NEWS
Parenzana 2024-s

Berba i prerada maslina u porečkoj Agrolaguni

14.11.2006. 00:00; ; Početna / Gospodarstvo / Berba i prerada maslina u porečkoj Agrolaguni
167GO163564.jpg

POREČ – Tvrtka Agrolaguna iz Poreča, koja posluje u sklopu koncerna Ante Todorića Agrokor, planira berbu maslina dovršiti do kraja tjedna. Zahvaljujući izuzetno povoljnim vremenskim prilikama, oko 250 birača obralo je 66 tisuća rodnih stabala zasađenih na 210 hektara u relativno kratkom roku, a počeli su 23. listopada. U tijeku je prerada i prodaja maslinovog ulja. – S kiselinom od 0,1 do 0,15 posto ovogodišnje je ulje vrhunske, ekstradjevičanske kvalitete, s posebno izraženim aromama. Urod je od deset do 15 posto manji u odnosu na izuzetno rodnu prošlu godinu, ali je zato randman od 13 do 14 posto, pa računamo da ćemo do kraja berbe preraditi uobičajenih pedesetak vagona plodova i dobiti oko šest i pol vagona ulja, kaže direktor Agrolagune Bruno Legović.

Uspješna i proizvodnja konzerviranih maslina

Manji je prinos opravdao slabijim zametanjem plodova, što je posljedica velike hladnoće početkom lipnja, kad masline cvatu. Po njegovu mišljenju, manji prinos je razlog što zasad mali maslinari nisu iskazali interes za otkup, a cijena iznosi 4,5 kuna po kilogramu maslina. Usluga prerade košta 1,2 kune za kilogram, dok se kilogram ulja može kupiti po 70 kuna. Poštujući novi pravilnik o prometu maslinova ulja ukinuta je rinfuzo prodaja, ali friško ulje pred kupcima toče u ambalažu od pola do pet litara zapremnine, s Agrolaguninom etiketom, i zapečaćuju čep. – Osim već postojeće amfore, planiramo pakiranje u boce od četvrtine litre, koje se obično daruju i za koje postoji velik interes. Nažalost, za novogodišnje praznike one još neće biti spremne, ali za turističku sezonu hoće, napomenuo je Legović. Nastavljaju s lani započetom proizvodnjom vrhunskih ulja od vrsta pendolino, leccino, ascolana i picholine, koja plasiraju uglavnom putem ekskluzivnih prodajnih punktova. Proizvodnja konzerviranih maslina također je s uspjehom navršila prvu godinu. »Lani smo konzervirali 4,5 tona maslina picholine i zabilježili vrlo pozitivne reakcije tržišta. Mislim da na našem tržištu, osim Agrolagune, nema nijednog proizvođača koji za konzerviranje koristi hrvatske masline! Prostor koji trenutno koristimo ne omogućuje nam veću proizvodnju, ali uskoro ga planiramo proširiti«, najavio je Legović.

Prije ulaska u EU zaštititi autohtono istarsko ulje

Kaže da su prodali i sve prošlogodišnje ulje, čiju kvalitetu kupci prepoznaju usprkos velikom uvozu proizvoda upitne kvalitete. Usto, stručnjaci su njihovom ulju samo lani na natjecanjima dodijelili osam zlatnih medalja. U Agrolaguni planiraju nove nasade maslina na barem stotinjak hektara. – Želja nam je da tržište maslinova ulja kvalitetno funkcionira, a pravilnik donesen u rujnu svakako će doprinijeti uvođenju reda. Među ostalim, pravilnik navodi tko može stavljati određenu robu u promet te da je uz proizvođača potrebno istaknuti i porijeklo proizvoda. Treba marljivo raditi na marketingu i prije ulaska u Europsku uniju svakako riješiti zaštitu autohtonosti istarskog maslinovog ulja koje po kvaliteti spada u sam vrh svjetske proizvodnje, stvoriti brand, ali istovremeno razvijati tehnologiju u maslinarstvu i preradi. Količine ulja su zasad u Istri još relativno male, ali mi smo u prednosti u odnosu na druge krajeve Hrvatske jer imamo veliku bazu, što znači da ćemo u iduće četiri godine imati i veliku proizvodnju. Zato je proizvođačima bitan pristup svjetskom tržištu, zaključio je Legović. 

Studenti u pogonu za konzerviranje maslina

U Agrolaguni smo zatekli i grupu studenata porečkog Studija mediteranskih kultura koje djeluje pod Veleučilištem Rijeka. Predvođeni docenticom i stručnjakinjom Oliverom Koprivnjak ovdje su došli realizirati takozvanu pogonsku vježbu konzerviranja maslina, u sklopu istoimenog kolegija koji slušaju na trećoj godini. Sa zanimanjem su pratili i bilježili objašnjenja voditeljice prerade, diplomirane inženjerke agronomije Natalije Luk.

Piše: K. Flegar

Galerija slika uz članak

Print Friendly, PDF & Email