NEWS
VALFRESCO 4 S
SPORTduo – s2

Demanti na članak „ ZA NAŠ VIŠNJAN – spalionica otpada na Poreštini? “ objavljen 25. 09. 2015.

28.09.2015. 09:05; ; Početna / Lifestyle / Ekologija / Demanti na članak „ ZA NAŠ VIŠNJAN – spalionica otpada na Poreštini? “ objavljen 25. 09. 2015.
12063340_920606391351854_2454885877316459957_n

Poštovani,
U objavljenom tekstu ima dosta neistina, pa bi željeli iznijeti neke činjenice.
Ne želim braniti ni pravdati općinsku vlast jer nemam uvida u njihov rad, ali želim da građanima bude jasno što se želi graditi u gospodarskoj zoni Milanezi u Višnjanu.
Na projektu kogeneracijskog postrojenja na kominu od masline radimo već više godina. U projekt su uključene i brojne Hrvatske institucije, kako iz energetike, tako i poljoprivrede i zaštite okoliša.
Među prvima je Institut za poljoprivredu i turizam iz Poreča. Na temelju njihove analize poljoprivrednih kultura u Istri, rezultira da se na području Istre uzgaja više nego dovoljno maslina i samim time nusproivoda za potrebe našeg postrojenja. Sa trendom porasta od 10% godišnje. Isto tako, imamo ugovore sa većinom uljara iz Istre da skupljamo njihovu kominu za potrebe postrojenja. Tako da je sirovina, komina, za pogon postrojenja osigurana.
Nema potrebe i iz više razloga nije moguće paliti gume i ostali komunalni otpad!
Tehnologija korištena u postrojenju ne može takve materijale obraditi, projekt se registrira kao obnovljivi izvor energije (što gume i ostalo navedeno nisu) i urbanistički plan uređenja opčine Višnjan takvu vrstu proizvodnje zakonski ne dozvoljava!
Je li itko razmislio što se danas radi s kominom? A radi se o tisućama tona!
Baca se po šumama, po jamama, po potocima. Provjerite, možda već imate u susjedstvu ilegalno odlagalište komine. Komunalna poduzeća nisu u mogućnosti i ne žele to zbrinjavati. U kontaktu smo sa Ministarstvom poljoprivrede koji traži načine da se to zbrine i da se konačno adekvatno iskoristi nusproizvod.
Mi to možemo zbrinuti.
Možemo također napomenuti da takvo postrojenje može zbrinuti i nusproizvod od proizvodnje vina sa okolnih vinograda. Što se danas radi s tim otpadom?
Komina,nusproizvod od proizvodnje vina i sl. su, prema Ministarstvu zaštite okoliša, poljoprivredni nusproizvodi/bezopasni otpadi i država potiče da se zbrinu te je takva proizvodnja električne energije obnovljivi izvor . U drugim krajevima Hrvatske ima već sličnih postrojenja sa različitim nusproizvodima. U Istri nijedno.
Prije pokretanja projekta dali smo izraditi analizu, na dva neovisna instituta (Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu i Centralni kemijsko-tehnološki laboratorij pri HEP Proizvodnja d. o. o.), sastav izgaranja komine. Izgaranjem komine oslobađaju se dimovi kao izgaranjem drva. Puno manje od izgaranja ugljena i puno manje od izgaranja loživog ulja. Ako na to dodamo da po odredbama nadležnih ministarstava na postrojenje treba ugraditi filtere za produkte izgaranja, dolazimo do zaključka da postrojenje zagađuje manje od domaćinstava za vlastito grijanje.
Projekt je izradila ovlaštena firma iz Zagreba koja je renomirana na energetskim projektima.
Što se tiče transparentnosti, javna rasprava je bila otvorena i bili smo prisutni na javnom izlaganju, ali se na žalost nitko nije pojavio da bi mogli objasniti detalje projekta. Žao mi je da zbog toga građani nisu dovoljno informirani i sada donose krive zakjučke.
Kao zadnje treba napomenuti da bi postrojenje donosilo znatan prihod za općinu Višnjan i otvorilo nova radna mjesta. Isto tako bi se općina mogla, u bližoj budućnosti, deklarirati kao energetski neovisna, iz obnovljivih izvora energije.

Tvrtka nositelj projekta kogeneracijskog postrojenja na kominu masline
J.T. Energy d. o. o.
Članovi uprave Sven Jeličić i Manuel Turina

Print Friendly, PDF & Email