NEWS
VALFRESCO 4 S
Parenzana 2024-s

Ambrozija se u Istri uklanja tek sporadično

11.09.2006. 00:00; ; Početna / Lifestyle / Ekologija / Ambrozija se u Istri uklanja tek sporadično
29GO154590.jpg

Unatoč tomu što se u Istarskoj županiji o pojavi ambrozije, alergena koji utječe na čovjekovo zdravlje, još govori i reagira samo u pojedinačnim situacijama, stanje nije tako bezazleno i moglo bi za koju godinu biti puno ozbiljnije. Na području Poluotoka, naime, nitko se ozbiljno ne bavi pojavom i utjecajem peluda ambrozije na ljudsko zdravlje, a tomu u prilog ide činjenica da u Istri još uvijek ne postoji veći broj alergičara na ovaj opasan korov. Dobro je da je tako, ali moglo bi, ukoliko se ne reagira brzo i adekvatno, već uskoro biti mnogo gore, upozorava doktorica Vesna Berčić, rukovoditeljica Odjela za kožne i spolne bolesti Opće bolnice Pula.

– U naše ambulante dolazi vrlo mali postotak pacijenata koji imaju problema s alergijom na ambroziju, premda se ona može vrlo brzo razviti budući da se radi o vrlo jakom alergenu. Ova se alergija vrlo brzo razvija i zato smatram da bi nadležni u županiji što hitnije trebali nešto poduzeti, inače ćemo imati problem u Istri koji do sada nismo imali, upozorava Berčić. Zanimljivo je da su jednu stabljiku ambrozije nedavno našli čak i u krugu bolnice, a vjerojatno je sjeme stiglo s kotačem nekog automobila, no odmah su je uklonili.

Proteklih je dana u Osijeku, jednom od ambrozije najugroženijih hrvatskih gradova, izmjerena dosad najveća koncentracija peluda – čak 987 zrnaca u prostornom metru, što je drastično povećanje u odnosu na najveću izmjerenu koncentraciju od 580 zrnaca prije pet godina. U osječkom Zavodu za javno zdravstvo navode da već 30 zrnaca na istom prostoru predstavlja umjerenu koncentraciju i utječe na osobe koje su izuzetno osjetljive na taj alergen. Osijek i cijela istočna Hrvatska epicentri su ambrozije, smatraju u Zavodu.


U pulskom Zavodu ne prate kretanje peluda ambrozije

Mjeri li se koncentracija ovog peluda i u pulskom Zavodu, pitamo.

– Naš Zavod ne prati kretanje tih peluda, odgovara Vlasta Skopjak, voditeljica Službe za epidemiologiju Zavoda za zdravstvo Istarske županije u Puli. Bude li se za tim iskazala potreba, odnosno ukoliko problem bude izražen, time bi se trebala baviti Služba za zdravstvenu ekologiju, no, o tome, kako veli Vlasta Skopjak, oni u Zavodu ne odlučuju. Brigu o alergiji, za sada, vode poljoprivredni inspektori koji kontroliraju trenutno stanje, odnosno poljoprivredno-savjetodavna inspekcija kojoj je obveza edukacija poljoprivrednika, odnosno stanovništva.

Miran Gortan, pročelnik Poljoprivredno-savjetodavne službe u Pazinu, potvrđuje da to rade njihovi stručnjaci.

– Mi smo zaduženi samo za edukaciju, to znači da svatko tko dođe i pita za ambroziju može dobiti informaciju o tom korovu, kako izgleda i posebno na koji se način učinkovito uklanja. No, o pojavi ambrozije trebaju brinuti općine i gradovi odnosno njihova komunalna poduzeća, dok je poljoprivredna inspekcija zadužena za provjeru uklanja li se ambrozija sukladno Naredbi Ministarstva poljoprivrede, veli Gortan. Po njegovim saznanjima, ovoj službi nitko nije javljao o pojavi ambrozije, premda su mu poznati slučajevi da se ljudi često zabune pa primjerice pelin ili lobodu zamijene za ovaj opasan korov.


Bude li se čekao veći postotak alergičara, bit će kasno

Od poljoprivredne inspektorice u Poreču Gracijele Višković, koja se protekle dvije godine angažirala u aktivnostima uklanjanja ambrozije pronađene u većim količinama na poljima oko Funtane, doznajemo da je u inspekcijskoj službi resornog ministarstva došlo do organizacijskih promjena. Ministar Petar Čobanković nedavno je izdao novu Naredbu o uklanjanju ambrozije po kojoj o korovu brigu trebaju voditi fitosanitarni inspektori. Budući da se ova inspekcija upravo ustrojava, informacije glede ambrozije, saznajemo, moći ćemo dobiti sljedeći tjedan. Najnovija naredba o poduzimanju mjera obaveznog uklanjanja ambrozije, objavljena u Narodnim novinama broj 90 početkom prošlog mjeseca, donosi novost kojom se Zavod za herbologiju zagrebačkog Agronomskog fakulteta te Zavod za zaštitu bilja u poljoprivredi i šumarstvo zadužuju za provođenje posebnog nadzora nad ovom štetnom biljnom vrstom. Inspekcijski nadzor provode fitosanitarna i šumarska inspekcija.

Zaključak je sljedeći – unatoč višegodišnjoj pojavi ambrozije, Istra se njenim uklanjanjem, ali i edukacijom stanovništva, bavi tek sporadično. Pojedinačne akcije, kao što je ovog ljeta izdan informativni letak Fonda Zdravi grad Poreč o ambroziji te nekoliko predavanja i konferencija za novinare u organizaciji istarskih eko-udruga, samo su mali i neorganizirani dio opće akcije koja bi se trebala provoditi u cijeloj Istri. Bude li se, naime, čekao veći postotak pacijenata, alergičara na ambroziju u dermatološkim ambulantama, pa tek krenulo u akciju, tada će već biti kasno. I puno, puno skuplje. Jer, samo u kraćem dvodnevnom obilasku u okolici Funtane zabilježili smo nova područja zaražena ovim korovom, kao i manji zasad uz cestu Žbandaj – Sveti Lovreč. A uz širenje nasada, širit će se i broj alergičara.

V. Medvedec, Glas Istre

Print Friendly, PDF & Email