedeset milijuna kuna za njihovu otplatu.
Ako se tako izgradnja dvorane pretvorila u kamen oko vrata Grada, odnosno u investiciju koja će i u dogledno vrijeme opterećivati razvoj grada pa i izgradnju nove škole.

Elio Velan, Glas Istre

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email